Chcesz pracować jako lekarz weterynarii? Oto co musisz zrobić!

Chcesz pracować jako lekarz weterynarii? Oto co musisz zrobić!

Już od najmłodszych lat, jak tylko sięga Twoja pamięć, marzyłeś o tym, by zajmować się zwierzętami? Chciałeś, tak jak lekarz weterynarii, przychodzić z pomocą, by ulżyć im w cierpieniach… Teraz, jako dorosła osoba, chciałbyś spełnić swoje marzenia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Boisz się, że zmarnowałeś swoją szansę, nie wybierając tej ścieżki kariery w szkole średniej? Nie martw się! W poniższym poradniku wyjaśnimy Ci wszystko krok po kroku!

Technik weterynarii — wszystko, co powinieneś wiedzieć

Aby pracować w gabinecie weterynaryjnym i pomagać zwierzętom, wcale nie musisz być doktorem weterynarii. Kliniki stale poszukują techników weterynarii, którzy są pierwszym kontaktem z czworonożnym pacjentem, wykonują proste zabiegi, a także wspierają lekarzy przy skomplikowanych badaniach i operacjach.

By zdobyć tytuł technika weterynarii, będziesz musiał zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwsza z nich to ukończenie 4-letniego technikum weterynaryjnego, natomiast druga to ukończenie liceum ogólnokształcącego i kontynuacja nauki w szkole policealnej – na 2-letnim kierunku technik weterynarii. W obu przypadkach program nauczania obejmuje przedmioty ściśle związane z leczeniem i opieką nad zwierzętami.

Pamiętaj jednak, że po ukończeniu szkoły, dla Twojego przyszłego pracodawcy będzie się liczyć nie tylko Twoja wiedza zdobyta podczas nauki, ale przede wszystkim Twoje podejście do zwierząt, opanowanie oraz empatia.

Jako technik weterynarii będziesz mógł m.in. pobierać od zwierząt próbki do badań laboratoryjnych, asystować podczas porodów, podawać leki i zastrzyki czy udzielać pierwszej pomocy. Są jednak działania, których jako technik nie będziesz mógł podjąć, a należą do nich m.in. usypianie zwierząt, przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz wypisywanie recept.

Co ciekawe, jako technik, będziesz mógł nawet otworzyć własny gabinet świadczący usługi weterynaryjne, jednak tylko wtedy, jeśli będzie w nim pracował weterynarz.

A może jednak lekarz weterynarii?

Zarówno technicy weterynarii, jak i weterynarze mogą pomagać zwierzętom, wykonując swój zawód, jednak, jak wcześniej wspomnieliśmy, zakres ich uprawnień nieco się różni.

Jeśli czujesz, że ten zawód to Twoje powołanie, będziesz dobrze wykonywał swoją pracę, a do tego cechujesz się empatią i podejściem do zwierząt jak lekarze w popularnej i cenionej, warszawskiej klinice https://www.wetmarysin.pl, to na pewno będziesz cieszył się uznaniem pacjentów i ich opiekunów oraz dobrą renomą, które zagwarantują Ci satysfakcjonującą pracę na wiele lat.

Group of dogs running over the lawn

Jednak aby tego dokonać, potrzebne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Żeby zostać lekarzem weterynarii, będziesz musiał ukończyć 5,5-roczne studia wyższe na kierunku weterynaria (których cena waha się od 3,5 do 4,5 tys za semestr) i odbyć praktyki zawodowe. Jednak prawa do wykonywania zawodu nadawane są przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną i to od niej ostatecznie zależy, czy będziesz mógł cieszyć się możliwością otworzenia własnej praktyki i świadczenia usług leczenia zwierząt.

O tytuł specjalisty możesz starać się dopiero po dwóch latach wykonywania zawodu. Lista możliwości kształcenia specjalistycznego jest długa, a należą do niej m.in. chirurgia weterynaryjna, choroby psów i kotów, a nawet choroby owadów użytkowych.

Jeśli nie szkoła, to co?

Oczywiście pozostała jeszcze jedna opcja. Dla tych mniej zdolnych, niezbyt skorych do nauki lub po prostu zabieganych… wolontariat lub praca jako np. opiekun zwierząt domowych.

Przychodnia weterynaryjna, schronisko — w tych miejscach często potrzebni są wolontariusze oraz opiekunowie pomagający przy zwierzętach. Do zakresu ich obowiązków może należeć np. sprzątanie kojców, wyprowadzanie psów na spacer, karmienie, a czasem nawet po prostu przebywanie ze zwierzakami chorymi, starymi lub dochodzącymi do siebie po zabiegach. Jest to doskonała opcja dla osób, które kochają zwierzęta i chcą im pomagać, ale jednocześnie nie czują potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji.

Wybór należy do Ciebie!

Dodaj komentarz