Beata Tyszkiewicz: wiek, waga, wzrost, biografia

Beata Maria Helena Tyszkiewicz, urodziła się 14 sierpnia 1938 roku w Wilanowie, to ikona polskiego kunsztu aktorskiego.

Beata Tyszkiewicz zadebiutowała jako 16-letnia uczennica w klasycznej adaptacji filmowej pt. 'Zemsta” na podstawie sztuki komediowej autorstwa Aleksandra Fredry. Zdjęcia rozpoczęły się w marcu 1955 roku. Beata Tyszkiewicz wróciła wtedy do szkoły, ale ze względu na szlacheckie pochodzenie nie została dopuszczona do egzaminu maturalnego. W końcu ukończyła katolicką szkołę klasztorną. W latach 1957-1958 studiowała aktorstwo w PWST w Warszawie. Tutaj również została zwolniona ze szkoły po roku. W 1960 wróciła do filmu. Dopiero w 1973 roku uzyskała dyplom aktorski Ministerstwa Kultury i Sztuki bez egzaminu z powodu ogromnego sukcesu w pracy filmowej.

Beata Tyszkiewicz: wiek

Ile lat ma Beata Tyszkiewicz? Urodziła się 14 sierpnia 1938 roku, w 2022 roku skończyła 84 lata.

Beata Tyszkiewicz: wzrost

Ile ma wzrostu Beata Tyszkiewicz? Brak informacji.

Beata Tyszkiewicz: waga

Ile waży Beata Tyszkiewicz? Brak informacji.

Beata Tyszkiewicz: media społecznościowe

Beata Tyszkiewicz nie jest aktywna w mediach społecznościowych ale ma wielu fanów, którzy umieszczają informacje z różnych wydarzeń.

Beata Tyszkiewicz: instagram.com/explore/tags/beatatyszkiewicz/

Beata Tyszkiewicz: facebook.com/beata.tyszkiewicz.370

Beata Tyszkiewicz: biografia, kariera

Rola Dony Rebeki Uzedy w Rękopisie z Saragossy ugruntowała Wojciecha Hasa jej pozycję aktorki charakterystycznej . W latach 60. kilkakrotnie grała szlachcianki i od tego czasu występowała także za granicą, m.in. w Belgii, na Węgrzech, w NRD, we Francji i we Włoszech. W latach 70-tych Tyszkiewicz występował także w produkcjach i serialach telewizyjnych, m.in. ” Wojciecha Solarza „ Wielka miłość Balzaka (1972). Role komediowe dominowały w latach 80., ale jej portret zimnej Berny w Seksmisji (1983) był również fascynujący.

Beata Tyszkiewicz była żoną polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Ich córka, Karolina Wajda, jest także aktorką i asystentką reżysera.

Na początku lat 60-tych zagrała w kilku filmach, ale pierwszym dużym sukcesem była rola w dramacie wojennym „Pierwszy dzień wolności” w reżyserii Alexandra Forda. U Wajdy wystąpiła w Popiołach (1965) i Wszystko jest na sprzedaż (1969).

Tyszkiewicz nazywana jest czasem Pierwszą Damą polskiej kinematografii, ze względu na swoje arystokratyczne korzenie. Jej ojcem był hrabia Krzysztof Maria Tyszkiewicz, a matką Barbara Rechowicz herbu Leliwa. W latach 1967-1969 była żoną Andrzeja Wajdy. Była także żoną Witolda Orzechowskiego i Jacka Padlewskiego. Ma dwie córki: Karolinę Wajdę (ur. 29 marca 1967 w Warszawie ) i Wiktorię Padlewską (ur. 4 października 1977 w Warszawie), która również jest aktorką. W 1998 roku otrzymała swoją gwiazdę na Alei Gwiazd w Łodzi.

W 1976 roku aktorka wyszła za mąż za francuskiego architekta polskiego pochodzenia Jacka Padlewskiego i przeniosła się do Francji, do Marsylii. We Francji Beata Tyszkiewicz gra w kilku filmach i serialach telewizyjnych, zwłaszcza z Claude’em Lelouchem w Edith i Marcelu w 1983 roku.

Po powrocie do Polski w latach 80-tych grała głównie drugoplanowe role kinowe. Aktorka pisze felietony do czasopism, zasiada w jury ogólnopolskiego konkursu Taniec z Gwiazdami, pisze wspomnienia i książkę kucharską, bierze udział w festiwalach filmowych (dwukrotnie była jurorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie).

Dodaj komentarz