Kilka przydatnych wskazówek, jak zrobić atrakcyjne zdjęcia w święta

Kilka przydatnych wskazówek, jak zrobić atrakcyjne zdjęcia w święta

Fotografia świąteczna to nie tylko dokumentowanie chwil, ale również sposób na zatrzymanie magii i atmosfery tego wyjątkowego okresu w życiu. To sztuka uchwytywania emocji, tradycji rodzinnych i piękna świątecznych dekoracji w jednym kadrze. Wraz z rodziną i bliskimi tworzymy niezapomniane chwile, które warto uwiecznić, aby móc do nich wracać w przyszłości. 

Dlaczego warto robić świąteczne zdjęcia?

Fotografie świąteczne pozwalają uchwycić ważne chwile spędzane z rodziną i bliskimi. Jest to więc doskonały sposób na stworzenie pięknych wspomnień z okresu świąt, kiedy spotykamy się z najbliższymi i dzielimy radością i wzajemną życzliwością. Ponadto regularne robienie świątecznych zdjęć może stać się tradycją rodzinną. Jest to także sposób na dokumentowanie zmian i metamorfozy całej rodziny, porównując je z roku na rok. Fotografie świąteczne powinny też oddawać charakterystyczną, świąteczną atmosferę. Dzięki odpowiednim ujęciom i kadrom można podkreślić magię, ciepło i radość tego wyjątkowego okresu. Takie zdjęcia pozwalają także uwiecznić piękne dekoracje, które tworzą wyjątkową atmosferę. Ponadto jest to także świetny sposób na eksperymentowanie z kompozycją i światłem.

Kilka porad jak zrobić dobre zdjęcia w święta i na Sylwestra

Fotografia świąteczna ma wiele zalet, zarówno z perspektywy artystycznej, jak i emocjonalnej. Jeśli więc mamy zamiar zrobić niepowtarzalną świąteczną sesję i następnie wywołać zdjęcia, to wcześniej warto sprawdzić cenniki wybranych fotolabów, np. tu: https://www.fotocentrum.eu/odbitki.html

Poniżej podajemy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zrobić ciekawe zdjęcia w Święta Bożego Narodzenia, czy też w Sylwestra:

  • Używajmy naturalnego światła, ponieważ jest ono najlepszym przyjacielem fotografa. Należy więc robić zdjęcia przy oknie lub na zewnątrz, gdy jest jasno i słonecznie. Unikajmy jednak robienia zdjęć w pochmurne dni lub w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem. Jeśli jednak nie mamy wyboru, to możemy użyć lampy błyskowej lub reflektora, aby rozjaśnić scenerię. Pamiętajmy także, aby nie oślepiać swoich modeli i nie tworzyć niechcianych cieni.
  • Wybierzmy atrakcyjne tło, gdyż ma duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądało nasze zdjęcie. Dlatego też warto zadbać o to, aby było ono odpowiednio dobrane do tematu i stylu naszych zdjęć. Do tego celu można wykorzystać ścianę, drzwi, okno, firankę, koc, dywan, kanapę lub fotel. Możemy też stworzyć własne tło z papieru, tkaniny, kartonu lub drewna. Ważne jest jednak, aby było ono spójne kolorystycznie i aby nie odwracało uwagi od głównego motywu.
  • Głębia ostrości to kolejny ważny czynnik udanej fotografii. Jest to odległość między najbliższym a najdalszym punktem na zdjęciu, który jest wyraźny i ostry. Można manipulować głębią ostrości, zmieniając przysłonę lub odległość od obiektu. Im mniejsza przysłona (większa liczba f), tym większa głębia ostrości i tym więcej elementów na zdjęciu jest ostre. Im większa przysłona (mniejsza liczba f), tym mniejsza głębia ostrości i tym bardziej rozmyte jest tło. Możemy wykorzystać tę technikę, aby podkreślić swój motyw lub stworzyć efekt bokeh, czyli rozmyte kółka światła w tle.
  • Warto też eksperymentować z kątami i perspektywami. Nie powinniśmy się ograniczać więc do robienia zdjęć z jednego miejsca i z jednej wysokości, tylko należy zmienić kąt i perspektywę swoich zdjęć tak, aby nadać im ciekawy wyraz i wyjątkowy charakter. Można też fotografować z góry, z dołu, z boku, z przodu lub z tyłu, albo zbliżać się lub oddalać od obiektu, przechylać aparat lub używać różnych obiektywów. Pamiętajmy jednak, żeby zachować proporcje i symetrię na swoich zdjęciach.
  • Dodanie tekstu lub grafiki, to także dobry pomysł, aby uatrakcyjnić swoje zdjęcia. Jeśli chcemy nadać im dodatkowego uroku lub przekazać jakąś wiadomość, to można dodać do nich tekst lub grafikę za pomocą programów graficznych, lub aplikacji mobilnych. Można też użyć gotowych naklejek, ramek czy też filtrów. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, żeby nie przesadzać z ilością i wielkością dodatków i dopasować je do kolorystyki i stylu swoich zdjęć.

Życzymy więc wspaniałych Świąt i wielu pięknych zdjęć!

Dodaj komentarz