Biophilic design. Sposoby na zbliżenie się do natury przy urządzaniu wnętrza

Biophilic design. Sposoby na zbliżenie się do natury przy urządzaniu wnętrza

Codzienne życie w wielkomiejskiej, betonowej dżungli nierzadko powoduje tęsknotę za przyrodą oraz płynącą z niej naturalną energią. Naprzeciw tym tendencjom wychodzi trend pozwalający na kompromis w urządzaniu wnętrz. Biophilic design, bo o nim mowa, to sposób, aby nawet w mieszkaniu w ścisłym centrum miasta odpowiedzieć na nawołujący zew natury, a także – jeden z wiodących trendów roku 2020 w designie.

Biophilia została opisana przez naukowca z Uniwersytetu Harvarda, Edwarda O. Wilsona, jako „potrzeba poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi”. To do niedawna obcobrzmiące słowo padające w wypowiedziach architektów, dziś staje się wyraźnym trendem w dziedzinie architektury i projektowania wnętrz. Stosowanie naturalnych rozwiązań w pomieszczeniach codziennego użytku oraz idąca za tym bliskość z naturą przywracają balans emocjonalny oraz zdrowotny.

Bezpośrednie efekty przemawiają za tym, aby elementów biophilic designu nie traktować krótkoterminowo, a na stałe wprowadzić do struktury mieszkań. Jak zatem projektować, aby pozostać w zgodzie z naturą, podkreślić jej znaczenie w naszym codziennym życiu oraz stworzyć otoczenie przyjazne nam i naszej codzienności?

Tworzywa naturalne przede wszystkim

Zastosuj produkty, które stworzone zostały z naturalnych surowców – drewna, granitu, szkła. Codzienne spotkania z organicznymi materiałami sprawią, że szybko odczujesz różnicę w lepszym samopoczuciu, którym organizm odwdzięczy Ci się za przebywanie w tak symbiotycznym otoczeniu. W jakich elementach przy aranżacji kuchni przemycić tworzywa naturalne? Często spotykanym materiałem jest drewno – użyte zwłaszcza w blatach kuchennych – które nie tylko nadaje wnętrzu przytulnego tonu, ale także odpowiednio zakonserwowane może służyć przez długie lata. Świetnym rozwiązaniem są również granitowe zlewozmywaki, które nie tylko zostały stworzone z naturalnego surowca, ale również są odporne na ścieranie oraz wysoką temperaturę – to duży atut biorąc pod uwagę specyficzne warunki panujące w każdej kuchni. Dzięki temu zlewozmywaki są dużo trwalsze, a zabudowa  szybko nie niszczeje. Dzięki temu ograniczysz częstotliwość wymiany elementów wystroju i idącą za nią produkcję odpadów. Jaki zlewozmywak wybrać? Marka Laveo proponuje ponadczasowe zlewy z linii Barbados czy Grenada.

Dodatkowo wnętrze w stylu biophilic cechować może również charakterystyczny dla dzikiej przyrody przepływ wody oraz cyrkulacja powietrza.

Postaw na zieleń

Im więcej roślin znajdzie się w Twoim mieszkaniu, tym więcej tlenu będą w stanie dostarczyć Twoim płucom oraz kojącej zieleni oczom. Ustaw jest w doniczkach przede wszystkim w sypialni, ponieważ za pomocą zwiększonej dawki tlenu Twój organizm łatwiej się zrelaksuje i zregeneruje po ciężkim dniu, a także w… łazience – zwłaszcza te, które najlepiej czują się w wilgotnym środowisku. W mieszkaniach prawdziwych amatorów roślinności sprawdzą się ogrody wertykalne, które umożliwią rozpostarcie zieleni nawet na całej ścianie.

Szacunek dla natury i jej zasobów

Stosuj systemy i rozwiązania, które pomagają oszczędzać wodę. Zrezygnuj z codziennych kąpieli na rzecz szybkiego prysznica, zakręcaj wodę podczas mycia naczyń, zainstaluj krany z wbudowanym aeratorem służącym napowietrzaniu, a tym samym oszczędności wody – marka Laveo stosuje je we wszystkich swoich bateriach – zarówno kuchennych, jak i łazienkowych. Laveo udowadnia, że ekologia może iść w parze z designem. Przykład? Stylowe baterie z linii Bona czy Pretto.

Warto również wykorzystywać naturalne oświetlenie. Zrezygnuj z zasłon, które przysłaniają światło wpadające do wnętrza przez okna, a przynajmniej w trakcie dnia odsłoń je najbardziej, jak się da. Pozbądź się także zbędnych przedmiotów z parapetów. Światło dzienne ma efektywniejszy wpływ na organizm niż sztuczne oświetlenie. To także sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Choć przerost form urbanistycznych nad naturą w wielkim mieście to problem wszystkich jego mieszkańców, stosując odpowiednie rozwiązania jesteśmy w stanie poprawić jakość życia codziennego i traktować dom jak naturalny, zielony azyl. Wystarczy tak naprawdę kilka kroków!

Źródło: NewSeria

Dodaj komentarz