Kompensacja mocy biernej — jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Kompensacja mocy biernej — jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Opłaty za energię elektryczną w firmie i gospodarstwie domowym określa się nie tylko na podstawie zużycia mocy czynnej. Duże znaczenie ma również tzw. moc bierna, która występuje w formie indukcyjnej i pojemnościowej. Chociaż oba typy mocy biernej nie są bezpośrednio związane z pracą urządzeń, to jej obecność w sieci elektroenergetycznej jest niezbędna. Jak ją zmniejszyć i obniżyć rachunki?

Moc bierna a jej kompensacja – do czego służy?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy oba pojęcia. Moc bierna pojemnościowa oddawana jest do sieci dystrybucyjnej, a jej powstanie wiąże się z użytkowaniem oświetlenia LED, kondensatorów czy przewodów i kabli elektrycznych o sporej długości. Z drugiej strony pozostaje moc bierna indukcyjna, która jest kluczowa do wytworzenia pola magnetycznego. Korzystają z niej transformatory, piece indukcyjne czy silniki elektryczne.

Dystrybutorzy prądu elektrycznego określają pewien zakres mocy biernej, która może zostać dostarczana i oddawana przez przedsiębiorstwo lub gospodarstwo domowe. Jest to współczynnik tgφ, a jego wartość nie może przekraczać 0,4. Kompensacja mocy biernej pozwala na utrzymanie wyniku poniżej wymaganego poziomu i zaoszczędzenie na rachunkach.

Jak wykonuje się kompensację mocy biernej?

Kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie audytu energetycznego. Pokaże on, jakie zużycie i pobór mocy biernej są widoczne w zakładzie. Co więcej, konieczne jest określenie dokładnej liczby urządzeń generujących i pobierających moc bierną. Tylko wtedy uda się zaplanować przeprowadzenie kompensacji mocy biernej w sposób skuteczny.

Jak już zostało wyjaśnione, moc bierna występuje w dwóch rodzajach, dlatego do jej kompensacji konieczne jest wykorzystanie dwóch typów urządzeń. Cel ich działania jest taki sam – zrównoważyć kierunek przepływu mocy biernej. Dlatego w przypadku mocy pojemnościowej stosowane są dławiki indukcyjne, a dla mocy indukcyjnej – transformatory.

Czy kompensacja mocy biernej ma sens ekonomiczny?

Jeśli w Twojej firmie lub gospodarstwie domowym moc bierna jest na poziomie zbliżonym do tgφ 0,4 nie ma większego sensu stosować kompensacji. Nawet delikatne przekroczenie tego poziomu nie skutkuje tak dotkliwymi karami umownymi. Jednak w pewnych przypadkach kompensacja mocy biernej to jedyne słuszne rozwiązanie. Przyjrzyj się swoim rachunkom za energię elektryczną. Jeśli współczynnik tgφ przekracza 1 lub więcej, inwestycja w kompensację może być uzasadniona.

Dla uzyskania całkowitej pewności ekonomicznego sensu wykonania inwestycji konieczny jest audyt energetyczny. Profesjonalna firma wykonująca prace instalacyjne przyjrzy się mocy biernej produkowanej i pobieranej, oraz jej wpływowi na koszty energii ponoszone przed podmiot. W połączeniu z oszacowaniem ilości urządzeń poddanych kompensacji możesz uzyskać informacje o przewidywanych kosztach i czasie zwrotu inwestycji.

Dla pełnej satysfakcji z przeprowadzonych prac instalacyjnych należy postawić na współpracę z renomowaną firmą, która celuje w najwyższą jakość i zadowolenie swoich klientów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.energy-on.pl/kompensacja-mocy-biernej/

Dodaj komentarz