Dlaczego psa, który szybko się męczy, powinien zbadać lekarz weterynarii – kardiolog?

Dlaczego psa, który szybko się męczy, powinien zbadać lekarz weterynarii – kardiolog?

Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć problemy kardiologiczne. Część z nich pojawia się w podeszłym wieku, ale część ujawnia się po kilku latach życia albo jest zaliczana do wad wrodzonych. Kiedy czworonoga powinien zbadać lekarz weterynarii? Jakie objawy uznaje się za szczególnie niepokojące? I dlaczego nadmierne zmęczenie to jedno z istotnych wskazań do wizyty?

Weterynarze pomagają nie tylko wtedy, gdy zwierzę doznało urazu lub wymaga szczepienia, lecz także wtedy, gdy obserwuje się u niego niepokojące objawy pojawiające się nieoczekiwanie albo występujące od dłuższego czasu. Jednym z takich objawów jest szybsze męczenie się niż do tej pory. Jeżeli pies, który lubił długie spacery połączone z aportowaniem piłki, nagle zaczyna ich unikać, a po przebiegnięciu krótkiego dystansu dyszy i musi odpocząć, warto zaprowadzić go do specjalisty. O czym może to świadczyć?

Najczęstsze przyczyny szybkiego męczenia się

Takie symptomy obserwuje się m.in. w przebiegu chorób układu oddechowego lub schorzeń kardiologicznych. Czasami niechęć do spacerów może być spowodowana również bólem stawów wynikającym ze stanów zapalnych albo ich zwyrodnienia.

Jeśli jednak u czworonoga obserwuje się dodatkowo kaszel po wysiłku, spadek masy ciała i intensywną pracę serca – bicie jest tak silne, że da się je wyczuć dłonią w trakcie głaskania – psa jak najszybciej powinien obejrzeć weterynarz kardiolog.

Badania diagnostyczne

W trakcie wizyty lekarz weterynarii w zależności od podejrzewanej przyczyny objawów zgłaszanych przez właściciela zwierzęcia zleci badania diagnostyczne. Może to być badanie radiologiczne, czyli RTG klatki piersiowej, na którym da się zobaczyć nie tylko przebieg dużych naczyń krwionośnych, obecność zastoju płucnego, wygląd płuc, w tym ich obrzęk, lecz także obecność płynu w worku osierdziowym albo w jamie opłucnowej.

Przy podejrzeniu problemów kardiologicznych wykonuje się echokardiogram – USG serca – w trakcie którego można ocenić zarówno wygląd tego narządu, jak i prawidłowość jego pracy i w ten sposób zdiagnozować np. niedomykalność którejś z zastawek. Czasami diagnostykę rozszerza się o EKG, czyli badanie elektrokardiograficzne pokazujące ewentualne zaburzenia rytmu serca oraz o badania krwi.

Przychodnia weterynaryjna, która świadczy różnorodne usługi weterynaryjne, w tym prowadzi konsultacje kardiologiczne i wykonuje badania diagnostyczne to m.in. Levet: https://www.levet.pl

Kiedy powinno się pójść z psem do kardiologa?

Co jeszcze, poza obserwacją wymienionych objawów, jest przesłanką do wizyty u kardiologa? Każdorazowo planowany zabieg w znieczuleniu ogólnym, ponieważ narkoza stanowi duże obciążenie dla organizmu, w tym dla serca. Poza tym do weterynarza specjalizującego się w chorobach serca warto się udać z psem w średnim wieku nawet, jeśli nie ma niepokojących symptomów, żeby sprawdzić czy nie dochodzi do powolnego rozwoju choroby układu krwionośnego. Uwaga także na rasy, które są narażone na problemy z sercem, np. dobermany, boksery i cavaliery. Takie psy powinny rutynowo zgłaszać się na konsultacje kardiologiczne raz do roku.

Dodaj komentarz