Sprawdzone sposoby na zdrowe zęby u dzieci

Sprawdzone sposoby na zdrowe zęby u dzieci

Gdy dziecko ukazuje w pełnym uśmiechu równy rząd białych zębów, jest to dla rodzica niewątpliwie powód do dumy. Chociaż pierwszym skojarzeniem na ten widok będzie beztroska radość malucha, to o wiele ważniejsze jest świadectwo zdrowia. Bo ładne zęby znaczą o wiele więcej niż uroda. Dlatego sprawdź jak zadbać o zdrowy i piękny uśmiech.

Szczoteczka do zębów od początku

Szczoteczki do zębów to absolutna podstawa dla higieny jamy ustnej u wszystkich ludzi. Na rynku mamy dziś ogromny wybór produktów na każdą kieszeń i dla wszystkich potrzeb oraz oczekiwań – nie ma wymówek!

Te akcesoria powinny pojawić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dobrą praktyką jest stopniowe oswajanie niemowlęcia ze szczoteczką, poprzez masowanie nią dziąseł jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mleczaków. To pomaga przyzwyczaić malucha, że czymś w ustach manipulujemy, a dodatkowo w okresie ząbkowania przynosi  ulgę, bo to doskonały masaż dziąseł.

Wyższy poziom higieny jamy ustnej u dzieci

Musimy zdawać sobie sprawę, że najważniejszym zadaniem podczas higieny jamy ustnej (zarówno u dzieci, jaki dorosłych) jest skuteczne usunięcie płytki nazębnej każdego dnia. Osad, który codziennie gromadzi się na zębach, jest środowiskiem rozwoju bakterii i to właśnie one powodują próchnicę. Istnieją badania potwierdzające, że najwyższą skuteczność w czyszczeniu zębów, możemy osiągnąć dzięki szczoteczce elektrycznej lub sonicznej.

W przypadku najmłodszych użytkowników ważnym argumentem stojącym za wyborem nowoczesnych szczoteczek do zębów, jest brak zręczności i niedokładność dziecka. Wsparcie rodzica podczas mycia zębów też bywa niełatwe. Natomiast  innowacje technologiczne pomagają nam osiągnąć już wyższy poziom. Szczoteczki soniczne i elektryczne w dużej mierze same robią robotę. Jest to możliwe dzięki nieporównywalnie większej liczbie generowanych drgań i ruchów końcówki. Włosie dociera dokładnie tam, gdzie trzeba i bezwzględnie usuwa osady.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci ma również znaczenie edukacyjne i wspierające wytworzenie dobrych nawyków higienicznych. Urządzenia te pracują w określonym rytmie. Dzięki temu użytkownik ma narzuconą swego rodzaju dyscyplinę, by przez dwie minuty czyścić zęby. Zachętą do systematycznej higieny są także znane i lubiane postacie z bajek, piękna kolorystyka – wszystko, co składa się na przyjazny dla dziecka design.

Mocne szkliwo = zdrowe zęby!

Drugą ważną kwestią dla zdrowych zębów dziecka, jest wsparcie mineralizacji szkliwa. Warstwa otaczająca ząb jest tarczą ochronną przeciwko drobnoustrojom. Czasem jednak okazuje się, że szkliwo jest zbyt cienkie. Jak temu zaradzić? Są dwie równie ważne drogi wzmocnienia tej naturalnej ochrony zębów:

1. Dieta sprzyjająca mineralizacji zębów

Ważne składniki odżywcze, które stanowią budulec zębów i kości, możemy dostarczać poprzez łatwo dostępne źródła wapnia, takie jak mleko i jego przetwory, pełnowartościowe pieczywo i produkty zbożowe, orzechy, jajka. Jednocześnie staraj się, by wysoko przetworzona żywność, słodycze i słodzone napoje wykluczyć lub możliwie ograniczyć. Cukier ma fatalny wpływ na kondycję zębów.

2. Dobrej jakości preparaty do higieny jamy ustnej

Pasty do zębów są źródłem ważnych związków, które wzmacniają szkliwo i działają bakteriobójczo. Piana, która powstaje podczas mycia zębów, zmiękcza płytkę nazębną i ułatwia jej usunięcie. Czasem jednak, mimo wszelkich starań, dochodzi do demineralizacji zębów, a przyczyn może być wiele. Dlatego konieczne są regularne wizyty u dentysty, by w porę wychwycić nieprawidłowości.

Na szczęście odbudowa szkliwa jest możliwa dzięki preparatom zawierającym hydroksyapatyt. To minerał, który ma zdolność wnikania w strukturę zęba. W ten sposób można zwiększyć grubość szkliwa, uzupełnić i uszczelnić kanaliki nerwowe. Pasty do zębów i płyny, które zawierają hydroksyapatyt, zapewniają zdrowe zęby zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Dodaj komentarz