Daniel Olbrychski: wiek, waga, wzrost, biografia

Daniel Marcel Olbrychski urodził się 27 lutego 1945 w Łowicz, jest jednym z najwybitniejszych aktorów polskich. Od lat 60-tych jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pracowitych aktorów w Polsce. Pierwszą rolę filmową otrzymał w 1963 roku w filmie „Ranny w lesie” Janusza Nasfetera. W tym czasie był studentem aktorstwa na PWST w Warszawie. Studiów jednak nigdy nie ukończył. Wielokrotnie błyszczał także na arenie międzynarodowej. Podczas kręcenia filmu Róża Luksemburg poznał Barbarę Sukową, z którą ma syna.

Daniel Olbrychski wiek

Ile lat ma Daniel Olbrychski ? W 2022 roku skończył 77 lat

Daniel Olbrychski wzrost

Ile wzrostu ma Daniel Olbrychski ? 175cm

Daniel Olbrychski waga

Ile waży Daniel Olbrychski ? Brak informacji.

Daniel Olbrychski media społecznościowe

Daniel Olbrychski : instagram.com/explore/tags/olbrychski/

Daniel Olbrychski : facebook.com/aktordanielolbrychski/

Daniel Olbrychski biografia, kariera

Daniel Olbrychski urodził się w 1945 roku w Łowiczu jako syn ojca Franciszka i matki Klementyny. Miał starszego brata Krzysztofa (1939–2017), który był fizykiem. Uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie . Od młodości trenuje boks, trenował też szermierkę, badmintona i judo.

W 1965, zagrał postać Rafała Olbromskiego, swoją pierwszą większą rolę filmową zagrał w filmie Andrzeja Wajdy „Popioły”.

W 1971 roku zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na 7 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie za rolę w filmie „Brzozowy las”

Zagrał jedną z głównych ról w filmie Schlondorffa Volkera „Blaszany bębenek” na podstawie powieści Grassa Guntera Die Blechtrommel. Wystąpił także w jednym z dziesięciu filmów krótkometrażowych Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego.

W 1986 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie von Trotta Margarethe Róża Luksemburg . W tym samym roku Olbrychski otrzymał Order Francuskiej Legii Honorowej. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Stanisławskiego na 29 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie za wybitne osiągnięcia w karierze aktorskiej i oddanie zasadom szkoły Stanisławskiego . W 1998 roku zagrał w filmie Michałkowa Nikity Cyrulik syberyjski. W ankiecie Polityki z 1998 roku zajął 7 miejsce na liście najwybitniejszych polskich aktorów XX wieku.

W 2010 roku otrzymał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Oprócz aktorstwa, Olbrychski był dobrze znany ze swoich zdolności jako lekkoatleta. Olbrychski, zapalony jeździec konny, bokser i świetnie władający szablą, osobiście wykonał większość scen kaskaderskich w swoich filmach.

Został wybrany do jury sekcji kinematografii i filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2015. W trakcie swojej kariery wystąpił w pięciu filmach nominowanych do Oscara, z których dwa zdobyły tę nagrodę ( Blaszany bębenek i Niebezpieczne ruchy).

W połowie lat 70. był w związku z piosenkarką Marylą Rodowicz. Ma syna Wiktora ze związku z niemiecką aktorką Barbarą Sukową. Był trzykrotnie żonaty: z aktorką Moniką Dziensiewicz, z którą ma syna Rafała, dziennikarką Zuzanną Łapicką (córka aktora Andrzeja Łapickiego ), z którą ma córkę Weronikę, a od 2003 teatrolog Krystyną Dembską.

Przez wiele lat mieszkał we Francji i mówi płynnie po francusku. Uprawia boks jako hobby.

W wyborach prezydenckich w 2015 roku poparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Wspiera społeczność LGBT.

Dodaj komentarz