Kamil Stoch: wiek, wzrost, waga, biografia, kariera

Kamil Stoch to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników skoków narciarskich, który zadebiutował już w Pucharze Świata w 2004 roku i szczycił się licznymi tytułami mistrza świata i mistrza olimpijskiego. Dwukrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kategoriach, wciąż zachwyca skokami przed młodymi orłami ze swoim wyraźnym wyczuciem doskonałego lotu.

zdjęcie: Kamil Stoch / Instagram

Kamil jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich. To człowiek, który zdobył złote medale zarówno na skoczni małej, jak i dużej. Polski skoczek jest znanym i najpopularniejszym narciarzem ostatnich lat.

Kamil Stoch: wiek

Ile lat ma Kamil Stoch? Urodził się 25 maja 1987 roku, w 2022 roku skończył 35 lat.

Kamil Stoch: wzrost

Ile ma wzrostu Kamil Stoch? To niewysoki skoczek o wzroście 173cm.

Kamil Stoch: waga

Ile waży Kamil Stoch? 55kg.

Kamil Stoch: media społecznościowe

Kamil Stoch: instagram.com/kamilstochofficial/

Kamil Stoch: facebook.com/KamilStochOfficial/

Kamil Stoch: biografia, kariera

Kamil Stoch urodził się i wychował w Zakopanem, znanym kurorcie narciarskim w południowej Polsce, schowanym w sercu Tatr. Młody Polak jest szczególnie związany ze swoją rodzinną skocznią, miejscem swojego debiutu w Pucharze Świata jako 16-latek w styczniu 2004 roku, a także miejscem jego pierwszego zwycięstwa siedem lat później. Przy każdej okazji dopingowany przez ponad 45 000 fanów, Stoch zasmakował także zwycięstwa w Zakopanem w 2012, 2015, 2017 i 2018 roku – roku, w którym również pomógł Polsce odnieść drużynowe zwycięstwo na swojej ulubionej skoczni.

Po niewielkim wpływie na swoje pierwsze dwa występy olimpijskie w Turynie 2006 i Vancouver 2010, Stoch poprawił swoją grę w 2011 roku, odgrywając coraz bardziej znaczącą rolę w Pucharze Świata FIS, zanim skakał na 131,5 m i 130 m, aby wygrać indywidualny świat na dużej skoczni tytuł mistrzowski w Val di Fiemme (ITA) w lutym 2013 r. „Moje życie się nie zmieni” — powiedział skromnie po triumfalnym zejściu ze wzgórza. „Wreszcie osiągnąłem cel i spełniłem jedno z moich marzeń. Wspaniale, że to zrobiliśmy”. Kluczowymi sponsorami Kamila Stocha są przede wszystkim Eurosport (narty) i Atlas (kask). A jego wielcy kreatorzy pochodzą zwłaszcza z marki „Fischer” i „Uvex”.

Kamil Stoch ukończył Akademie Wychowania Fizycznego w Krakowie w 2012 roku. Rodzicami Kamila Stocha są Krystyna Stoch, Bronisław Stoch. Ma dwie siostry. Jedna to Anna (ur. 1983), a druga to Natalia (ur. 1985). W 2010 Kamil Stoch zawarł związek małżeński z Ewą Bilan.

Swoją przygodę ze skokami narciarskimi rozpoczął mając zaledwie 4 lata. W roku 2009 był jedynym 4. Mistrzostwem Świata rozgrywanym na skoczni normalnej w Libercu. Wygrał pierwszy w swojej karierze konkurs Pucharu Świata. A potem wygrał zawody Letniego Pucharu Świata 2010 rozgrywane w Wiśle. W 2010 roku zakwalifikował się również do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver we wszystkich 3 konkurencjach. Tym samym polska drużyna zajęła 6 miejsce w tej rywalizacji drużynowej. Gra pierwsze igrzyska olimpijskie w swoim życiu w Turtin we Włoszech.

Do klubu LKS Ząb trafił w wieku 8 lat. Jego pierwszym trenerem był Mirosław Maluda. W 2008 roku zajął 6 miejsce w indywidualnym pucharze świata w Val di Fiemme. W 2007 roku zdobył mistrzostwo Polski.

W październiku 2012 uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego. W 2009 roku był 4-ty w indywidualnych Mistrzostwach Świata w Libercu na skoczni zwykłej. 23 stycznia 2011 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Świata. Wygrał zawody Letniego Pucharu Świata 2010 w Wiśle oraz zawody Pucharu Świata 2011 w Zakopanem (przełożonym z Harrachova), Klingenthal i Planicy.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver 2010 zakwalifikował się do finału we wszystkich 3 konkurencjach, zajmując 27 miejsce na skoczni małej i 14 na dużej skoczni. W rywalizacji drużynowej polska drużyna zajęła 6 miejsce.

Był liderem Pucharu Świata w sezonie 2013-2014. Na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2006 w Kulm zajął 9 miejsce w konkurencji drużynowej i 35 w konkurencji indywidualnej.

21 marca 2015 ustanowił nowy rekord Polski w lotach narciarskich skokiem na 238 metrów w Letalnicy w Planicy podczas serii próbnej.

Jego pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się w 2006 roku w Turynie we Włoszech. Po zakwalifikowaniu się do finału na skoczni małej i dużej zajął odpowiednio 16 i 26 miejsce. Zakwalifikował się również do konkursu drużynowego (duża skocznia), gdzie Polska zajęła 5 miejsce. Jest zawodowym skoczkiem narciarskim. Był czwartym polskim skoczkiem narciarskim po Stanisławie Bobaku, Piotrze Fijasie i Adamie Małyszu, który wygrał zawody Pucharu Świata 2011.

Wygrał zawody World Cup Summer Grand Prix w Oberhof 2007. Na Mistrzostwach Świata FIS w Narciarstwie Klasycznym 2007 w Sapporo zajął 5 miejsce na dużej skoczni drużynowej i 11 na indywidualnej skoczni małej.

Dodaj komentarz