Jak wybrać dobre wózki widłowe używane? Porady dla Ciebie

Jak wybrać dobre wózki widłowe używane? Porady dla Ciebie

Wybór używanych wózków widłowych zawsze wiąże się z pewnego rodzaju odpowiedzialnością. Jak nie dać się oszukać i spośród setek czy tysięcy dostępnych ofert wybrać urządzenie, które będzie najlepiej odpowiadało na oczekiwania, a także posłuży przez jak najdłuższy czas? Właśnie temu posłużyć ma zestaw dobrych porad zawartych w poniższym artykule.

Oferta używanych wózków widłowych

Zakup używanych wózków widłowych nie jest ani niczym dziwnym, ani niczym nowym. Podobnie jak nie każdą osobę prywatną stać na kupno nowego samochodu, tak samo nie każde przedsiębiorstwo dysponuje budżetem, który może przeznaczyć na kupno nowych wózków widłowych czy innego tym podobnego sprzętu.

Tym bardziej, że wybór używanych pojazdów dostępnych na rynku jest bardzo duży. Zarówno jeśli chodzi o marki, rodzaje czy też konkretne modele. O ile nie szukasz wózków widłowych, które dopiero co pojawiły się na rynku, to możesz mieć pewność, że uda Ci się znaleźć używany model właściwie każdego urządzenia.

Poniżej zaprezentujemy proste porady w temacie tego, jak odpowiednio wybrać wózek jezdniowy podnośnikowy.

1.  Zadecyduj o przeznaczeniu sprzętu

Podstawą przystąpienia do przeglądania ofert używanych wózków widłowych jest podjęcie decyzji o tym, jaki sprzęt jest w ogóle potrzebny do firmy. Tu konieczne będzie zastanowienie się nad kilkoma aspektami:

  • jakie zadania będą postawione przed maszyną na co dzień, czym będzie się zajmował wózek widłowy;
  • gdzie będzie odbywała się praca widlaka, czy będzie poruszał się wewnątrz budynków czy na zewnątrz, a może w obydwu miejscach; jak wygląda miejsce pracy;
  • jaka jest waga i rozmiary najczęściej transportowanych ładunków, a także na jaką maksymalną wysokość oczekuje się ich unoszenia.

Odpowiedzi na te kilka pytań pozwolą wstępnie wyselekcjonować rodzaj urządzenia, jakie byłoby przydatne: innych wózków widłowych używa się wewnątrz magazynów wysokiego składowania, innych w sklepach wielkometrażowych a jeszcze innych na składach budowlanych czy tartakach. Ponadto istotna jest jeszcze kolejna kwestia.

2.  Dopasuj parametry

Ten punkt jest raczej oczywisty – dotyczy głównych parametrów takich jak: maksymalna wysokość podnoszenia, maksymalny udźwig, czy prędkość, waga i wymiary widlaka.

Maksymalna wysokość podnoszenia i udźwig powinny posiadać wartość nieco większą od tej, jaka wymagana jest do obsługi najcięższych ładunków wraz z rozmieszczeniem na najwyższe regały (o ile do tego służyć na zakupiony używany wózek widłowy). Warto bowiem przewidzieć sytuację, w której nieznacznie wzrosnąć może np. waga dotychczasowego opakowania ładunku.

Natomiast ze względów technicznych istotne są również waga i szerokość wózka – wszystko po to, aby sprzęt mógł bezpiecznie poruszać się po drogach transportowych oraz nie uszkodził nawierzchni, po której przejeżdża.

3. Wybierz rodzaj napędu

Zastosowanie oraz miejsce, w którym będzie wykorzystywany widlak ma także decydujący wpływ na to, jak napędzane ma być urządzenie. Wózek widłowy elektryczny nadaje się do pracy zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, jednak już wózek spalinowy można wykorzystywać jedynie na zewnątrz z uwagi na emisję spalin. Dlatego dobrze zawczasu zastanowić się, który sprzęt lepiej sprawdzi się w firmie.

4.Ustal budżet

Ważne jest, aby od początku podsumować i przeliczyć finanse, tak aby wiedzieć, jakim budżetem dysponuje się na zakup używanego wózka widłowego oraz jaki jest ewentualny zapas finansowy.

Wyliczając budżet należy również pamiętać o tym, że utrzymanie wózka widłowego, jego wykorzystanie, konserwacja czy serwisowanie także wiążą się z konkretnymi środkami finansowymi, które trzeba będzie uwzględnić w budżecie.

5. Porównaj oferty na używane wózki widłowe

Oferty na używane wózki widłowe mogą znacząco różnić się między sobą nie tylko w obrębie jednej kategorii sprzętów, ale nawet w obrębie jednego i tego samego modelu wózka widłowego. Warto porównać ze sobą kilka czynników, z których każdy może być decydujący, gdy w grę wchodzi zakup używanego wózka widłowego:

  • stan techniczny – każdy wózek jezdniowy podnośnikowy ma obowiązek posiadania wyliczonego resursu, który określa jak długo urządzenie może pracować na konkretnych częściach czy podzespołach i kiedy konieczna będzie ich wymiana. Dzięki temu w szybki sposób potencjalny nowy właściciel może zdobyć całą wiedzę o rzeczywistym stanie wybranego urządzenia;
  • rocznik – starsze wózki widłowe używane powinny mieć znacznie niższe ceny niż te nowsze. Nie tylko ze względu na stan techniczny ale również na zastosowane w nich technologie czy udogodnienia;
  • wymienione części – w każdego typie wózku widłowym może zdarzyć się sytuacja, gdy konieczna jest wymiana którejś części. Wybierając używany wózek widłowy warto sprawdzić koniecznie które elementy zostały wymienione, czy zostało to wykonane prawidłowo oraz czy wymienione części są dedykowane marce wózka.

6.Poznaj warunki sprzedaży

Jednym z ostatnich elementów, gdy zadecydujesz już o wyborze konkretnego modelu wózka widłowego jest sprawdzenie warunków umowy. Czego warto w niej szukać lub o co dopytać sprzedawcę?

  • Jakie są dostępne formy płatności za zakup urządzenia? Czy możliwe jest rozłożenie płatności na raty? Jak są oprocentowane?
  • Czy wózek widłowy używany posiada gwarancję na zakup? Jeśli tak, to na jaki okres lub ile motogodzin?
  • Jak wygląda kwestia transportu urządzenia do firmy po zakupie? Czy robi to kupujący czy sprzedający? Czy istnieje możliwość transportu wózka widłowego za dopłatą? Ile wynosi stawka?

Przed podpisaniem umowy przeczytaj także dokładnie warunki i sprawdź czy wszystkie dane się zgadzają, tak żeby nie mieć potem żadnych problemów np. podczas rejestracji wózka widłowego w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Używany wózek widłowy – obowiązki właściciela

Gdy stałeś się już właścicielem wózka jezdniowego podnośnikowego, musisz pamiętać, że ciążą na Tobie konkretne obowiązki. Podstawą jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy dla widlaka oraz zarejestrowanie pojazdu. Nie zapominaj także o wyznaczeniu miejsca postojowego dla urządzenia po pracy oraz stanowiska do tankowania dla wózka widłowego spalinowego czy stanowiska ładowania baterii dla wózka elektrycznego.

Ponadto należy pamiętać o tym, że osoba oddelegowana do obsługi wózków jezdniowych z napędem mechanicznym musi posiadać uprawnienia na wózki widłowe.

Kupuj wózki widłowe używane

Niech nie zwiodą Cię pozory! Używane wózki widłowe to idealna inwestycja dla Twojej firmy na długie lata. Dostępne od ręki, z gwarancją na zakup (a często także dodatkowym osprzętem) znacząco wpływają na zwiększenie tempa i wydajności pracy całego przedsiębiorstwa. Ich niska cena w połączeniu z dużą dostępnością sprawiają, że łatwo wybrać idealny sprzęt. Do tego – warto podkreślić – zakup używanych wózków widłowych to rozwiązanie ekologiczne, które pozytywnie wpływa na środowisko.

Dodaj komentarz