Kluczowe informacje dla inwestorów domu pod klucz

Kluczowe informacje dla inwestorów domu pod klucz

Marzeniem wielu ludzi jest posiadanie własnego bezpiecznego azylu w postaci własnego domu. Przeszukując dostępne oferty, coraz częściej możemy spotkać określenie „dom pod klucz”. Czym dokładnie jest ten termin? Czy każdy z takich domów jest równie atrakcyjny? Jakie są ich wady i zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści naszego artykułu.

Jakie są możliwości budowy domu

Inwestycja związana z budową domu obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest wybór projektu domu, który powinien uwzględniać Twoje własne preferencje oraz warunki określone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kolejny etap to decyzja o wyborze systemu, w jakim ma zostać wybudowany dom. Na tym etapie podejmujesz też decyzję: czy wolisz stać się wykonawcą i samodzielnie przeprowadzić budowę, czy też zatrudnić specjalistyczną ekipę fachowców. Jeśli rozważasz budowę domu pod klucz, sugerujemy oddać kwestię robót profesjonalnej firmie. Dzięki niej doświadczeni specjaliści zbudują Twój dom od podstaw do końca, a Ty będziesz mógł cieszyć się gotowym efektem bez zbędnego stresu.

Jednym z interesujących aspektów budownictwa jest właśnie budowa domu pod klucz. Oznacza to, że nieruchomość jest kompletnie przygotowana do zamieszkania. W zależności od projektu, może ona nawet zawierać już zabudowę kuchenną, zainstalowane oświetlenie oraz gotowe szafy wnękowe. W takim przypadku nie musisz podejmować żadnych dodatkowych prac remontowych ani budowlanych. Wystarczy, że wprowadzasz się do swojego nowego domu i cieszysz się komfortem mieszkania.

Budowa domu krok po kroku

 1. Stan surowy otwarty – na tym etapie wykonawca jest odpowiedzialny za postawienie domu od fundamentów, poprzez ściany aż po konstrukcję dachu
 2. Stan surowy zamknięty – to etap montażu stolarki okiennej, drzwi, wszystkich instalacji oraz konstrukcji dachowej wraz z pokryciem 
 3. Stan deweloperski – jest to etap wykończeniowy; położenie tynków zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, wstawienie drzwi wewnętrznych, przygotowanie instalacji grzewczej,  a także przygotowanie ścian do późniejszego malowania   
 4. Stan wykończenia pod klucz – w 100% gotowy do zamieszkania

Plusy i minusy budowy domu pod klucz

Plusy:

 • Krótszy czas finalizacji inwestycji 
 • Wiesz czego się spodziewać i jak będzie wyglądać Twój dom jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
 • Realna wiedza na temat kosztów inwestycji 
 • Zapewnienie bezpieczeństwa domowników.
 • Wybrana firma kompleksowo zajmie się całą inwestycją, nie musisz szukać fachowców, firma zrobi to za Ciebie

Minusy:

Koszta: Budowa domu pod klucz to przeważnie o 10% do 20% wyższy wydatek niż budowa domu w stanie deweloperskim.

Dokładnie sprawdź umowę i zakres usług

W polskim prawie budowlanym budowa domu pod klucz nie jest szczegółowo uregulowana w żadnych aktach prawnych. W związku z tym różne firmy mogą oferować bardzo zróżnicowane usługi w ramach tego samego projektu. Dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie, co zawiera umowa dotycząca budowy domu pod klucz. Co najczęściej jest włączone w zakres takich usług?

 • Podjazdy oraz chodniki wokół domu.
 • Elementy małej architektury.
 • Ogród.
 • Ogrodzenie.
 • Bramy wjazdowe i furtki.

Przed podpisaniem umowy warto precyzyjnie określić, co dokładnie jest zawarte w zakresie budowy domu pod klucz, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Dodaj komentarz