Szklane balustrady na taras – czy to praktyczne rozwiązanie?

Szklane balustrady na taras – czy to praktyczne rozwiązanie?

Obecnie, szkło w obiektach budowlanych przybiera postać nie tylko tafli okiennych. Coraz częściej możemy obserwować wieżowce, które niemal całkowicie zbudowano z tego tworzywa. To wbrew pozorom materiał bardzo wytrzymały i niedający się łatwo zbić. Nie ma co prawda jeszcze trendu wznoszenia szklanych konstrukcji domów jednorodzinnych. Niemniej jednak, poszczególne elementy z tego materiału stopniowo wdraża się w aranżację nowoczesnych budynków i bloków mieszkalnych.

Do takich z pewnością da się zaliczyć balustrady. Przez niektórych są odbierane jako istotna część wyposażenia obiektu. Inni z kolei uważają je za niepraktyczne i obniżające poziom bezpieczeństwa dzieci i zwierząt mieszkających w domu. Czy faktycznie montując balustrady szklane jest się czego obawiać? Jak w praktyce sprawują się te elementy wyposażenia balkonów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Bezpieczeństwo balustrad szklanych – czy istnieje ryzyko zbicia?

Balustrady balkonowe ze szkła są wbrew powszechnej opinii bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Tworzy się je ze szkła hartowanego lub laminowanego o odpowiedniej grubości. Obydwa te rodzaje są nazywane inaczej bezpiecznymi, z uwagi na ich dużą twardość oraz rozsypanie się na małe, niegroźne kawałki po ewentualnym uszkodzeniu. Nie ma jednak większych obaw co do zbicia się takiej tafli na skutek wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. W kwestii obecności dzieci lub zwierząt – z pewnością nie dysponują one siłą ani masą, która mogłaby w jakikolwiek sposób balustradę szklaną uszkodzić.

Mimo wszystko, nie warto doprowadzać jako rodzic do samodzielnego poruszania się swojego dziecka po balkonie. Grozi to niekoniecznie zbiciem tafli balustrady, ale znacznie gorszym upadkiem młodej osoby z wysokości.

Funkcjonalność balustrad szklanych – czy to rozwiązanie praktyczne?

Szklana balustrada ma pozytywny wpływ na przedostawanie się większej ilości światła do wnętrza pomieszczeń. Dzięki swojej przepuszczalności świetlnej, nawet przy obecności balkonu, pokój wcale nie musi być zaciemniony. Z perspektywy mieszkańców jest to dobra informacja, jednak niekoniecznie we wszystkich przypadkach.

Montaż szklanej balustrady wiąże się też z większą widocznością. Niektórzy bardzo nie lubią, kiedy jakakolwiek osoba z zewnątrz widzi to, co dzieje się na prywatnym tarasie czy balkonie. To dla wielu inwestorów problem na skale, w której całkowicie rezygnują oni z montażu takich balustrad na tarasie. Rozwiązanie jest jednak bardzo proste – banery balkonowe. Takie elementy wyposażenia są łatwe w montażu oraz posiadają przeróżne, ciekawe grafiki. Korzysta z nich coraz więcej osób, którzy podczas spotkań z rodziną czy znajomymi na balkonie lub tarasie, nie życzą sobie podglądania przez osoby akurat przechadzające się w pobliżu.

Podsumowanie

Montaż balustrad szklanych jest wskazany szczególnie w nowoczesnych budynkach mieszkalnych. To rozwiązanie bardzo innowacyjne i nadające obiektowi znakomitego wyglądu. Nie ma żadnych przeciwskazań dotyczących montażu ich na balkonach, ale też klatkach schodowych czy loggiach.

Dodaj komentarz