Sztukateria do łazienki – jak wybrać odpowiednią?

Sztukateria do łazienki – jak wybrać odpowiednią?

Sztukateria jest znakomitą formą zdobienia, która dodaje wnętrzu szczególnego wyglądu. Często można zobaczyć ją w aranżacji salonu czy sypialni w postaci ramek ściennych, co jednak z łazienką? Oczywiście, możemy ją w niej zastosować! Jednak wybierając sztukaterię do łazienki, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy. O tym we wpisie poniżej.

Jak zakupić sztukaterię do łazienki?

Sztukateria w łazience powinna przede wszystkim być odporna na działanie wilgoci. Nawet najładniejsze elementy dekoracyjne, niekompatybilne z tak trudnym wnętrzem często ulegają odpadaniu i deformacji, niwecząc tym samym zaplanowaną aranżację. W tej sytuacji wymagana jest zamiana listew na nowe, co łączy się nie tylko z kolejnymi kosztami, ale również pracą poświęconą na zmienienie pasujących dodatków, odświeżenie powierzchni oraz wybranie nowej sztukaterii. Właśnie dlatego do łazienki nie spełniają się listwy stworzone z drewna o właściwościach higroskopijnych i ozdoby z niskojakościowego karton-gipsu.

Ogromną wytrzymałością na wodę, parę oraz wahania temperatury charakteryzują się wyroby wytworzone z aluminium lub tworzyw sztucznych, jak polimer, styropian lub PCV. Pierwsza opcja rozpoznawalna jest z bardzo dobrej trwałości, natomiast może okazać się uciążliwa w aranżacji, gdy zabiegamy utrzymać wnętrze w ustalonej stylistyce wnętrzarskiej. Listwy Mardom Decor to produkty wykonane z wodoodpornego polimeru, które spiszą się we wnętrzach o wyższej wilgotności — łazience, pralni, a nawet kuchni. Dedykowane testy uzasadniają wytrzymałość sztukaterii na wodę nawet po jej całkowitym zanurzeniu, a rozmaite wzory oraz formaty umożliwiają na dopasowanie listew do wybranej stylistyki wnętrza.

Sztukateria styropianowa czy polimerowa? 

Biorąc pod uwagę estetykę sztukateria stworzona z tworzyw sztucznych to najczęstszy wybór w projektowaniu łazienki. Najlepszą popularnością cieszą się listwy styropianowe oraz te wykonane z polimeru. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się nadzwyczajną lekkością. Dzięki temu są łatwe w montażu i nie potrzebują zatrudniania specjalisty. Są również wytrzymałe na wilgoć i nadają się do stylowej łazienki. Którą opcję więc wybrać do swojego mieszkania?

W nowoczesnym pomieszczeniu elementy sztukaterii muszą nie tylko zachwycająco się eksponować, ale także być wspaniałej jakości. Najistotniejszą, zauważalną różnicą pomiędzy wspomnianymi materiałami jest wytrwałość na uszkodzenia. Decydując o montażu sztukaterii styropianowej, należy wziąć pod uwagę, to że będzie ona podatna na nacisk — wszelkie uderzenia podczas codziennego użytkowania lub sprzątania zostawią zauważalne zgniecenia. Nie należy stosować tego produktu w formie listew ściennych jak i przypodłogowych, a zwłaszcza jeśli w użytkują je dzieci. Polimer charakteryzuje się lepszą wytrwałością na zagniecenia. Sztukateria Mardom Decor wykonana jest z opatentowanego tworzywa PolyForce, która jest wytrzymała na wgniecenia, a nowoczesna technologia ScratchShield® polegająca na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi wzmacnia go, czyniąc wytrwałym nawet na zarysowania ostrym narzędziem.

Powiększ swoją łazienkę za pomocą sztukaterii

Jak wiemy listwy dekoracyjne wysokiej jakości odnajdą się w dowolnym pomieszczeniu. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć kiedy chcemy ozdobić sztukaterią łazienkę? Na pewno należy zwrócić uwagę na rozmiar listew, które powinniśmy dopasować do wielkości i wysokości zaaranżowanego wnętrza. Niewielkie łazienki wymagają szczególnej uwagi podczas zakupu wymarzonej sztukaterii. Zbyt wysokie listwy zarówno przysufitowe jak i podłogowe naruszą proporcje w pomieszczeniu, powodując tym samym jego pomniejszenie. Do małego metrażu rekomendujemy listwy do wysokości 6-7 cm. Montując taki rozmiar sztukaterii dopełnimy aranżację, a nie ją przeciążymy.

Co w wypadku jeśli wybraliśmy odrobinę wyższe listwy, jednak nie skłaniamy się zaburzać proporcji we wnętrzu? W takim wypadku powinniśmy wizualnie poszerzyć pomieszczenie, malując listwy odcieniem ściany. Ten sam odcień farby sprawi, że zaplanowana łazienka zyska kilka cm na wysokości. Sztukateria Mardom Decor pokryta jest dodatkowym primerem, który usprawnia jej pomalowanie kolejnymi powłokami farby. Usprawnia to także jej ponowne przemalowanie, gdy zdecydujemy się zmienić barwę na ścianach. Zastosowana farba powinna być na bazie wody, pozbawiona rozpuszczalników w składzie.

Sztukateria ścienna — modny dodatek do łazienki

Za pomocą sztukaterii można ozdobić całe wnętrze. Zamieszczając ozdobne pilastry na ścianę, precyzyjnie żłobione rozety czy półkolumny sprawnie pogłębimy romantyczny charakter wnętrza nawiązujący do stylu glamour. Czarna listwa przypodłogowa nada się w mocnej, męskiej łazience o loftowej stylistyce, a ornamentacyjne wykończenia listew dodadzą łazience wyrafinowania.
Sztukateria Mardom Decor jest szybka i łatwa w montażu — wystarczy zamocować ją na odpowiedni klej, dopasowany do naszych umiejętności oraz potrzeb (Mardom Fix Pro lub Mardom Max), aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Sztukateria nie musi być wyłącznie elementem łazienek — to idealny szczegół dekoracyjny do mebli, a nawet lustra. Za pomocą sztukaterii w przystępny i zwinny sposób można odmieć wygląd nawet najprostszej aranżacji — należy wtedy wykorzystać szybkoschnący klej o dużej sile wiązania (Mardom Max). Zapewni to wyjątkowy wygląd łazienki oraz wytrzymałość sztukaterii na lata.

www.mardomdecor.com

Dodaj komentarz