W jaki sposób można mocować uchwyty magnetyczne?

W jaki sposób można mocować uchwyty magnetyczne?

W zastosowaniach warsztatowych, ale także w domach prywatnych, biurach i szkołach, miejsce tradycyjnych haczyków i półek z powodzeniem mogą zająć wygodne w montażu, trwałe i estetyczne uchwyty magnetyczne. Najlepiej w roli tego typu uchwytów sprawdzają się magnesy neodymowe, które mają dużo większą siłę przyciągania niż tradycyjne magnesy ferrytowe. Przykładem takich akcesoriów są uchwyty magnetyczne neodymowe płytkowe z otworami pod stożkowy łeb śruby oraz magnesy płytkowe z klejem.

Uchwyty magnetyczne przykręcane

Jeśli zależy nam na trwałości magnetycznego mocowania, najlepszym rozwiązaniem jest zakup magnesu wyposażonego w gotowy otwór montażowy, który przykręca się na stałe do ściany, meblowego frontu lub dowolnie innej konstrukcji. Warto pamiętać, że magnesy są kruche i samodzielne nawiercanie ich powierzchni może powodować pęknięcia. Przykładem uchwytów z już nawierconymi otworami są uchwyty magnetyczne neodymowe płytkowe z otworami pod stożkowy łeb śruby. Oczywiście w sprzedaży znaleźć można również uchwyty magnetyczne pierścieniowe i walcowe, w tym z otworami pod płaski łeb śruby, z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. Dzięki obecności otworów montażowych takie uchwyty można przykręcić do dowolnego rodzaju powierzchni. Co więcej, mocowanie na wkręt lub śrubę jest trwalsze niż mocowanie na klej. Uchwytów neodymowych magnetycznych typu płytkowego z otworem pod śrubę z łbem stożkowym lub płaskim używa się zatem tam, gdzie liczy się trwałość mocowania, a nie szybkość i wygoda jego wykonania.

Neodymowe uchwyty magnetyczne z klejem

Alternatywą dla różnych wersji neodymowych uchwytów magnetycznych płytkowych z otworami pod śruby stożkowe są płytkowe magnesy z klejem. Tego typu magnesy nie są wyposażone w otwory pod wkręty i śruby, lecz w warstwę kleju zabezpieczoną papierkiem. Wystarczy zerwać ochronny papierek i przykleić magnes do gładkiej, płaskiej powierzchni. Stosowany w tego typu magnesach klej jest mocny i trwały, ale trzeba pamiętać, że z czasem wyschnie i połączenie magnesu ze ścianą, płytkami lub szybą osłabnie. Uchwyty magnetyczne neodymowe płytkowe z otworami pod stożkowy łeb śruby nie powoduje tego typu komplikacji. Połączenia na wkręty i śruby są trwałe, i taki uchwyt nie odpadnie w najmniej oczekiwanej sytuacji.

Do mocowania uchwytów magnetycznych na ścianie można wykorzystać klej, wkręty lub śruby montażowe. Trwalsze połączenia zapewniają płytkowe uchwyty magnetyczne neodymowe z otworami pod stożkowy łeb śruby, które przykręca się do ściany, ale uchwyty z klejem są łatwiejsze w montażu.

Dodaj komentarz