Zapewnienie swoim okularom odpowiedniej pielęgnacji jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie przez dłuższy czas. Niezależnie od tego, czy chodzi o okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne czy sportowe, właściwe czyszczenie i przechowywanie może znacząco wpłynąć na ich wygląd, kondycję oraz skuteczność zastosowanych powłok filtrujących i antyrefleksowych. Jak prawidłowo dbać o okulary? Podpowiadamy!
Środki czyszczące do okularów
Płyn do mycia okularów jest niezastąpionym artykułem w szafce każdego posiadacza szkieł. Produkty tego rodzaju są opracowane w taki sposób, aby skutecznie usuwały brud, kurz, sebum, pozostałości kosmetyków i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie ich formuły są bardzo delikatne, dzięki czemu nie powodują uszkodzeń i nie naruszają zewnętrznych powłok na soczewkach. Nie pozostawiają smug ani zacieków, a więc podczas ich stosowania nie jest konieczne szorowanie czy intensywne pocieranie. Zazwyczaj środki te są pozbawione barwników i substancji zapachowych, aby nie powodowały podrażnienia oczu i wrażliwej skóry wokół nich.
Niektóre płyny do czyszczenia okularów zawierają substancje zapobiegające parowaniu szkieł. To szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy wejście z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia często powoduje pojawienie się białej mgiełki na soczewkach. Płyny mogą służyć do czyszczenia zarówno szkieł, jak i oprawek. Z ich pomocą można umyć również nakładki clip-on.
Odpowiednie przybory do mycia
Specjalne ściereczki z mikrofibry są najlepszym narzędziem do codziennej pielęgnacji okularów. Ich delikatna struktura pozwala skutecznie usuwać tłuszcz, tłuste plamy i odciski palców bez ryzyka zarysowania powierzchni soczewek. Tekstura takich ściereczek jest odpowiednio gładka, dzięki czemu z ich pomocą można z łatwością wypolerować szkła. Co istotne, tego rodzaju materiał nie pozostawia na powierzchni okularów irytujących drobinek czy paproszków.
Aby cieszyć się dobrym stanem swoich soczewek przez długi czas, warto stosować wyłącznie dedykowane produkty do pielęgnacji okularów. Należy unikać chusteczek higienicznych, papierowych ręczników czy krawędzi ubrać, ponieważ istnieje duże ryzyko, że zarysują delikatne powierzchnie. Ściereczki z mikrofibry należy często prać, aby nie gromadziły się na nich zanieczyszczenia i nie namnażały bakterie.
Właściwe przechowywanie
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia okularnika jest solidne etui na okulary. Futerał chroni szkła przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Podczas podróży czy transportowania okularów w torbie bądź plecaku, warto mieć pewność, że są one bezpieczne i dobrze chronione.
Wybierają etui na okulary, należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i miękkość materiału, jakim jest wyścielone wnętrze. Futerał powinien być wytrzymały, aby chronił zawartość przed przypadkowymi uderzeniami czy przygnieceniem. Podczas zakupu dobrze jest przyjrzeć się także rozmiarowi etui. Powinno być na tyle duże, aby okulary swobodnie mieściły się wewnątrz i nie były zbyt ściśnięte czy odkształcone.