Rynek pracy w Polsce – gdzie czekają na nas największe możliwości rozwoju i duże zarobki?

Rynek pracy w Polsce – gdzie czekają na nas największe możliwości rozwoju i duże zarobki?

Stopa bezrobocia w Polsce, wbrew obawom, nie rośnie, ale systematycznie maleje. Na początku 2023 roku wynosiła 5,5%. Tak niski wynik oznacza, że ciągle mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. O pracę jest stosunkowo łatwo i to za całkiem godziwe wynagrodzenie.

Kogo poszukują pracodawcy w Polsce?

Nie ma co się oszukiwać – liczą się kwalifikacje i to nie zawsze te podparte dyplomem. Owszem, brakuje lekarzy, prawników, pielęgniarek, położnych, nauczycieli, ale na drugim biegunie są wszelkiej maści budowlańcy. Jeśli dobrze znają swój fach, nie muszą mieć nawet matury, liczą się faktyczne umiejętności, podparte np. zaświadczeniem o ukończeniu kursu.

Poszukiwani są też fizjoterapeuci i masażyści oraz opiekunowie osób starszych. Ponieważ w naszym kraju mamy tzw. model starzejącego się społeczeństwa, jest wielce prawdopodobne, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na ten rodzaj usług jeszcze wzrośnie.

Jednak najbardziej chłonnym rynkiem pracy jest sektor IT. Ta stosunkowo młoda branża niemal całkowicie zdominowała rynek pracy – programiści, analitycy, administratorzy systemów i baz danych, testerzy nie narzekają na brak ofert pracy.

Więcej o preferencjach pracodawców przeczytasz tutaj: https://ototorun.pl/artykul/czy-w-toruniu-latwo/1383470.

Gdzie można liczyć na wysokie wynagrodzenie w Polsce?

Warszawa i Kraków to dwa miasta, które od lat toczą bój o palmę pierwszeństwa w wysokości zarobków. W tych regionach można liczyć na najwyższe wynagrodzenia na analogicznych stanowiskach. Nieco mniej zarobimy w Poznaniu, Trójmieście i Toruniu.

Z niższymi wynagrodzeniami ciągle musi się liczyć wschodni region Polski, choć i tu sytuacja zdaje się poprawiać. Dobrym przykładem są Suwałki (https://kuriersuwalski.pl/artykuly/209452-znajdz-prace-dla-siebie-w-suwalkach-coraz-wiecej-ofert-z-roznych-branz), jedno z bardziej cenionych miast, jeśli chodzi o lokalnych pracodawców. W ostatnich latach wynagrodzenia na Suwalszczyźnie wyraźnie wzrosły.

Kto może liczyć na wysokie zarobki w Polsce?

Wspomniana wyżej branża IT stoi na szczycie listy najlepiej zarabiających. Tu nawet osoby początkujące nie muszą zaczynać od przysłowiowego zera, czyli od najniższej krajowej. Normą jest wyższe wynagrodzenie już na starcie. Specjaliści w swoich dziedzinach mogą zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Wysoko cenieni są też pracownicy sektora finansowego, w szczególności księgowi, doradcy podatkowi i kredytowi, audytorzy.

Dodaj komentarz