Jerzy Stuhr: wiek, waga, wzrost, biografia

Jerzy Stuhr: wiek, waga, wzrost, biografia

Jerzy Oskar Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie jest popularnym aktorem, reżyserem teatralnym i filmowcem. Jerzy Stuhr ukończył polonistykę na Wydziale Literackim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

W 2005 roku otrzymał nagrodę im. Roberta-Bressona, uznaną za zgodność jego pracy z Ewangelią. Jerzy Stuhr został uhonorowany tytułem profesora i doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1971 roku Jerzy Stuhr ożenił się z Barbarą Kóską, skrzypaczką. Jest ojcem aktora Macieja Stuhra i malarki Marianny Stuhr.

Jerzy Stuhr wiek

Ile lat ma Jerzy Stuhr ? W 2022 roku skończył 75 lat

Jerzy Stuhr wzrost

Ile wzrostu ma Jerzy Stuhr ? Brak informacji.

Jerzy Stuhr waga

Ile waży Jerzy Stuhr ? Brak informacji.

Jerzy Stuhr media społecznościowe

Jerzy Stuhr : instagram.com/explore/tags/jerzystuhr/

Jerzy Stuhr : facebook.com/profile.php?id=100066698286041

Jerzy Stuhr biografia, kariera

Stuhr ukończył studia polonistyczne w Krakowie w 1970 roku, a dwa lata później rozpoczął naukę aktorstwa w PWST w Krakowie, gdzie był rektorem w latach 1990-1997 i ponownie od 2002 roku. Był aktorem Teatru Starego w Krakowie i otrzymał za swój drugi film reżyserski „Historie miłosne” z 1997 roku, w którym również zagrał wiodącą rolę, za co otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego Aktora oraz nagrody FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 1997. Stuhr jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej od 1998 roku. Jego syn Maciej Stuhr jest obecnie również popularnym polskim aktorem. w 2006 roku za rolę Radcy w dramacie wyreżyserowanym przez Krzysztofa Zanussiego „Persona non grata” Jerzy Stuhr otrzymał Polską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Karierę aktorską rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie, a szerokiej publiczności dał się poznać w połowie lat 70 dzięki udziałowi w programie telewizyjnym Spotkanie z Balladą, który prowadził z Bogusławem Sobczukiem. Od 1990 do 1996, a następnie od 2002 do 2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W 2011 roku przewodniczył 2-giemu Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Odessie. We wrześniu 2011 roku Jerzy Stuhr trafił do szpitala onkologicznego z powodu problemów z gardłem. Lekarze potwierdzili diagnozę raka krtani. Aktor miał poważne problemy zdrowotne związane z wcześniejszym zawałem serca. O tym doświadczeniu opowiada w swojej książce „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”.

Fot.: https://www.flickr.com/photos/96799800@N07

Dodaj komentarz