Madonna – biografia, kariera, wiek, waga, wzrost

Madonna Louise Ciccone, urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City w stanie Michigan. Jest córką Silvio „Tony” Ciccone, włosko-amerykańskiego inżyniera w Chryslerze i General Motors oraz francusko-kanadyjskiej Madonny Louise Fortin. Madonna jest amerykańską piosenkarką, tancerką, aktorką, producentką filmową, reżyserką i bizneswoman.

Madonna: wiek

Ile lat ma Madonna? Urodziła się 16 sierpnia 1958 roku, w 2022 roku skończyła 64 lata.

Madonna: wzrost

Ile ma wzrostu Madonna? 164cm

Madonna: waga

Ile waży Madonna? 57kg

Madonna: media społecznościowe

Madonna: instagram.com/madonna/

Madonna: facebook.com/madonna/

Madonna: biografia, kariera

Ojciec Madonny urodził się w 1931 roku we włoskiej wsi Pacentro. Jeśli chodzi o jej matkę, urodzoną w 1933 roku, jest ona bezpośrednim potomkiem Juliena Fortina, który wyemigrował z Perche do Nowej Francji w 1650 roku. Rodzina Fortinów jest spokrewniona z pionierem Zachariem Cloutierem, co czyni Madonnę daleką kuzynką kilku osobistości z Quebecu, w tym Céline Dion, Diane Tell i Xavier Dolan. Rodzice Madonny jako emigranci przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1919 roku.

Ożenili się w 1955 roku, mieli wtedy sześcioro dzieci: Anthony’ego (ur. 3 maja 1956 ), Marcin (ur. 15 czerwca 1957 ), Madonna (nazywana „Małą Nonni” dla odróżnienia od matki), Paula (ur. 22 sierpnia 1959 ), Krzysztof (ur. 22 listopada 1960 ) i Melanie (ur. 1962) . Wychowana w ściśle katolickim środowisku Madonna przyjmuje imię Weronika jako imię bierzmowane, nawiązując do św. Weroniki.

W 1978 roku Madonna przybywa do Nowego Jorku aby rozpocząć karierę tancerki. Madonna podpisała kontrakt z Sire Records w 1982 roku i wydała swój debiutancki album, Madonna, w następnym roku. Madonna zostaje wyróżniona przez krytyków i odnoszących sukcesy komercyjne jej płyt: albumy Like a Virgin (1984) i True Blue (1986) które sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy każd, a Ray of Light (1998) i Confessions on a Dance Floor (2005) zdobyły nagrody Grammy. Kilka jej singli osiągnęło szczyty list przebojów, takich jak Holiday, Like a Virgin, Into the Groove, La isla bonita, Like a Prayer, Vogue, Frozen, Music, Hung Up i 4 Minutes.

Wyznaczona przez Księgę Rekordów Guinnessa jako piosenkarka, która sprzedała najwięcej płyt wszechczasów (ponad 335 milionów), Madonna została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Nazywana „ Królową Popu ”, wdarła się także do innych stylów, takich jak taniec, dyskoteka, muzyka elektroniczna, rock i jazz. Zmieniając swój wizerunek i muzykę na przestrzeni lat, prowokacje (na tematy takie jak religia, seksualność i polityka) w dużej mierze przyczyniają się do jej rozgłosu. Uważana za jedną z pierwszych kobiecych gwiazd muzyki pop, jest często wymieniana jako osoba, która wywarła duży wpływ na młodych artystów XXI wieku i jest uważana za jedną z największych gwiazd na świecie.

Madonna zajęła się także aktorstwem: pomimo pozytywnych recenzji jej pierwszego filmu Desperately Seeking Susan (1985) i jej Złotego Globu dla najlepszej aktorki za Evitę w 1996 roku, większość jej filmów otrzymała mieszane, a nawet lodowate recenzje. Zniesmaczona tą falą negatywnej krytyki, od 2008 roku wolała zająć się reżyserią.

Z fortuną wahającą się od 550 do 800 milionów dolarów według szacunków, Madonna jest jedną z najlepiej opłacanych piosenkarek na świecie. Po prawie 40 latach kariery wciąż znajduje się w rankingu Forbesa na najlepiej opłacane artystki.

Jest jedną z sześciu artystek (i jedyną kobietą), której dochody przyniosły ponad miliard dolarów za trasy koncertowe od 1990 roku.

W latach 1982-1983 w nowojorskim podziemiu Madonna i artysta Jean-Michel Basquiat żyli krótką, ale pełną pasji idyllą. Ta dwójka będzie się wzajemnie inspirować.

Madonna była dwukrotnie mężatką: po raz pierwszy z aktorem Seanem Pennem w latach 1985-1989, a po raz drugi z brytyjskim reżyserem Guyem Ritchie w latach 2000-2008. Madonna miała również związek z producentem Johnem „Jellybean” Benitezem, aktorem Warrenem Beatty, koszykarzem Dennis Rodman i raperem Tupac. Ostatnio była w związku z Ahlamalikiem Williamsem, jednym z jej tancerzy Madame X Tour, młodszym od niej o 36 lat, z którym rozstała się po trzech latach związku.

Madonna jest otwarcie biseksualna. Od 1992 do 1994 była towarzyszką Ingrid Casares, poznaną w Miami podczas prac do jej książki SEX. W latach 1993-1994 artysta spotykała się z modelką Jenny Shimizu.

Madonna jest matką sześciorga dzieci, z których czworo zostało adoptowanych: Lourdes Maria Ciccone (ur. 14 października 1996 z jej relacji z trenerem Carlosem Leonem), Rocco Ritchie (ur. 11 sierpnia 2000 z jej związku z Guyem Ritchie), David Banda (ur. 24 września 2005, adoptowana w 2006), Mercy James (ur. 22 stycznia 2006, adoptowana w 2009 roku) oraz bliźniaczki Esther i Stella (ur. sierpień 2013, adoptowane w 2017 r.).

Na przełomie lat gwiazda rywalizowała z Lady Gagą i Britney Spears , walczy z czasem, bardzo aktywna w mediach społecznościowych, prezentuje jak dba o swoje ciało (joga, metoda Pilates, dieta makrobiotyczna, chirurgia plastyczna i zastrzyki z botoksu). Walcząc z ageizmem, stworzyła kolekcje kosmetyków.

Kiedy Madame X Tour zakończyło się w marcu 2020 roku, Madonna była zmuszona odwołać wiele występów, częściowo z powodu działań podjętych przeciwko pandemii Covid-19 we Francji, kraju, w którym obecnie występuje o kulach z powodu licznych urazów. Kilka miesięcy później przeszła operację stawu biodrowego. Po tej interwencji medycznej piosenkarka zaznacza na swoich portalach społecznościowych, że regularnie poddaje się zabiegom chirurgii plastycznej, chcąc „odmłodzić się tak bardzo, jak to możliwe”, nawet jeśli oznacza to bycie nie do poznania. Deklaruje stać się „bioniczną kobietą” od czasu tej operacji.

Dodaj komentarz