Czy Python to rozwojowy język programowania?

Czy Python to rozwojowy język programowania?

Spośród aktualnie użytkowanych języków programowania, Python uważany jest za najbardziej uniwersalny. Można za jego pomocą tworzyć strony internetowe, sklepy i aplikacje. Jest kompatybilny z licznymi platformami i posiada rozbudowany pakiet bibliotek. Co więcej, jest to oprogramowanie typu Open Source, rozwijane przez samych użytkowników i darmowe, również do użytku komercyjnego. Wobec tak licznych korzyści nie jest zaskoczeniem fakt, że programiści bardzo chętnie uczą się tego właśnie języka. Na czym dokładnie polega praca programisty Python, ile może on zarobić i jakie powinien mieć wykształcenie?

Programista Python – kto to?

Zakres obowiązków programisty Python zależy od konkretnej firmy, dla której pracuje, lub od podmiotu, dla którego wykonuje aktualne zlecenie. Ze względu na różnorodność zastosowań języka, Python może być wykorzystywany dosłownie wszędzie tam, gdzie konieczne jest stworzenie kodu.

Programista Python może zatem stworzyć stronę internetową lub sklep internetowy (zarówno backend, czyli część techniczną, jak i front end, czyli interfejs dla użytkownika). Ma również pole do popisu w zakresie projektowania cieszących się ogromną popularnością aplikacji na smartfony. A to dopiero początek!

Rzeczywistość, w której żyjemy, nazywana jest często IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy). Oznacza to, że z programów korzystają już nie tylko nasze komputery czy smartfony, ale także liczne inne sprzęty domowe, biurowe i osobiste: smartwatche, drukarki, instalacje oświetleniowe, bramy automatyczne, systemy klimatyzacji, a nawet ekspresy do kawy i pralki. Do wszystkich tych zastosowań można napisać kod w języku Python.

Pozostają jeszcze stare, dobre aplikacje desktopowe (czyli te instalowane na komputerze) oraz aplikacje użytkowane w chmurze (z bazy zewnętrznej). Także i w tym zakresie Python okazuje się często niezastąpiony. Jest więc pewnym, że programiście Python nie grozi w pracy monotonia.

Wymagania na stanowisku programisty Python

Co ważne, aby zostać programistą Python, nie musisz wcale skończyć informatyki, ani tak naprawdę żadnych innych studiów. Oczywiście, wyższe wykształcenie jest bardzo przydatne, bo dostarcza usystematyzowanej i pełnej wiedzy. Jednak w programowaniu liczą się przede wszystkim umiejętności – a te zdobywa się w praktyce.

Programistą Python możesz więc zostać równie dobrze po ukończeniu odpowiedniego kursu. Co więcej, nawet szkolenie nie jest wymagane – jeśli po prostu masz informatyczną smykałkę i nauczyłeś się programowania samodzielnie, również możesz się zatrudnić na tym stanowisku.

Praca programista Python – gdzie jej szukać?

Każdy pracodawca będzie miał nieco inne wymagania od kandydata do pracy na stanowisku programisty Python, tak pod kątem wykształcenia, jak i doświadczenia. Ofert najlepiej szukać na serwisach pracy, takich jak GoWork, gdzie z łatwością przefiltrujesz oferty w oparciu o własne kryteria.

Inne źródła internetowe również wchodzą w grę – programiści-freelancerzy preferują serwisy łączące zleceniodawców i zleceniobiorców w ramach jednorazowych projektów albo odpowiednie grupy na portalach społecznościowych.

Ile zarabia programista Python?

Czy popularność Pythona psuje rynek pracownika? Wręcz przeciwnie – ilość zleceń jest tak duża, że to programistów, a nie zleceń, ciągle brakuje. To dlatego na tym stanowisku czekają cię świetne zarobki – średnio 9500 zł na rękę. Osoby bez stażu muszą liczyć się z niższą wypłatą, ale nawet na starcie jest to nie mniej niż 5000 zł netto. Z kolei seniorzy otrzymują nawet powyżej 20000 zł na rękę.

Dodaj komentarz