Trasa rowerowa z Szczecina do Lubczyny i dalej! Nowa inwestycja w Pomorzu Zachodnim

Trasa rowerowa z Szczecina do Lubczyny i dalej! Nowa inwestycja w Pomorzu Zachodnim

Pomorze Zachodnie wzbogaciło się o kolejną ścieżkę rowerową; kosztem blisko 11 mln zł, przy unijnym wsparciu w wysokości 7,4 mln zł, powstała trasa ze Szczecina do Lubczyny i dalej do Inoujścia.

To jedna z najatrakcyjniejszych rowerowych inwestycji w regionie. Ścieżka liczy 22,6 km, ma 2,5 szerokości. Prowadzi po wałach przeciwpowodziowych i wzdłuż rzeki Chełszcząca, przez zielone tereny, z widokami na ogromny akwen, stada kormoranów, zatokę szkieletów i słynny betonowiec – wrak żelbetowego statku zbombardowanego w 1945 roku. Szlak z Dąbia do Lubczyny jest częścią trzystukilometrowej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego, korzystać z niego będą także jadący znad morza do Szczecina i na południe województwa trasą Blue Velo.

Realizacja tej inwestycji była dużym wyzwaniem, ze względu na trudne warunki gruntowe i osiadanie wału przeciwpowodziowego. Urząd marszałkowski musiał też porozumieć się z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, jako użyczającym koronę wału. Prace trwały 22 miesiące. Inwestycja obejmowała m.in. prace odwodnieniowe, rozbiórkowe, ziemne, umocnieniowe, drogowe, montażowe.

Na odcinku między Dąbiem a Załomiem zamontowano licznik rowerowy, według którego od kwietnia przejechało ta trasą już 9 tys. cyklistów. Odcinki poprowadzone brzegiem jeziora Dąbie to część popularnej trasy wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Blue Velo, znad morza na południe Polski.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Część inwestycji współfinansowały gminy Szczecin i Goleniów, przez które przebiega trasa. Całkowita kwota projektu to 10 mln 991 tys. zł, a dofinansowanie unijne wyniosło 7 mln 406 tys. zł.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Dodaj komentarz