Historia elektroniki w pigułce – jak to wszystko się zaczęło?

Historia elektroniki w pigułce – jak to wszystko się zaczęło?

W dzisiejszych czasach elektronika jest czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Z jej pomocą obecnie pracujemy, przemieszczamy się oraz odpoczywamy. Nie zawsze jednak tak było, a głębszy rozwój technologii ukształtował się na przestrzeni maksymalnie dwóch stuleci. Nie odbywało się to jednak z taką częstotliwością, jak ma to miejsce teraz. Za moment przełomu w elektronice uznaje się końcowe lata XX wieku. Mimo to, wszystkie mniejsze lub większe wydarzenia wcześniej przyczyniały się do końcowego rezultatu. W poniższym wpisie opowiemy o tzw. kamieniach milowych, które na przestrzeni dekad zadecydowały o kierunku rozwoju współczesnej technologii.

Początek ery elektryczności – pierwszy krok w kierunku rozwoju

Pierwszym wydarzeniem łączącym ludzkość z odkryciem elektryczności było wynalezienie swego rodzaju baterii elektrycznej w 1800 roku. Dokonał tego hrabia Alessandro Volta, który pozostawił ślad potrzebny do przyszłych badań różnych naukowców, jak chociażby Michaela Faraday’a. W okolicach 1865 roku, słynny teoretyk James Clark Maxwell opracował zaawansowany i bardzo skomplikowany opis działania elektryczności i magnetyzmu. Był to pierwszy krok do opracowywania praktycznych modeli późniejszych urządzeń elektronicznych.

Co uznaje się za symbol początku elektroniki?

Za początki elektroniki należy uznać powstanie radia. Jego wynalazcą stał się słynny już Nikola Tesla, a do rozpowszechnienia tego odkrycia przyczynił się Guglielmo Marconi – to on jako pierwszy zaczął przeprowadzać próby transmisji radiowych, które w niedługim czasie zdobyły ogromną popularność. W 1907 roku opracowano także pierwszą próżniową lampę elektronową (triodę). Służyła ona do wzmacniania sygnałów elektrycznych i znacznie pomogła w rozwoju radia na skutek zdolności przekazywania głosu na naprawdę spore odległości. W podobnych latach odbyła się również pierwsza emisja telewizyjna, która miała miejsce w Paryżu.

Pierwsze podzespoły elektroniczne

Niezbędnymi przy rozwoju elektroniki komponentami stały się wzmacniacze. Pierwsze z nich to tzw. mikrofony węglowe, których pierwsze ślady dało się spotkać już w latach 1880/1890. Na skutek ulepszania lamp elektronowych, dziedzina elektroniki rozwijała się nieustannie do 1960 roku. Wtedy to wynalezione zostały pierwsze tranzystory, które obecnie również można spotkać na płytkach drukowanych w mikro rozmiarach. Ich wynalezienie rozpoczęło kolejne etapy prac, dzięki którym zaczęto tworzyć pierwsze maszyny liczące zwane dziś komputerami. Mikroprocesory składały się głównie z tranzystorów bipolarnych, a pierwszy model takiego urządzenia marki Intel, posiadał ich w swojej budowie aż 2300.

Końcem lat 80 ubiegłego wieku odkryto, iż możliwe jest dowolne przetwarzanie i przesyłanie sygnałów elektrycznych. Z początku robiono to w sposób analogowy, jednak postęp w działaniach pozwolił na odkrycie cyfrowych metod przetwarzania sygnału.

Cyfryzacja od tamtej pory rozwija się nieustannie z dnia na dzień, a chcąc dowiedzieć się o nowoczesnych metodach wykonywania układów elektronicznych, warto odwiedzić stronę pod tym linkiem: https://prodel.com.pl/produkcja-i-montaz-ukladow-elektronicznych/.

Dodaj komentarz