Wyjeżdżasz na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas zimowego szaleństwa!

Wyjeżdżasz na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas zimowego szaleństwa!

Czy wiesz, że wszyscy turyści podczas pobytu na włoskich stokach muszą posiadać ubezpieczenie OC w ramach polisy turystycznej? Sprawdź, co jeszcze wchodzi w skład ochrony na narty i o co warto rozbudować swoją polisę!

Za ubezpieczenie narciarskie na kilkudniowy wyjazd dla jednej osoby zapłacisz nie więcej niż 100 zł. W ramach takiej polisy towarzystwa świadczą przeróżne formy pomocy. Od pokrycia kosztów leczenia, nawet po sfinansowanie noclegu dla bliskiej Ci osoby, kiedy Ty przebywasz w szpitalu w obcym kraju. Czego dotyczą poszczególne warianty ochrony? Na co musisz zwrócić uwagę podczas zakupu polisy na narty?

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie?

Zakres ubezpieczenia na narty każdy turysta powinien dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Polisa na zagraniczne podróże posiada zwykle ochronę kosztów leczenia oraz assistance. Oprócz tego obowiązkowym elementem jest rozszerzenie wsparcia o jazdę na nartach. Jednak to nie jedyne formy pomocy.

Przeczytaj też, w jaki sposób wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wskazówki znajdziesz w artykule na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Polisa na narty może posiadać także:

  • NNW – w jego ramach otrzymasz pomoc finansową po zdarzeniu, w którym ucierpiało Twoje zdrowie,
  • OC, które uchroni Cię od opłat za wyrządzone szkody,
  • ochronę bagażu, dzięki której otrzymasz pomoc, gdy Twój ekwipunek zostanie zniszczony, zgubisz go, ktoś go ukradnie lub przewoźnik dostarczy Ci go z opóźnieniem,
  • ochronę sprzętu sportowego – zapewni Ci pomoc, gdy Twoje narty, deska snowboardowa, buty narciarskie lub kijki zostaną zniszczone, zgubisz je lub ktoś Ci je ukradnie,
  • klauzulę alkoholową, dzięki której otrzymasz wsparcie nawet wtedy, gdy doznasz kontuzji na stoku po wypiciu grzańca,
  • klauzulę chorób przewlekłych, dzięki której otrzymasz wsparcie nawet wtedy, gdy cukrzyca, na którą cierpisz, da się we znaki podczas wyjazdu.

W ramach tych form ochrony towarzystwo gwarantuje wsparcie, gdy dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń losowych za granicą. Co to oznacza?

Ochrona na narty oczywiście nie obejmuje wyłącznie tych zdarzeń, do których dojdzie na stoku. Ubezpieczyciel wesprze Cię finansowo także wtedy, gdy złamiesz nogę na oblodzonym chodniku, potrąci Cię samochód, nabawisz się zapalenia płuc, zgubisz swój bagaż lub dokumenty, a także, kiedy uszkodzisz wypożyczony skuter śnieżny. Takich sytuacji jest mnóstwo i można wymieniać je bez końca. Ważne jest to, abyś był świadomy ewentualnego zagrożenia i ograniczył skutki przykrych sytuacji. Ochrona na wyjazd pozwoli Ci uniknąć wysokich kosztów związanych z opłatami za leczenie bądź zapewni świadczenie dla pokrzywdzonych przez Ciebie osób.

Co jest ważne podczas wyboru ubezpieczenia narciarskiego?

Nie każda polisa będzie odpowiednia na wyjazd na narty. Dlaczego? Jeśli planujesz spędzać czas aktywnie, musisz przede wszystkim zadbać o to, aby ubezpieczenie na czas Twojej podróży posiadało rozszerzenie dotyczące uprawiania sportów.

I tu sytuacja również nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Nie każda klauzula sportowa pasuje do danej aktywności. Jeśli jesteś amatorem i planujesz korzystać wyłącznie z wyznaczonych tras zjazdowych, wystarczy Ci ubezpieczenie rozszerzone o jazdę na nartach. Aczkolwiek większość firm w przypadku amatorskich dyscyplin sportowych nie wymaga nawet dokupienia takiego rozszerzenia.

Inaczej jest w przypadku jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami i przebywania na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. W tej sytuacji każdy ubezpieczyciel wymaga już wykupienia rozszerzenia o uprawianie sportów. Ze względu na to, że taka jazda na nartach dotyczy szusowania po nieznanym, niepewnym i niekiedy niebezpiecznym terenie, towarzystwa zwykle klasyfikują tego rodzaju aktywności już jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Wiąże się to z większym prawdopodobieństwem powstania szkody, a co za tym idzie także z wyższą ceną za ubezpieczenie.

Zatem zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia na narty, zapoznaj się z zakresem wybranej propozycji oraz tym, czy dane towarzystwo wymaga rozszerzenia dotyczącego uprawiania sportów. Pomogą Ci w tym ogólne warunki ubezpieczenia.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia narciarskiego znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

Czy EKUZ będzie wystarczające na narty?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, w ramach którego Polacy wyruszają na wycieczki do innych krajów. Czy to faktycznie odpowiednia ochrona na zagraniczny wyjazd? Nie w każdej sytuacji.

EKUZ z pewnością nie wystarczy na wyjazdy na narty. Dlaczego? Nie obejmuje ratownictwa górskiego. Jeśli doznasz wypadku na stoku, karta ta nie pokryje kosztów związanych z akcją ratunkową i wykorzystaniem helikoptera. A te są naprawdę wysokie i sięgają niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W każdym kraju zakres świadczeń medycznych finansowanych z budżetu państwa może być inny. Jeśli wyruszasz do Włoch, masz prawo do publicznej opieki medycznej, z jakiej korzystają Włosi. Jeżeli celem Twojej podróży jest Austria, EKUZ sfinansuje te świadczenia zdrowotne, z których w ramach publicznej opieki medycznej korzystają Austriacy.

Wycieczki oczywiście mogą być podparte ochroną EKUZ, aczkolwiek zawsze warto dokupić do tego polisę turystyczną, która zapewnia szerszy zakres pomocy. W ramach dodatkowego ubezpieczenia możesz korzystać między innymi z prywatnych placówek medycznych, większej liczby świadczeń zdrowotnych, a także wsparcia okołomedycznego i transportu do Polski.

Ile kosztuje ochrona na narty?

Jazda na nartach wiąże się z większym prawdopodobieństwem powstania szkody, zatem cena polisy turystycznej również może być wyższa niż w przypadku podróży, podczas których planujesz jedynie zwiedzać i wypoczywać. Z jakimi dokładnie kosztami się to wiąże? Sprawdzimy to na przykładzie 5-dniowego pobytu na czeskich stokach.

Amatorska jazda na nartach i snowboardzie, czyli po wyznaczonych trasach.

Sporty ekstremalne, czyli jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami.

Pomiędzy ubezpieczeniem dotyczącym amatorskiej oraz ekstremalnej jazdy na nartach różnice w cenie są nawet czterokrotne. Im większe ryzyko powstania nieszczęśliwego zdarzenia, tym wyższy koszt ochrony. W przypadku jazdy na nartach po wyznaczonych trasach najtańszą polisę można kupić już za 21 zł. Jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami powoduje wzrost składek, które zaczynają się od 84 zł.

Dodaj komentarz