Czy drabina sprawdzi się w każdym magazynie?

Czy drabina sprawdzi się w każdym magazynie?

Do składowania towarów na półkach regałów magazynowych, na paletach, wykorzystywane są różne rodzaje podnośników widłowych. W przypadku towarów przechowywanych w opakowaniach jednostkowych na półkach zwykle umieszcza się je ręcznie. Gdy zachodzi konieczność ułożenia lub zdjęcia towaru z wysokiej półki, stosuje się podnośnik, drabinę lub podest roboczy. Drabina aluminiowa jest zatem jedną z dostępnych opcji.

Drabina czy podest roboczy

Tym, co odróżnia klasyczną drabinę aluminiową od magazynowego podestu roboczego, jest szerokość stopni oraz brak platformy na szczycie. O ile w podestach stosowane są stopnie o szerokości zbliżonej do stopni schodowych, o tyle w drabinach zwykle występują wąskie szczebelki, które zapewniają jedynie minimalne podparcie pod stopy. Częste wchodzenie i schodzenie po drabinie jest zatem mniej wygodne i przy nieuwadze może być bardziej niebezpieczne. Zaletą zastosowania wąskich szczebli jest jednak znaczące obniżenie ogólnej masy konstrukcji, dzięki czemu drabina aluminiowa o takiej samej wysokości jak podest roboczy jest znacznie od niego lżejsza, a przez to bardziej mobilna. Poza tym większość drabin ma konstrukcję składaną, a podesty robocze są konstrukcjami stałymi, które zajmują dość dużo miejsca.

Drabiny do zastosowań magazynowych

W zdecydowanej większości magazynów, hurtowni i sklepów z wysokimi regałami, zamiast tradycyjnych drabin aluminiowych stosowane są różnego rodzaju podesty robocze. Przy wysokich i długich rzędach regałów dobrym rozwiązaniem wydają się podesty jezdne, które można w prosty sposób przesuwać z miejsca na miejsce. Drabina aluminiowa, zwłaszcza jednostronna drabina z poręczą i niewielkim podestem na szczycie może być jednak ciekawą, lżejszą i bardziej uniwersalną opcją wobec klasycznego podestu roboczego. Taka konstrukcja jest bardziej wszechstronna, a do tego składana, dzięki czemu nie zajmuje tak dużo miejsca, jak tradycyjny, wielostopniowy podest. Drabinę warto stosować w miejscach o ograniczonej powierzchni, w małych magazynach, a także na świeżym powietrzu, gdzie konstrukcje z kółkami jezdnymi zwyczajnie się nie sprawdzają.

W wielu dużych magazynach z wysokimi regałami miejsce tradycyjnych, składanych drabin aluminiowych od lat zajmują wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu podesty robocze. Jednak gdy miejsca pomiędzy regałami jest niewiele, nie są one przesadnie wysokie, a rodzaj składowanych towarów nie wymaga dużej siły do ich przenoszenia, drabina kilkustopniowa, jedno lub dwustronna, z podestem i barierką na szczycie, wciąż może być ciekawym zamiennikiem dla podestu.

Dodaj komentarz