Jakie dania królują na polskich stołach?

Jakie dania królują na polskich stołach?

Polska kuchnia znana jest na całym świecie. Pierogi, bigos, rosół, czy żurek już zyskały uznanie w zagranicznych restauracjach i uchodzą za jedne z najlepszych dań na świecie. Jednakże polska kuchnia nie ogranicza się jedynie do czterech najpopularniejszych dań – na stołach Polaków króluje znacznie większa różnorodność.

Kuchnia polska – czym się charakteryzuje?

Kuchnia polska charakteryzuje się przede wszystkim dużą ilością mięsa oraz bogactwem smaków oraz aromatów. Chociaż w ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo dużo opcji wegańskich, czy wegetariańskich, tradycyjna polska kuchnia wciąż w dużej mierze opiera się na mięsie. Każdy region Polski charakteryzuje się swoimi unikalnymi daniami i sposobem ich wykonania, jednakże wszystkie z nich łączy jedno – tradycja. Jak można więc krótko scharakteryzować najważniejsze elementy kuchni polskiej?

Mięso

Bardzo często wykorzystuje się do dań wieprzowinę, drób oraz wołowinę, a także –  mimo że nie jest to tak powszechne, jak kiedyś – dziczyznę. Chociaż w czasach staropolskich dziczyzna królowała na talerzach naszych przodków, to dziś jest ona dość droga i trudno dostępna.

Powszechnie używane przyprawy

Nieodłącznymi składnikami kuchni polskiej są również przyprawy, takie jak: pieprz, majeranek, lubczyk, kminek, czosnek i liść laurowy. Bardzo często używa się także cebuli. Te dodatki wzbogacają każde polskie danie o niepowtarzalny smak i aromat.

Najpopularniejsze dodatki

Kuchnia polska to nie tylko mięso. Prawie każde tradycyjne danie musi się składać również z dodatków, które dopełnią całość. Do najpopularniejszych należą: ziemniaki – zarówno całe, jak i tłuczone, kasze – do najczęściej używanych należą gryczane oraz jaglane, a także kiszonki. Nie można zapomnieć o nabiale – w zależności od dania bardzo często można spotkać też kefir czy maślankę.

Najpopularniejsze dania na polskich stołach – co najczęściej jedzą Polacy?

Polska kuchnia jest nie tylko smaczna, ale również bogata i urozmaicona. Na polskich stołach każdego dnia pojawiają się najróżniejsze dania, które mają szansę zaspokoić apetyty każdego – niezależnie od wieku czy preferencji smakowych. Co najczęściej jedzą Polacy? Oto najpopularniejsze dania, które znajdują swoje miejsce na naszych stołach.

Kotlet schabowy

Kotlet schabowy to danie, którego nie może zabraknąć na polskim stole, a zwłaszcza na polskim obiedzie niedzielnym. Złocisty i chrupiący kotlet schabowy jest zwykle podawany z dodatkiem ziemniaków, surówki z marchwi, kapusty lub mizerii. To danie cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Bigos

Wielu Polaków uważa, że bigos jest jednym z najsmaczniejszych dań narodowych. To gęsta i słodkawa potrawa mięsna, przygotowywana z kiszonej kapusty, mięsa, kiełbas i dodatków.

Barszcz z uszkami

Barszcz czerwony to polska zupa na bazie buraków. Najczęściej podaje się go z uszkami z nadzieniem mięsnym lub grzybowym. Jest to tradycyjne danie, które stanowi element wielu rodzinnych obiadów i uroczystości. Bardzo często stanowi nieodłączny element na Wigilii.

Żurek

Żurek to kolejna popularna polska zupa, której podstawą jest kwas chlebowy. Można do niego dodać wiele dodatków, takich jak: kiełbasa, jajko ugotowane na twardo, boczek czy ziemniaki.

Pierogi

Nie można oczywiście zapomnieć o daniu znanym na całym świecie. Są one bez wątpienia jednym z najbardziej lubianych polskich dań. Można je przygotowywać z różnymi nadzieniami – mięsnymi, warzywnymi, serowymi czy owocowymi. Podawane z dodatkiem cebuli i boczku albo polane masłem czy śmietaną to prawdziwa uczta dla podniebienia.

To tylko niektóre dania, które najczęściej goszczą w domach Polaków. Polska kuchnia jest bardzo zróżnicowana i barwna, więc jeśli chcesz spróbować dań, które są mniej popularne na codziennych stołach, warto poszukać odpowiedniej restauracji, gdzie będziesz mógł posmakować pełnego jej potencjału. Jedno z miast, które jest szczególnie znane z wysokiej jakości kuchni polskiej to Kraków. 

Kuchnia polska – Kraków 

Kraków to serce Małopolski. To miasto, które nieustannie przyciąga obcokrajowców nie tylko swoją bogatą historią i kulturą oraz piękną architekturą, ale też znaną na całym świecie kuchnią. W Krakowie można znaleźć wiele restauracji z polską kuchnią, które kochają zarówno obcokrajowcy, jak i sami Polacy.

W okolicach Zamku Królewskiego można znaleźć wiele restauracji serwujących tradycyjne dania polskie, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest Pod Baranem – restauracja, która od lat cieszy się popularnością i codziennie przyciąga dziesiątki klientów. Jest to perełka kuchni polskiej w Krakowie – można tam znaleźć szereg tradycyjnych polskich dań – od tych najczęściej spotykanych, jak pierogi, czy rosół, po te bardziej wykwintne, jak pieczeń barania i kotleciki jagnięce. Nie brakuje tam także tradycyjnych polskich deserów.

Więcej informacji na temat polskiej kuchni w Krakowie można znaleźć na stronie https://podbaranem.com/.

Dodaj komentarz