Serwis i wynajem wózka widłowego – aspekty o których warto pamiętać?

Serwis i wynajem wózka widłowego – aspekty o których warto pamiętać?

Wózki widłowe – inaczej wózki jezdniowe podnośnikowe umożliwiają przewóz różnego typu elementów o dużej masie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zakup nowych maszyn jest nie opłacalny, ponieważ korzystać będziemy z nich maksymalnie kilka razy – na przykład do prac sezonowych. W tym przypadku najlepszym wariantem jest usługa wynajmu wózków widłowych, która daje nam możliwość wypożyczenia maszyny na okres, który nas interesuje, a dobór maszyny spersonalizujemy pod swoje potrzeby. Na co należy zwrócić więc uwagę decydując się na wynajem?

Wynajem wózka widłowego – zalety

Usługa wynajmu przeznaczona jest zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorstw. Wózki widłowe to maszyny przeznaczone do pracy przy ciężkich, masywnych ładunkach wymagających załadunku/rozładunku i relokacji na określonym obszarze – jest to sprzęt idealny do magazynów czy hal produkcyjnych. Usprawniają prace logistyczne wewnątrz zakładu. Należy przy tym jednak pamiętać, by obsługiwały go osoby do tego uprawnione – z aktualnymi kursami UDT i gruntowną wiedzą z obsługi wózków widłowych czy ładowarek teleskopowych. 

Wśród zalet wynajmu wózków widłowych z pewnością największą jest optymalizacja kosztów – wynajem jest znacznie tańszy niż zakup nowego urządzenia. Pozwala uniknąć kosztów utrzymania, napraw i konserwacji, które wynikają z posiadania własnego wózka – a firmy wynajmujące sprzęt często w kosztach wynajmu uwzględniają serwis i wymianę maszyny w razie awarii.

Kolejna zaleta to dostępność i elastyczność w wyborze sprzętu – wynajem wózków widłowych pozwala na szybkie uzyskanie dostępu do potrzebnego sprzętu, co może być szczególnie ważne w przypadku krótkotrwałych lub sezonowych potrzeb.

Bezpieczeństwo – wynajem może zmniejszyć ryzyko awarii lub innych problemów związanych z posiadaniem własnego sprzętu, ponieważ firma wynajmująca zapewnia sprzęt w dobrym stanie technicznym i regularnie go serwisuje, co minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów.

Wady wynajmu wózka widłowego 

Wynajem wózków widłowych nie zawsze jest opłacalny. Chociaż wynajem wózka widłowego jest tańszy niż zakup, to w dłuższej perspektywie koszty wynajmu mogą przewyższyć koszty zakupu i utrzymania własnego sprzętu. Należy pamiętać też o konieczności przestrzegania warunków umowy – Wynajem wymaga podpisania umowy, która może zawierać określone warunki i ograniczenia w użytkowaniu sprzętu. Wynajmujący musi przestrzegać tych warunków, aby uniknąć dodatkowych kosztów lub sankcji.

Serwis wózka widłowego 

Nie ma znaczenia to, czy decydujemy się na wynajem, czy też zakup wózka, ponieważ zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku należy pamiętać o dokładnym, regularnym serwisowaniu całości. Serwis wózków widłowych w ofercie ma standardowe usługi polegające na: wymianie poszczególnych podzespołów, gruntownym remoncie silnika, masztu lub ewentualnie całej maszyny. Dodatkowo możemy skorzystać z opcji regularnych corocznych przeglądów wraz z technicznymi konserwacjami, gdzie przeprowadza się dokładną kontrolę stanu technicznego wózka i stan zużycia elementów eksploatacyjnych takich jak filtry hydrauliczne, smarowanie, płyny . Czasem wymiany wymagać mogą również opony, gąsienice, pasy bezpieczeństwa, łożyska i rolki. 

Należy również przeprowadzać diagnostykę pojazdu w celu identyfikacji problemów z wózkiem widłowym. Serwisant wózków widłowych wykorzystuje specjalistyczne narzędzia diagnostyczne, aby znaleźć przyczynę problemu i zastosować odpowiednie rozwiązanie.

Wszystkie te czynności pozwalają na utrzymanie wózków widłowych w dobrym stanie technicznym i maksymalne wykorzystanie ich potencjału.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy wózka widłowego? 

  1.  Doświadczenie: Wybierając dostawcę wózka widłowego, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w branży. Firma z długoletnim doświadczeniem ma większe szanse na zapewnienie jakościowych usług.
  2.  Różnorodność oferty: Warto wybrać firmę, która oferuje różne modele wózków widłowych o różnej pojemności i specyfikacji. Pozwoli to na dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
  3.  Dostępność: Wybierz dostawcę, który ma na stanie dużą ilość wózków widłowych, aby mieć dostęp do wielu opcji w przypadku, gdyby zaszła potrzeba nagłej wymiany sprzętu na inny.
  4.  Serwis i wsparcie techniczne: Warto wybrać dostawcę, który oferuje nie tylko wynajem wózka widłowego, ale także serwis i wsparcie techniczne. 

Dodaj komentarz