Niezbędne wymogi, które należy spełnić, aby wyrejestrować auto

Niezbędne wymogi, które należy spełnić, aby wyrejestrować auto

Jeżeli pragniesz błyskawicznie pozbyć się starego, niepotrzebnego pojazdu, a zdajesz sobie sprawę, że perspektywy jego sprzedaży (np. z uwagi na awarie techniczne) nie są zadowalające, zawsze możesz podjąć decyzję o jego zezłomowaniu lub sprzedaniu na części.

Jednakże, warto być świadomym, że gdy już podejmiesz decyzję o zlikwidowaniu pojazdu, niezbędne jest dopełnienie kilku formalności. Jedną z nich jest konieczność wykreślenia go z ewidencji. Jak wygląda proces usunięcia pojazdu z ewidencji i gdzie powinieneś się udać, by ten proces zrealizować? Poznaj kilka najważniejszych aspektów.

W jakim miejscu jest możliwe dokonanie wyrejestrowania pojazdu?

Wniosek dzięki któremu możemy starać się o wyrejestrowanie pojazdu można złożyć zarówno osobiście, jak i drogą korespondencyjną. Cenną informacją jest to, że jest to usługa obarczona opłatą – koszt wyrejestrowania pojazdu wynosi 10 złotych. Wniosek należy dostarczyć w dziale komunikacji, który jest właściwy dla urzędu, gdzie miała miejsce ostatnia rejestracja pojazdu. Może to być:

 • Urząd Starostwa Powiatowego
 • Urząd Miasta
 • Urząd Dzielnicy (dotyczy tylko mieszkańców Warszawy)

Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre urzędy umożliwiają również złożenie wniosku za pomocą profilu zaufanego. Pojazd zostanie wyrejestrowany w ciągu 30 dni od momentu złożenia przez Ciebie właściwego wniosku.

W jakim momencie można złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu?

Wyrejestrowanie pojazdu nie jest tylko opcją, gdy masz zamiar go zezłomować. Możesz również zdecydować się na to rozwiązanie, gdy pojazd uległ:

 • Kradzieży
 • Utracie (np. w wyniku pożaru)
 • Kasacji za granicą
 • Wywozu poza granice kraju
 • Wycofania z obrotu

Proces wyrejestrowanie pojazdu to nie czynność, którą można wykonać kiedy się chce – istnieją ku temu ważne powody, o których możesz przeczytać powyżej. Nie jest dozwolone wyrejestrować pojazdu, a następnie sprzedać go. Ponadto, taki czyn byłby nielegalny.

Sprawdź ofertę części używanych do auta – https://impresja.auto.pl/content/16-czesci-uzywane-z-demontazu

Jakie dokumenty trzeba przedłożyć, aby dokonać wyrejestrowania pojazdu?

Jakie konkretne dokumenty będziesz musiał dostarczyć, zależy od powodu, z jakiego zamierzasz dokonać wyrejestrowania pojazdu. Niemniej jednak, niezależnie od przyczyny, podczas odwiedzenia urzędu komunikacji, będziesz musiał posiadać wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu oraz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Jeżeli powodem wyrejestrowania pojazdu jest jego złomowanie, musisz dostarczyć następujące dokumenty:

 • Dowód rejestracyjny pojazdu
 • Kartę pojazdu
 • Tablice rejestracyjne
 • Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu

Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu zostanie wydane przez stację likwidującą, po przekazaniu pojazdu do procesu kasacji. Warto zaznaczyć, że to zaświadczenie powinno być dostępne w trzech egzemplarzach. Jeden z nich będzie przekazany Tobie, drugi musisz dostarczyć jako jeden z dokumentów podczas wizyty w Wydziale Komunikacji, a trzeci egzemplarz pozostanie w posiadaniu stacji dokonującej kasacji.

Wnioski

Wyrejestrowanie pojazdu to stosunkowo prosty proces. Jednakże staje się obowiązkowe, gdy zdecydujesz się na złomowanie swojego pojazdu. Warto również pamiętać, że po dokonaniu wyrejestrowania pojazdu, możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczenia OC od swojego ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz