Projekty nagrodzone w trzecim etapie Tubądzin Design Awards

Projekty nagrodzone w trzecim etapie Tubądzin Design Awards

Ostatni etap konkursu Tubądzin Design Awards dostarczył wielu emocji oraz wrażeń estetycznych. Uczestnicy nadesłali nieszablonowe projekty pełne nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Jury stanęło przed niełatwym wyborem, a zwycięskie propozycje zaskakują oryginalnym podejściem do tworzenia.

Wyniki trzeciego etapu Tubądzin Design Awards udowadniają, że projektowanie to coś więcej niż organizacja przestrzeni. Drobiazgowość, wyobraźnia i podążanie za trendami przemawiają z prac nadesłanych z całego świata.

Jury ponownie wybrało po trzech laureatów w każdej z kategorii: Unlimited Architecture, Young Power oraz Everyday Design. W ostatniej z nich przyznało też wyróżnienia. Zjawiskowe projekty hipnotyzują perfekcją oraz prawdziwą pasją.

Unlimited Architecture: formy otwarte na świat

Kategoria Unlimited Architecture zapewnia niekończące się możliwości interpretacji sztuki projektowania. Nie ma w niej miejsca na ograniczenia. W tej przestrzeni twórcy mogą realizować najbardziej nietuzinkowe wizje o ogromnej wartości nie tylko użytkowej, ale także artystycznej.

Na podium znalazła się praca architektki z Ukrainy, Oksany Shumeldy, która wykracza poza ramy tradycyjnego minimalizmu. Surowy, a równocześnie przytulny design wnętrz oraz elewacji budynku, zaskakuje swoją głębią. Otwarte przestrzenie domu mieszczącego się na obrzeżach Lwowa, zachwycają synergicznym podejściem do rzeczywistości. Mieszają się tu formy, kształty oraz struktury, nawiązujące do wielowymiarowości oraz przestrzenności świata. Ta szeroka perspektywa została oddana między innymi za pomocą płyt ceramicznych Grupy Tubądzin z kolekcji Doroty Koziary, Cielo e Terra Bianco Mat.

Drugie miejsce przypadło Polce, która zaproponowała niezwykle innowacyjną formułę architektoniczną. W swojej wizji Monika Kalita odniosła się do bogactwa naturalnych struktur oraz materiałów, które stają się integralną częścią projektu. Kompleks siedmiu kopułowych budynków zbudowanych na specjalnym drewnianym podeście, podkreśla integralność natury i człowieka. Do udekorowania opływowych brył laureatka wykorzystała płytki z kolekcji Doroty Koziary Cielo e Terra.

Trzecie miejsce zajęła Laila Magdy z Egiptu, której projekt domku jogi na plaży zaskakuje eklektyzmem struktur liniowych. Formy te wprowadzają w relaksujący, kojący nastrój, dbając o pozytywne wibracje praktykujących. Znalazły się tu płytki z kolekcji Wood.

Young Power: innowacyjnie o funkcjonalności

W kategorii Young Power liczy się nowoczesne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Innowacyjność, zabawa konstrukcją oraz niespotykane inspiracje – oto projekty, które kreują zupełnie nowe trendy i konwencje, które staną się przyszłością. Zwycięzcy mogli więc podzielić się najbardziej nietypowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Pierwsze miejsce zajął Brytyjczyk, Freddie Bull, którego projekt fascynuje pięknem oraz złożonością. Inspiracją dla młodego twórcy stała się architektura medyczna, która nie spełnia potrzeb osób z demencją. Projekt zrealizowany w Sheffield, w Wielkiej Brytanii, świadczy o niezwykłej dojrzałości i empatii autora.

Kompaktowe osiedle domków zostało oznakowane unikalnymi wzorami w glinianym tynku. Symbole pomagają mieszkańcom w znalezieniu drogi. Wewnątrz kompleksu znalazła się także pracownia garncarska, która sprzyja relaksacji osób cierpiących na demencję. Wnętrze obiektu zostało wyłożone płytkami Grupy Tubądzin z kolekcji Dots, zaś do domków mieszkalnych zastosowano płytki Touch.

Drugie miejsce w kategorii Young Power zajęła Marta Rybicka. Jej projekt, wpisujący się w koncepcję mikrodomów, ujmuje minimalistycznym sznytem oraz funkcjonalnością. Projektantka udowadnia, że na małej przestrzeni można urządzić niezwykle wygodne i praktyczne wnętrza, pełne dobrej energii i harmonii. Laureatka wykorzystała płytki Grupy Tubądzin z kolekcji Dots, Grand Cave oraz Terrazo.

Na trzecim miejscu uplasował się Andres Quevedo z pracą Mube. Niezwykła opływowa konstrukcja zaskakuje finezyjnymi kształtami przywodzącymi na myśl wnętrze drzewa. Miejsce to pobudza wyobraźnię i otwiera się na naturę, adaptując do wewnątrz bryły. W projekcie znalazły się płytki: Wood, Sophie Oro, Grand Cave oraz Tender Stone od Grupy Tubądzin, które podkreśliły fantazyjny efekt aranżacyjny.

Everyday Design: naturalna zgodność

Komfort codziennego funkcjonowania, łączący piękno oraz nowoczesne rozwiązania – oto cel który przyświecał uczestnikom kategorii Everyday Design. Wnętrza powinny zadbać o odpoczynek, wygodę pracy, ale także stać się miejscem żywych interakcji. Harmonijne przestrzenie motywują i pozwalają się zrelaksować, są także blisko kojącej natury.

Natalia Nykolyshyn z Ukrainy, która zdobyła pierwsze miejsce, stworzyła projekt pełen szacunku dla tradycji oraz natury, który pozwala rozgościć się nowoczesności. We wnętrzach domu, który został wybudowany w czasie II Wojny Światowej, pojawiły się płytki Cielo e Terra Bianco, a także Fair Beige, jako blaty mebli w stylu modern classic. Ciepłe, kremowe odcienie wraz z akcentami głębokiego brązu wywołują poruszające wrażenie estetyczne. Wnętrze jest eleganckie, komfortowe oraz przytulne, pozwalając na swobodne spędzanie czasu zarówno w pojedynkę, jak i w dużym gronie.

Drugie miejsce zajęła Elena Maksimchuk z Ukrainy. Projekt domku wiejskiego oparty został na koncepcji natural luxury. Nie zabrakło w nim nawiązań do naturalnych materiałów oraz struktur, takich jak ceramika czy metal. Na kominku pojawiły się satynowe płytki Grey Pulpis, które dekorują wnętrze swoim naturalnym wzorem minerału.

Na trzecim miejscu znalazła się praca Enikő Salamona z Węgier, który postawił na nowoczesność połączoną ze stylem amerykańskim. Obok masywnych mebli w kolorze grafitowej czerni oraz rudości, pojawiły się akcenty kamienne. Podłogi wyłożono płytkami Grand Cave, dzięki czemu wnętrza nabrały klasycznej elegancji oraz naturalności.

We wszystkich kategoriach konkursowych jury ocenia zakodowane prace. Nie zna więc ani ich autorów, ani krajów z których pochodzą. Uczestnicy mogą nadesłać dowolną liczbę projektów.

– Gdy odkodowaliśmy ID prac okazało się, że Elena zdobyła oprócz drugiego miejsca także wyróżnienia i to aż za 2 projekty. Regulamin konkursu dopuszcza taka możliwość, choć mówiąc szczerze nikt z nas się jej nie spodziewał. Ale to pokazuje tylko jak wysoki był poziom projektów, które przysłała Elena – tłumaczy Ewa Kryszkiewicz, Manager Działu Rozwoju i Współpracy z Architektami

Laureaci poszczególnych etapów powalczą teraz o zdobycie Grand Prix. Łączna wartość nagród w konkursie Tubądzin Design Awards wynosi 78 000 euro. Zwycięzcy mają szansę wyjazdu do Tokio, odbycia stażu w pracowni Martin Duplantier Architectes w Paryżu oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wezmą również udział w wyjeździe na targi Salone del Mobile do Mediolanu, otrzymają wysokiej wartości oprogramowanie, a ich sylwetki oraz projekty trafią do branżowych czasopism i mediów społecznościowych. Nagrody Grand Prix zostaną wręczone podczas uroczystej Gali 9 marca w Warszawie.

W styczniu jury ogłosiło także zwycięzców III etapu w kategorii specjalnej Culture FORM. 

Źródło: NewSeria

Dodaj komentarz