Spawacz – jakie uprawnienia są potrzebne?

Spawacz – jakie uprawnienia są potrzebne?

Spawacz to zawód wymagający nie tylko zdolności manualnych, ale także odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego. Aby stać się wykwalifikowanym spawaczem, niezbędne jest ukończenie specjalistycznego szkolenia. Sprawdź jakie kursy spawacza są dostępne na rynku i ile kosztują?

Kursy spawacza – ceny i dostępność

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje kurs spawacza, odpowiedź może zależeć od kilku czynników, takich jak rodzaj kursu, lokalizacja oraz poziom zaawansowania. Kursy na spawacza są dostępne na różnych poziomach, począwszy od podstawowego, aż po zaawansowane.

Podstawowy kurs spawacza: To idealny wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spawaniem, natomiast specjalistyczne kursy dotyczą rozszerzenia swoich uprawnień o kolejne metody spawania. 

Cena Kursów na spawacza: Koszty kursów na spawacza mogą być zróżnicowane w zależności od regionu Polski. Dlatego warto porównać oferty różnych szkół spawalniczych. Koszty kursów zależą też od wybranych metod spawania oraz materiałów, które są zużywane podczas szkolenia a także tego czy realizowany jest jeden kurs czy może pakiet. 

Kursy na spawacza: Lubin – gdzie się szkolić?

Niezależnie od tego, czy zamierzasz dopiero zdobyć kwalifikacje czy może tylko rozszerzyć uprawnienia, w Lubinie warto odwiedzić Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr. To firma szkoleniowa, która posiada w ofercie kursy spawalnicze. Ich kursy na spawacza obejmują zarówno podstawy, jak i zaawansowane techniki spawania. Możesz wybrać się na kurs MIG, TIG, MAG lub MMA, w zależności od Twoich potrzeb i zainteresowań.

MCKK oferuje też szeroki zakres innych szkoleń zawodowych, z których chętnie korzystają zarówno firmy jak i osoby fizyczne. Pamiętaj aby korzystać z ofert firm, które mają wieloletnie doświadczenie i przeszkolili już wielu ludzi.  Firma MCKK posiada kadrę  instruktorów, którzy są wieloletnimi szkoleniowcami i praktykami, na co dzień pracującymi z metodami MIG, TIG, MAG i MMA. Dzięki temu słuchacze mogą pewność, że są szkoleni przez najlepszych w branży.

Ile kosztuje kurs spawacza?

Z pewnością koszty szkolenie to dla nie jednej osoby spore zmartwienie. Ceny kursów na spawacza na rynku mogą się wahać pomiędzy 2.000 – 3.500 zł, w zależności od rodzaju kursu czy lokalizacji. Niemniej jednak pieniądze wydane na edukację to inwestycja, która się z pewnością zwróci.

Dostępność do edukacji zawodowej jest kluczowa, dlatego firmy starają się utrzymywać ceny na jak najniższym, możliwym poziomie, przy zachowaniu wysokiej jakości samego kursu. Wybierając miejsce szkoleniowe warto sprawdzić czy firma jest w stanie dostosować szkolenie do indywidualnych potrzeb klienta, zarówno w kwestii ilości uczestników, zakresu jak i terminu realizacji. 

Rodzaje kursów na spawacza

Istnieje wiele rodzajów kursów na spawacza, które umożliwiają zdobycie różnych uprawnień. Oto niektóre z najpopularniejszych:

  1. Kursy na spawacza MAG: Ten rodzaj kursu skupia się na spawaniu metodą MAG (Metal Active Gas), która polega na użyciu gazów ochronnych do spawania metali. Jest to jedna z najczęściej stosowanych technik w przemyśle.
  2. Kursy na spawacza TIG: Spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas) jest bardziej zaawansowane technicznie. Ten rodzaj kursu jest odpowiedni dla tych, którzy chcą specjalizować się w precyzyjnym spawaniu metali.
  3. Kursy na spawacza MIG: Spawanie MIG (Metal Inert Gas) jest stosunkowo łatwiejsze do opanowania niż TIG, ale nadal wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Kursy na spawacza MIG są dostępne na różnych poziomach zaawansowania.
  4. Kursy na spawacza MMA: Spawanie metodą MMA (Manual Metal Arc) jest jednym z podstawowych rodzajów spawania. Ten kurs może być punktem wyjścia dla początkujących spawaczy.

Kursy na spawacza – uprawnienia i certyfikaty

Po ukończeniu kursu spawacza i zdobyciu odpowiednich umiejętności, istnieje możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających kwalifikacje. Certyfikaty te są ważne, jeśli planujesz pracować jako spawacz w branży, która wymaga specjalnych uprawnień. Przykłady takich certyfikatów to:

  1. Certyfikat Spawacza: Ten certyfikat potwierdza, że ukończyłeś kurs spawacza i jesteś w stanie wykonywać spawanie w określonych warunkach i pozycjach.
  2. Certyfikat Spawacza Certyfikowanego (Certified Welder): Jest to bardziej zaawansowany certyfikat, który może być wymagany w niektórych branżach, takich jak przemysł naftowy czy lotnictwo.
  3. Certyfikat Inspektora Spawalnictwa: Jeśli chcesz pracować jako inspektor spawalnictwa, będziesz musiał uzyskać ten certyfikat, który poświadcza Twoją wiedzę i umiejętności w zakresie oceny spawów.

Kursy spawalnicze – kiedy zacząć?

Jeśli uczęszczałeś do szkoły branżowej lub technikum, ale nie zdobyłeś uprawnień warto je zdobyć kończąc odpowiednie kursy. Kursy na spawacza kończą się egzaminem i uzyskaniem uprawnień, które potwierdzą Twoje kwalifikacje jako spawacz.

Pamiętaj, że inwestycja w edukację i certyfikaty pozwoli ci na pozyskanie dobrze płatnej pracy, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest coraz większe w tej rozwijającej się branży. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię spawanie MIG, TIG czy MMA, istnieje odpowiedni kurs, który pozwoli Ci rozpocząć lub rozwijać swoją karierę jako spawacz.

Dodaj komentarz