Jak sprawdzić, czy moja srebrna biżuteria jest naprawdę zrobiona ze srebra? Kilka rad, jak nie dać się zrobić w konia!

Jak sprawdzić, czy moja srebrna biżuteria jest naprawdę zrobiona ze srebra? Kilka rad, jak nie dać się zrobić w konia!

Srebro jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych metali szlachetnych na świecie, dlatego też biżuteria wykonana z tego kruszcu cieszy się tak dużą popularnością. Niestety, ze względu na to, że srebro jest niemal równie popularne jak jego imitacje, oszuści niejednokrotnie próbują sprzedać fałszywe wyroby. Jak zatem sprawdzić, czy nasza biżuteria srebrna jest rzeczywiście wykonana ze srebra?

Biżuteria srebrna damska- kilka podstawowych faktów na temat kruszcu

Istnieje kilka metod, które pozwolą nam zweryfikować autentyczność srebrnej biżuterii. W niektórych przypadkach wystarczy spojrzeć na specjalną próbę, którą powinna posiadać praktycznie każda prawdziwa biżuteria srebrna. Najpopularniejszym znakiem jakości, z którym spotkamy się przy zakupie wyrobów ze srebra jest „925”, oznacza ono zawartość czystego srebra w danym stopie metali. Kolejnym ważnym punktem jest wygląd biżuterii, powinien być to srebrzysty, błyszczący kolor, który jest charakterystyczny dla tego metalu. Jeśli biżuteria ma inny odcień lub wydaje się być matowa, to może być wykonana z innego metalu lub powlekana.

Każda okazja czyni złodzieja, srebro próby 925 najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach jubilerskich

Oczywiście najbezpieczniej jest korzystać ze sprawdzonych sklepów internetowych oraz stacjonarnych, które mają w swojej ofercie biżuterię ze srebra, w ten sposób na pewno unikniemy rozczarowania. Wyroby jubilerskie w autoryzowanych sklepach muszą spełniać określone normy i wymogi dotyczące jakości próby srebra oraz dostawców, z których korzystają, dlatego ich asortyment zazwyczaj jest nieco droższy od taniej biżuterii z bazaru. W zamian za to otrzymujemy produkt wysokiej jakości i precyzyjnie wykonany.

Szał kupowania pod chmurką, czyli srebrne naszyjniki, kolczyki i pierścionki z bazaru

No dobrze, ale co jeśli jesteś fanką ciuchów i biżuterii vintage z drugiej ręki? Co jeśli nie możesz się oprzeć buszowaniu w srebrnych łańcuszkach, kolczykach czy bransoletkach w bazarowych kramikach? W takiej sytuacji powinieneś wiedzieć jak odróżnić biżuterię srebrną od tej wykonanej ze zwykłego metalu.

  1. Sprawdź ciężar- srebrna biżuteria jest zazwyczaj cięższa niż biżuteria wykonana z innych metali. Jeśli biżuteria wydaje się być nietypowo lekka, to może być wykonana z innego metalu.
  2. Sprawdź reakcję na magnes- srebro jest niemagnetyczne, więc jeśli biżuteria przyciąga magnes, to nie jest wykonana z tego właśnie metalu.
  3. Sprawdź zaawansowanie korozji- srebro ma tendencję do ciemnienia, tworząc ciemną powłokę na powierzchni biżuterii, zwanej patyną. W przypadku srebrnej biżuterii, która jest regularnie noszona, patyna będzie się z czasem pojawiać i jest to normalny proces starzenia dla tego kruszcu. Jeśli natomiast biżuteria jest bardzo ciemna lub pokryta rdzą, to może być wykonana z innego metalu.

Teraz już wiesz jak chronić się przed niepotrzebnym rozczarowaniem po powrocie z zakupów pod chmurką. Zawsze pamiętaj, żeby trzymać się tych kilku prostych zasad, w ten sposób nie dasz się nabrać oszustom. Zdecydowanie zalecamy jednak kupowanie srebrnej biżuterii w autoryzowanych sklepach, by mieć stuprocentową pewność, że nikt nie zrobi Cię w konia!

Dodaj komentarz