Oferta produkcji elektroniki – na co zwrócić uwagę przy wyborze kontrahenta?

Oferta produkcji elektroniki – na co zwrócić uwagę przy wyborze kontrahenta?

Wybór kontrahenta, który zajmuje się produkowaniem elektroniki, wpływa na powodzenie projektu, postrzeganie firmy przez jej klientów i na funkcjonowanie biznesu w ogóle. Jeśli coś pójdzie nie tak – dojdzie do znacznych opóźnień albo jakość wytworzonych płytek okaże się niezadowalająca – będzie się to wiązało nie tylko z dużymi kosztami, lecz także z zerwaniem umów i utratą zaufania. Dlatego zanim podejmie się decyzję, warto sprawdzić kilka kwestii. Jakich?

Na rynku nie brakuje firm, które produkują płytki drukowane PCB na zamówienie, bo stale rośnie popyt na tego typu usługi. Zarówno małe, jak i średnie, a nawet duże przedsiębiorstwa decydują się na outsourcing procesów produkcyjnych, ponieważ w ten sposób oszczędzają czas, zasoby i pieniądze. Żeby jednak rzeczywiście zaoszczędzić, trzeba znaleźć niezawodnego dostawcę z doświadczeniem i właściwym podejściem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy szukaniu kontrahenta zajmującego się produkcją płytek PCB?

Zaplecze technologiczne

W związku z tym, że aby wytworzyć obwody drukowane PCB, trzeba dysponować odpowiednim zapleczem technologicznym, to powinno być jedno z istotniejszych kryteriów. Do produkcji elektroniki konieczne jest posiadanie i stałe ulepszanie nowoczesnej linii produkcyjnej oraz – jednocześnie – zwracanie uwagi na spełnianie norm jakości. Niezbędne okazują się również urządzenia pozwalające na przeprowadzenie testów elektrycznych, automatycznej inspekcji optycznej, badania czystości jonowej czy testów funkcjonalnych. Tych ostatnich standardowa oferta produkcji elektroniki nie obejmuje – są zazwyczaj elementem dodatkowym. Tak jest np. w firmie Printor: https://printor.pl/oferta/

Doświadczenie i kwalifikacje

Jednak nawet najlepsze maszyny to nie wszystko. Trzeba także zatrudniać doświadczonych specjalistów, którzy potrafią je zaprogramować, bo bez nich cały proces nie ma szans powodzenia. Z tego względu warto zwrócić uwagę na kadrę – nie tylko na technologów, lecz także na specjalistów do spraw obsługi klienta, bo z nimi ma się bezpośredni kontakt i to oni świadczą o firmie.

Zakres usług

Z wielu względów istotne będzie również to, jak rozbudowana jest oferta produkcji elektroniki. Jeśli potrzebuje się dodatkowych testów albo chce się zlecić zarówno produkcję, jak i montaż komponentów w urządzeniach docelowych, trzeba zwrócić uwagę, czy dana firma działa kompleksowo i się tym zajmuje. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kosztów – przewożenie płytek to wyzwanie logistyczne i dodatkowy wydatek – a jednocześnie o zmniejszenie ryzyka opóźnień. Wówczas jeden producent bierze odpowiedzialność za jakość oraz za terminowość realizacji zlecenia, więc nawet, gdy coś pójdzie nie tak, będzie wiadomo do kogo się zwrócić.

Podejście do klienta

Ostatnia kwestia to podejście do klienta. Wcześniej pojawiła się informacja, żeby ocenić specjalistów do spraw obsługi, ponieważ to oni są pierwszymi osobami, z którymi się rozmawia, ale tak naprawdę istotny jest każdy pracownik po stronie producenta. Zwłaszcza, gdy klient potrzebuje wsparcia i doradztwa, np. konsultacji związanych optymalizacją łańcucha dostaw.

Dodaj komentarz