Kreatywny ekspresjonizm – jak wprowadzić go do salonu?

Kreatywny ekspresjonizm – jak wprowadzić go do salonu?

To styl, który wyraża emocje, łącząc w niebanalny sposób kolor z formą. Odrzuca wszelkie granice i hołduje wolności w twórczym wyrażaniu siebie. Jak nietypową aranżację osadzić w pomieszczeniu, by nawiązywała do modnego aktualnie kierunku sztuki, a jednocześnie prezentowała szyk i harmonię? Oto sprawdzone sposoby.

August Macke uważa, że ekspresjonizm to sztuka zmysłów, która wyzwala emocje i zachęca do odkrywania nowych perspektyw. Styl charakteryzuje się mocną formą, intensywnymi kolorami i emocjonalnym wyrazem. W malarstwie oznacza zniekształcenie kształtów, wprowadzenie kontrastów, wzorów i symboli.

W urządzaniu wnętrz ekspresjonizm cechuje się ciemną kolorystyką w postaci fioletu, czerwieni, granatu, a także intensywnych barw jak żółć czy pomarańcz. Meble mogą mieć niekonwencjonalne kształty i wyróżniać się ciekawymi detalami w postaci rzeźbionych nóżek, abstrakcyjnego designu i asymetrycznych linii.

Jak zaaranżować salon w ekspresjonistycznym stylu?

Ekspresjonizm jest artystyczny i dynamiczny, z wyraźnym akcentem na to, czego doświadczał autor wyrobu. Jeśli chcesz wprowadzić ten styl do swojego salonu, oto kilka pomysłów, które mogą Ci pomóc:

  • intensywny kolor na ścianie – wybierz taki, który będzie stanowił centralny punkt wnętrza, np. czerwień; pozostałe elementy wystroju zaaranżuj w spokojniejszych odcieniach (czerń, grafit, biel), żeby nie przytłoczyć pomieszczenia,
  • oryginalne meble – szafki o nietypowych kształtach, fotele z wyrazistymi oparciami czy stoły w organicznym designie doskonale wpisują się w estetykę ekspresjonizmu,
  • sztuka – postaw na dekoracje (obrazy, rzeźby), które wyróżniają się oryginalnym stylem i wyrazistymi kolorami,
  • tekstylia – wełna, len, aksamit czy skóra dodadzą salonowi ciepła i wykreują w nim przytulną atmosferę,
  • oświetlenie – lampy podłogowe oraz reflektory skierowane na obrazy czy dekoracje dodadzą pomieszczeniu dynamizmu i typowej dla ekspresjonizmu tajemniczości.

Kluczowe są dodatki jak wazony, ramki na zdjęcia i figurki – powinny podkreślić w pomieszczeniu ekspresjonistyczny styl. Wybieraj przedmioty o jaskrawych kolorach i nietypowym, oryginalnym wyglądzie, które będą interesującą ozdobą salonu.

Ekspresjonistyczne ozdoby do salonu – jak je dopasować?

Ważną dekoracją podkreślającą nowoczesny styl aranżacji są obrazy ścienne, które dodają pomieszczeniu intensywności. Ekspresjonistyczne dzieła sztuki często są niejednoznaczne i otwarte na różne interpretacje – w ten sposób zachęcają do refleksji i wywołując emocje u widza. Najbardziej znani artyści ekspresjonistyczni to Vincent van Gogh, Edvard Munch, Wassily Kandinsky, Emil Nolde czy Franz Marc. Ich dzieła odznaczają się charakterystycznym i pełnym pasji stylem. 

Postaw również na rzeźby – modne są formy wykonane z naturalnych surowców – kamienia, drewna czy metalu, które mają niesymetryczny kształt. Typowe są dla takich ozdób grube linie, organiczne kształty oraz wyraziste struktury. Rzeźby złożone z wielu elementów, takich jak koraliki czy druty są również charakterystyczne dla ekspresjonizmu. Tworzą interesujące, nieregularne kształty, które wprowadzą do salonu odpowiednią dynamikę. Możesz wybierać również figury przedstawiające ludzkie postacie, ale w abstrakcyjny sposób, np. z wydłużonymi kończynami, skręconymi torsami i niestabilnymi proporcjami – to kolejny wariant rzeźb charakterystycznych dla ekspresjonizmu.

Poza tym mogą to być druciane świeczniki, metalowe instalacje ścienne, a także misy w kształcie dużych skorupek jaj. Salon ocieplisz, wprowadzając do środka miękki puf w nietypowej formie lub poduszki, a także asymetryczny dywan w geometryczne desenie, typowe dla ekspresjonizmu.

Dodaj komentarz