Magazyn energii i fotowoltaika – połączenie bardziej korzystne niż myślisz!

Magazyn energii i fotowoltaika – połączenie bardziej korzystne niż myślisz!

Fotowoltaika to nie tylko świetny sposób na ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej, ale także rozwiązanie, które pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd. Choć mówimy o dość kosztownej inwestycji, to istnieją sposoby na większe oszczędności z pomocą magazynu energii. Co to za urządzenie? W jaki sposób pomaga jeszcze bardziej obniżyć rachunki? 

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, które gromadzi nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej i przechowuje ją na późniejsze wykorzystanie. Dzięki temu możemy korzystać z energii słonecznej także wtedy, gdy słońce nie świeci, na przykład w nocy lub w czasie pochmurnych dni. Zgodnie z zasadami funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności wyprodukowana energia zasila gospodarstwo domowe, następnie, gdy potrzeby te zostaną zaspokojone, trafia do magazynu energii. Gdy ten będzie już pełny, energia trafia do sieci publicznej. Pojemność magazynu zależy od potrzeb prosumenta. 

Ponadto rozwiązanie to stosuje się w instalacjach off-grid, gdy instalacja nie jest połączona z siecią publiczną. To rozwiązanie, które stosuje się w trudno dostępnych miejscach, do których nie jest doprowadzona sieć elektroenergetyczna

Magazyn energii a opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii to rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści i sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Nadwyżki energii słonecznej, które nie są zużywane w danym momencie, są przekazywane do sieci publicznej. 

Zgodnie z zasadami rozliczeń z zakładem energetycznym (obecnie w ramach net-billingu), prosument otrzymuje zapłatę na wirtualne konto za energię, którą wyprodukuje. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty dystrybucyjnej oraz następnie zakupu energii elektrycznej. Kosztów tych można uniknąć właśnie poprzez instalację magazynu energii. W przypadku inwestycji na wiele lat, jaką jest fotowoltaika, oszczędności również będą widoczne przez długi czas, aż do pełnego zwrotu. 

Ponadto obecność magazynu energii gwarantuje jeszcze większą niezależność energetyczną, ponieważ możemy korzystać z własnej wyprodukowanej energii nawet wtedy, gdy nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej. Magazyn energii wpływa na stabilność dostaw energii, ponieważ zapewnia zasilanie w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej.

Jednocześnie decyzja o instalacji fotowoltaiki wraz z magazynem energii może być tańsza, niż miałoby to miejsce w momencie, gdy chcemy zakupić magazyn energii w późniejszym czasie. Różnice w kosztach pomiędzy instalacją z magazynem (o tej samej mocy), a bez magazynu są w gruncie rzeczy niewielkie, o ile gospodarstwo domowe może skorzystać z dofinansowania fotowoltaiki. Inwestycja w połączony system pozwala na uzyskanie jeszcze większej dotacji, co przekłada się finalnie na długofalowe korzyści. 

Jeśli szukasz wiarygodnego partnera, który wesprze Cię na każdym etapie zakładania instalacji i wyborze magazynu energii, to koniecznie skontaktuj się z Fiberlink Fotowoltaika. Pomożemy Ci w audycie, montażu i zapewniamy opiekę gwarancyjną, dzięki czemu obniżysz efektywnie rachunki za prąd i skorzystasz z nieograniczonego, odnawialnego źródła energii. 

Dodaj komentarz