Czesław Niemen: wiek, waga, wzrost, kariera

Czesław Niemen  urodził się 16 lutego 1939 roku, zmarł 17 stycznia 2004, urodzony jako Czesław Juliusz Wydrzycki, był jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich piosenkarzy i autorów rockowych ballad XX wieku, śpiewał głównie w języku polskim.

Czesław Niemen : wiek

Ile lat ma Czesław Niemen ? W 2023 roku skończył by 84 lata

Czesław Niemen : wzrost

Ile wzrostu ma Czesław Niemen ? brak informacji

Czesław Niemen : waga

Ile waży Czesław Niemen ? brak informacji

Czesław Niemen : media społecznościowe

Czesław Niemen : instagram.com/explore/tags/czeslawniemen/

Czesław Niemen : facebook.com/people/Czesław-Niemen/100062105263901/

Czesław Niemen : biografia, kariera

Czesław Niemen urodził się w Starych Wasiliszkach w województwie nowogródzkim II RP (obecnie w obwodzie Białorusi grodzieńskiej). Czesław Niemen należał do społeczności Białorusinów i Polaków, żyjących poza wschodnimi granicami ówczesnej Polski, na wschodnich ziemiach historycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwanych po polsku „ kresami ”. Studiował w Grodnie w „Państwowej Wyższej Szkole im . Janki Kupały.

Na początku II wojny światowej te etnicznie polskie ziemie zostały zaanektowane przez Związek Radziecki, kiedy Polska została podzielona w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, i stały się częścią Białoruskiej SRR, co potwierdziła powojenna reorganizacja Europy przeprowadzona podczas konferencji jałtańskiej .

Na początku lat 70-tych Niemen nagrał trzy anglojęzyczne albumy pod szyldem CBS, w tym dwa (i trzy kolejne w Polsce) ze śląskim zespołem SBB. Z SBB Niemen wystąpił na festiwalu Rock & Jazz Now!, koncert otwierający Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972 w Monachium, dzieląc scenę z Mahavishnu Orchestra, Johnem McLaughlinem i Charlesem Mingusem, a następnie koncertował z zespołem Jacka Bruce’a. W 1974 nagrał Mourner’s Rhapsody z Janem Hammerem i Rickiem Lairdem z Mahavishnu Orchestra. W latach siedemdziesiątych Niemen zwrócił się w stronę jazz-rocka fusion i muzyki elektronicznej, nagrywając płytę Katharsis.

Niemen zaczął komponować ścieżki dźwiękowe do filmów i muzykę teatralną, a w latach 90-tych interesował się sztuką, malarstwem i grafiką komputerową.

Zmarł na raka 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Jego szczątki zostały skremowane i umieszczone w niszy kolumbarium na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 30 stycznia 2004 r.

Niemen współpracował z następującymi zespołami: „Akwarele” (1967–1969), „I Niemen” (1969–1970), również pod nazwą „Niemen Enigmatic”, „Grupa Niemen”, składająca się z członków Silesian Blues Band, Niebiesko-Czarni , „Aerolit” oraz żeński zespół wokalny Alibabki.  „Aerolit” towarzyszył Czesławowi Niemenowi w latach 1974-1978. Początkowo tworzyli go młodzi muzycy rockowego zespołu Krzak: Jacek Gazda, Jan Błędowski, Maciej Radziejewski, Piotr Dziemski.

Dodaj komentarz