Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów – kilka porad

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów – kilka porad

Dlaczego pomidory nie dojrzewają? To bardzo częste pytanie! W tym wpisie podzielimy się kilkoma sztuczkami na szybsze dojrzewanie pomidorów na krzakach.

Dlaczego pomidory nie dojrzewają?

Istnieje kilka czynników, które uniemożliwiają prawidłowe dojrzewanie pomidorów. Pomidory nie zmieniają koloru na czerwony, jeśli jest zbyt gorąco (powyżej 29 stopni) lub zbyt zimno (poniżej 10 stopni). Jest to prawdopodobnie największy winowajca dla większości ludzi, zwłaszcza podczas fali upałów.

Ponadto, gdy rośliny pomidora dojrzewają latem, nierzadko stają się one ogromne i przerośnięte. Kiedy tak się dzieje, roślina przeznacza większość energii na produkcję liści i kwiatów, zamiast na dojrzewanie pomidorów. Prawidłowe przycinanie krzaków przez całe lato jest ważne i zaowocuje większą ilością czerwonych pomidorów. Warto o tym pamiętać w przyszłości.

Ale co zrobić, gdy jest za późno i trzeba przyśpieszyć dojrzewanie pomidorów? Istnieje kilka sztuczek, wartych wypróbować, aby dać im ostatni impuls do dojrzewania, zanim nadejdą niskie temperatury. Szczegółowo opisane porady znajdziesz także pod adresem: https://poradnikogrodniczy.pl/jak-przyspieszyc-dojrzewanie-pomidorow-na-krzaku.php.

Odetnij wierzchołek rośliny i usuń najmniejsze pomidory

Jeśli do pierwszych przymrozków pozostało zaledwie kilka tygodni, a na winorośli wciąż widać sporo zielonych pomidorów, najlepszym sposobem na przyspieszenie dojrzewania jest odcięcie wierzchołka rośliny pomidora – wystarczy usunąć końcówkę głównej łodygi powyżej najwyższego kwiatu. Zapobiega to wzrostowi rośliny i wytwarzaniu przez nią większej liczby kwiatów.

Warto usunąć także wszelkie zielone pomidory, są malutkie. Bez marnowania zasobów na wzrost owoców do pełnego rozmiaru, roślina może skierować swoją energię na dojrzewanie owoców, które już się w pełni rozwinęły.

Niektóre badania wykazały, że zmniejszenie liczby owoców nie tylko przyspiesza dojrzewanie, ale także poprawia wielkość, smak i zawartość składników odżywczych w zbiorach. 

Wywołaj stres u rośliny poprzez ograniczenie wody

Jednym z łatwych sposobów na zachęcenie pomidorów do szybszego dojrzewania jest wywołanie stresu. Jeśli rośliny pomidora wyczują, że ich przetrwanie jest zagrożone, przyspieszą dojrzewanie swoich owoców, aby wyprodukować nasiona i stworzyć następne pokolenie roślin.

Stres można wywołać, po prostu zmniejszając ilość dostarczanej wody. Rób to stopniowo, aby umożliwić roślinom przystosowanie się, podając coraz mniej wody za każdym razem przez okres trzech tygodni. Na początku nie można wywołać u rośliny kompletnego szoku (co mogłoby spowodować gnicie końcówek kwiatów i pękanie owoców).

Spróbuj przycinania korzeni

Innym łatwym sposobem na wywołanie stresu jest przycinanie korzeni. Ta specjalna technika utrudnia roślinie wchłanianie wody i wysyła sygnały alarmowe, nakazując jej pośpiech i dojrzewanie wyprodukowanych pomidorów.

Jak to zrobić? Wystarczy wbić szpadel na głębokość od 15 cm do 20 cm w ziemię, w odległości około 30 cm od głównej łodygi, i przesuwać go po okręgu wokół rośliny. Spowoduje to odcięcie najbardziej zewnętrznych korzeni, wprowadzając roślinę w tryb przetrwania i zmuszając ją do szybszego dojrzewania pomidorów.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym momentem na przycinanie korzeni pomidorów jest czas po rozwinięciu się kilku pierwszych gron owoców, ale tuż przed rozpoczęciem ich dojrzewania.

Dojrzewanie pomidorów w pomieszczeniu z odrobiną skórki jabłka

Jeśli nagły wczesny przymrozek zmusił Cię do przyniesienia wszystkich niedojrzałych pomidorów do domu, możesz przyspieszyć dojrzewanie, umieszczając pomidory w brązowych papierowych torebkach z odrobiną skórki jabłka w środku.

Jabłka wydzielają duże ilości etylenu, bezbarwnego, bezwonnego, naturalnie występującego gazu, który powoduje zmiękczenie miąższu i wzrost zawartości cukru. Z pomocą etylenu, zielone pomidory powinny dojrzeć w ciągu tygodnia, w porównaniu do dwóch tygodni na krzaku.

Kluczem do prawidłowego dojrzewania pomidorów w pomieszczeniu jest wybieranie zielonych owoców, które już się w pełni rozwinęły. Są to te, które urosły do pełnych rozmiarów i mogą już mieć lekki żółty odcień na zewnątrz. 

Dodaj komentarz