Kinga Preis: wiek, wzrost, waga, życiorys

Kinga Preis: wiek, wzrost, waga, życiorys

Kinga Preis urodziła się 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu, to polska aktorka filmowa i teatralna.
Ukończyła PWST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w 1996 roku. W 2006 roku otrzymała Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego dla najlepszej młodej aktorki. W 2010 roku Preis została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2011 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Za swoje role zdobyła 5 Polskich Nagród Filmowych i była 10 razy nominowana.

Kinga Preis: wiek

Ile lat ma Kinga Preis? w 2022 roku skończyła 51 lat

Kinga Preis: wzrost

Ile ma wzrostu Kinga Preis? 173cm

Kinga Preis: waga

Ile waży Kinga Preis? brak informacji

Kinga Preis: media społecznościowe

Kinga Preis: instagram.com/kinga.preis/

Kinga Preis: facebook.com/people/Kinga-Preis/100044079084149/

Kinga Preis: biografia, kariera

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Z czasem zyskała uznanie wśród krytyków i publiczności, zdobywając wiele nagród za swoje role teatralne oraz filmowe. Jest sześciokrotną laureatką Orła za pierwszoplanowe role w filmach „Cisza” i „Komornik” oraz za drugoplanowe w filmach „Wtorek”, „W ciemności”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Jak najdalej stąd”. Otrzymała także 10 nominacji do Orłów, co czyni ją najczęściej nagradzaną i nominowaną aktorką w historii tej nagrody. W 2001 roku czytelnicy miesięcznika „Film” przyznali jej Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w filmach „Poniedziałek”, „Cisza” i „Komornik” otrzymała nagrody na festiwalu w Gdyni.

W 1999 roku na XX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobyła nagrodę główną, a w latach 2000–2004 była laureatką Złotych Iglic – nagrody czytelników Słowa Polskiego – Gazety Wrocławskiej. W 2006 roku została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczonej dla „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. W 2008 roku została nagrodzona za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu „Stygmatyczka” na Scenie Fakty Teatru Telewizji, podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” w Sopocie. W 2020 roku odebrała Telekamerę w kategorii „najlepsza aktorka”.

Kinga Preis jest ambasadorem Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” we Wrocławiu od 2010 roku.

W życiu prywatnym Kinga Preis jest partnerką życiową Piotra Borowca, operatora filmowego. Mają syna Antoniego.

W 2020 roku Kinga Preis odebrała nagrodę Telekamera w kategorii „najlepsza aktorka” za swoją rolę w filmie „Boże Ciało” reżyserii Jana Komasy. Film ten zdobył międzynarodowe uznanie, otrzymując m.in. nagrodę główną na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”.

W swojej karierze aktorskiej Kinga Preis zagrała wiele znaczących ról zarówno w teatrze, jak i w filmie. Współpracowała z takimi reżyserami jak m.in. Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Zanussi, Wojciech Smarzowski czy Jacek Borcuch.

Poza pracą aktorską Kinga Preis jest także zaangażowana w działalność charytatywną. Od 2010 roku jest ambasadorem Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” we Wrocławiu.

Kinga Preis urodziła się w 1971 roku we Wrocławiu. Jej ojciec był austriackim skrzypkiem, a matka pracownicą administracyjną Opery Wrocławskiej. Rodzice aktorki rozwiedli się, gdy Kinga miała siedem lat, a jej ojciec zmarł kilka lat później.

Obecnie Kinga Preis mieszka we Wrocławiu z partnerem życiowym, operatorem filmowym Piotrem Borowcem oraz ich synem Antonim.

Fot.: https://www.flickr.com/people/96799800@N07

Dodaj komentarz