Cenobamat – nadzieja dla osób z padaczką lekooporną, będzie refundowany

Cenobamat – nadzieja dla osób z padaczką lekooporną, będzie refundowany

W marcu na listę refundacyjną trafi jeden z nowoczesnych leków na padaczkę lekooporną – zapowiedział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów. Na ten lek czekają zarówno pacjenci, jak i lekarze, którzy potwierdzają jego skuteczność w ograniczeniu napadów padaczkowych.

W Polsce jest ponad 300 tys. osób z padaczką, z czego 30 proc. choruje na padaczkę lekooporną. To jest około 100 tys. osób, u których nie udaje się kolejnymi lekami uzyskać dobrej kontroli napadów. Z myślą o tych pacjentach resort zdrowia planuje refundację leku z substancją czynną cenobamat.

„Środowisko czeka na jeden nowy lek, cenobamat, który znajdzie się na liście marcowej. Cenobamat cechuje się bardzo dobrymi wynikami badań klinicznych, to jest lek skuteczny – zadeklarował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. – Oczywiście w padaczkach lekoopornych dopasowanie pacjentowi odpowiedniego leczenia jest dość skomplikowane. Leków jest bardzo dużo, terapie są łączone” – dodał.

O refundacji cenobamatu minister Miłkowski mówił już w styczniu podczas kongresu „Wyzwania i priorytety na rok 2023”. Uczestnicy kongresu zgodzili się wówczas, że współczesna farmakoterapia powinna wpływać na poprawę jakości życia pacjenta. Chodzi o to, by chorzy w miarę możliwości normalnie funkcjonowali, mieli mniej napadów padaczkowych, a ich przebieg był lżejszy, co przełożyłoby się na jakość życia w domu i w pracy. Eksperci stwierdzili, że choć leków na padaczkę nie brakuje, bardzo często zmieniają się wymagania pacjentów. Padaczka jest bowiem zróżnicowana, wymaga komponowania terapii, zmieniania leków, w zależności od potrzeb i fazy choroby.

Zdaniem specjalistów, skuteczna terapia zaczyna się od właściwej, szybkiej diagnozy, bo to jest kluczowy element, aby dobrać adekwatne leczenie. Zdarza się tak, że w przypadku dwóch pacjentów z tym samym zespołem padaczkowym, nie zawsze ten sam lek pomaga. Wybór terapii zależy od wielu czynników, np. płci pacjenta, wieku, chorób współistniejących, wykonywanego zawodu. Przeszkodą w leczeniu padaczki jest także to, że pacjenta nie zawsze stać na zaproponowaną terapię. Chorzy często z niej rezygnują z powodu braku pieniędzy na wykupienie leków.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz