Rodzaje ogumienia do zwyżki

Rodzaje ogumienia do zwyżki

Zwyżki – ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe czy podesty masztowe – mogą mieć różnego rodzaju ogumienie. Do wyboru są koła pełne lub pneumatyczne, terenowe albo niebrudzące. Które z nich sprawdzą się przy pracach na zewnątrz, a które wewnątrz budynku? Jak dobrać ogumienie do powierzchni, po jakiej będzie się poruszać zwyżka?

Ładowarki teleskopowe, podesty ruchome i innego rodzaju zwyżki wykorzystywane są do różnych prac, m.in. budowlanych, konserwatorskich, związanych z wycinką drzew, rozwieszaniem reklam wielkoformatowych, prowadzeniem inwentaryzacji w magazynach, doświetlaniem scen w trakcie koncertów czy nagrywaniem ujęć do filmów. Tego typu sprzęt do pracy na wysokości ma wiele zastosowań, bo w porównaniu do rusztowań da się szybko przestawić a jednocześnie jest bezpieczniejszy niż np. drabina.

Zwyżki można kupić albo wynająć na krótszy lub dłuższy okres. Szeroką ofertę maszyn ma firma Riwal, która działa w 70 krajach na świecie: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Zanim jednak wynajmie się podnośnik, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Liczy się nie tylko wysokość robocza, napęd i udźwig, lecz także rodzaj ogumienia. Jakie koła stosuje się w podestach ruchomych?

Podział kół ze względu na wypełnienie

Ze względu na wypełnienie wyróżnia się koła pełne i pneumatyczne. Te pierwsze wypełnione są elastomerem. Pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo maszyny, ponieważ nie da się ich przebić. Nawet, gdy metalowy element wbije się w koło, nie spowoduje nagłego zmniejszenia stabilności ładowarki – jej przechyłu. Jednocześnie tego typu koła będą zawsze cięższe niż pneumatyczne, dlatego mogą stanowić dodatkową przeciwwagę dla maszyny.

Koła pneumatyczne to koła, które znamy m.in. z samochodów osobowych. Na felgę lub obręcz nakłada się oponę wykonaną z gumy, a przestrzeń pomiędzy felgą i oponą wypełnia się powietrzem. Są stosunkowo lekkie – sprawdzają się zwłaszcza w kompaktowych ładowarkach i podnośnikach o niewielkiej wadze nadających się do transportu windami towarowymi. Niestety da się je przedziurawić.

Opony terenowe

Podnośniki koszowe, przegubowe i masztowe mogą być wyposażone w koła terenowe. Najczęściej tego typu opony montuje się w zwyżkach z napędem 4×4 i osią wahliwą, które przeznaczone są do pracy w trudnym terenie, na nierównym lub grząskim gruncie. Koła terenowe mają inny bieżnik niż standardowe, żeby podnośnik mógł z łatwością przejechać np. po błocie.

Opony niebrudzące

Część zwyżek dostępna jest także z oponami niebrudzącymi to znaczy non marking. Czym się charakteryzują te opony? Mają tak zwaną opaskę niebrudzącą wykonaną z mieszanek poliuretanowych. Mimo że nazwa sugeruje, że nie zostawiają śladów na posadzce, to nie do końca prawda. Mogą zostawiać ślady, ale da się je łatwo usunąć z podłogi. Co ważne, opony niebrudzące nie zawsze są białe. Bywają szare lub ciemnoszare albo mają czarną część wewnętrzną – przy kole – i opaskę w innym kolorze. Ze względów praktycznych wykorzystuje się je przede wszystkim w maszynach pracujących w halach produkcyjnych, fabrykach przetwórstwa spożywczego i magazynach.

Dodaj komentarz