Dzisiejszy rynek pracy wymaga posiadania kompletnego i wiarygodnego dossier zawodowego. Świadectwo pracy potwierdza zdobyte doświadczenie i umiejętności. Czym dokładnie jest ten dokument i co powinien zawierać? Kiedy może się przydać? Czy pracodawca może zażądać okazania świadectwa pracy? Sprawdź!
Czym jest świadectwo pracy i co powinno zawierać?
Świadectwo pracy to dokument, który pracodawca wręcza pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy. Dokument ten zawiera istotne dane takie jak:
- okres zatrudnienia;
- stanowisko;
- wymiar czasu pracy;
- opis wykonywanych obowiązków;
- liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego;
- długość i szczegóły urlopu wychowawczego;
- okresy korzystania z urlopu bezpłatnego;
- okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.
Zgubione świadectwo pracy można odzyskać poprzez zwrócenie się do byłej firmy z prośbą o wydanie kopii.
Czy świadectwo pracy jest potrzebne?
Świadectwo pracy przydaje się kiedy pracownik chce odebrać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy sprawdzić staż ubezpieczeniowy w ZUS. Informacje w nim zawarte są także niezbędne do ustalenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłku czy emerytury). W przypadku braku świadectwa pracy może zostać obniżona wysokość emerytury. Co więcej, dokument ten, jako że potwierdza pracę w danej firmie może stać się dowodem w postępowaniach sądowych dotyczących dochodzenia roszczeń materialnych np. odprawy czy odszkodowania.
Czy pracodawca ma prawo żądać świadectwa pracy
Pracownik musi dostarczyć świadectwo pracy z ostatniego miejsca pracy, gdy okres zatrudnienia zakończył się w roku kalendarzowym podjęcia nowej pracy. Jako że dokument ten zawiera informacje umożliwiające ustalenie wymiaru urlopu, kontrolowanie rocznych podstaw składek emerytalno-rentowych oraz stawki zaliczki na PIT pracownik zobowiązany jest do przedstawienia go nowego pracodawcy.
Podsumowując. Świadectwo pracy to istotny dokument, który przydaje się zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. W przypadku jego zagubienia warto udać się do byłej firmy lub do ZUS-u.