Jak przeprowadza się recykling folii LDPE?

Jak przeprowadza się recykling folii LDPE?

Produkcja plastiku na świecie osiągnęła kolejny wzrost w ubiegłym roku i wynosi już niemal 400 mld ton rocznie. Jednocześnie w zastraszającym tempie rośnie ilość plastikowych odpadów w naszym otoczeniu. Recykling folii LDPE jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów z plastiku. Jak wygląda recykling LDPE i co z niego powstaje?

Recykling folii LDPE – nowe trendy w gospodarowaniu odpadami

Recykling folii LDPE to jedna ze specjalności firmy Stena Recycling, która przetwarzaniem odpadów różnych frakcji zajmuje się od kilku dziesięcioleci, a w Polsce posiada m.in. nowoczesną linię do przetwarzania LDPE w wysokiej jakości regranulat. Stena Recycling to europejski innowator w dziedzinie recyklingu odpadów, a w polu jej zainteresowania od dawna znajdują się nowe technologie i metody, dzięki którym recykling odpadów z tworzyw sztucznych, w tym recykling LDPE, stałby się efektywniejszy, korzystniejszy dla gospodarki i maksymalnie przyjazny środowisku. Podczas gdy z odpadów plastikowych odzyskiwano dotąd przede wszystkim energię, Stena Recycling zaproponowała alternatywne rozwiązanie, które pozwala ponownie wykorzystać odpady z polietylenu niskiej gęstości do produkcji nowych dóbr.

Jak przebiega recykling LDPE w Stena Recycling?

Zaawansowana linia do przetwarzania folii LDPE Stena Recycling we Wschowie, pozwala na przetwarzanie aż 15 tys. ton folii opakowaniowej rocznie, z czego powstaje pełnowartościowy regranulat. Regranulat ten z powodzeniem może zastąpić pierwotny materiał, a dzięki czystości surowca wtórnego produkowanego ze zużytej folii jego zastosowanie w przemyśle jest w zasadzie nieograniczone. Do zakładów we Wschowie (https://www.stenarecycling.com/pl/kontakt/znajdz-oddzialy/oddzialow/wschowa-k-wielkiego-23/) trafiają odpady z folii LDPE od przedsiębiorstw z całego kraju, gdzie następnie trafiają do nowej, zaprojektowanej na specjalne zamówienie linii do recyklingu. Linia do przetwarzania posiada certyfikat EuCertPlast, co stanowi potwierdzenie produkcji recyklatu zgodnej z najwyższymi europejskimi standardami procesu recyklingu tworzyw sztucznych oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Recykling folii LDPE odbywa się w kilku etapach, przy czym na początku działania koncentrują się na przygotowaniu odpadów do przetworzenia (staranne sortowanie, rozdrabnianie i oczyszczanie), a potem następuje wytłaczanie oraz formowanie granulatu w precyzyjnym i na bieżąco monitorowanym procesie termicznej obróbki. Otrzymywany poprzez recykling folii LDPE regranulat jest przy tym wnikliwie kontrolowany pod kątem jakości oraz czystości, a następnie dystrybuowany do różnych zakładów produkcyjnych, by zmienić się w nowe wyroby.

Co powstaje z recyklingu folii LDPE?

Recykling folii LDPE prowadzony w polskim zakładzie Stena Recycling pozwala zawracać do obiegu ogromne ilości tworzyw sztucznych, bez których trudno wyobrazić sobie dziś przemysł, logistykę czy handel. Regranulat LDPE, który powstaje z odpadów, może zresztą być użyty do produkcji różnych dóbr, nie tylko folii opakowaniowej, ale też np. pojemników plastikowych, opakowań kosmetyków, mebli, a nawet ekologicznych doniczek. Recyklat produkowany przez Stena Recycling ma wygodną do transportu i dozowania formę granulek lub nitek, nie traci swoich właściwości i może być również w razie potrzeby barwiony. Recykling LDPE pozwala zaoszczędzić olbrzymie ilości ropy naftowej, energii, wody, przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i skutecznie ogranicza ilość plastikowych odpadów, które stały się jednym z poważniejszych zagrożeń dla środowiska i ludzi.

Dodaj komentarz