Uprawa lawendy – pomysł na pachnący agrobiznes

Uprawa lawendy – pomysł na pachnący agrobiznes

Ta niewielka roślina znana jest przede wszystkim z przyjemnego aromatu. Skutecznie odstrasza on mole odzieżowe, a sesja aromaterapeutyczna z dodatkiem olejku ma działanie relaksujące i uspokajające. Lawenda, bo o niej mowa, to coraz częściej spotykana w Polsce roślina uprawna, ceniona także za walory wizualne – wielu fotografów ma w swoim portfolio sesje w lawendzie. Przeczytaj i sprawdź, czy warto założyć plantację lawendy.

Optymalne warunki dla wzrostu lawendy

Zmieniający się klimat w naszym kraju sprawił, że uprawa lawendy w Polsce stała się stosunkowo prosta. Jak wskazują eksperci https://agronomist.pl/, występowanie okresów bezdeszczowych może spowodować wzrost zainteresowania jej uprawą. Jakie warunki siedliskowe sprzyjają wzrostowi tej rośliny?

  •   Lawenda najlepiej rośnie w umiarkowanym klimacie o długim, suchym i słonecznym sezonie wegetacyjnym. Wymaga co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie.
  •   Preferuje dobrze odprowadzającą glebę o pH lekko kwaśnym do lekko zasadowego (6,5-7,5). Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, żwirowata lub piaszczysta. Gleby ciężkie i zbyt wilgotne mogą prowadzić do gnicia korzeni.
  •   Jest rośliną tolerancyjną na suszę i zazwyczaj nie wymaga częstego podlewania. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do rozwoju grzybów i gnicia.
  •   Lawenda nie wymaga dużego nawożenia. Wystarczające może być wprowadzenie organicznych nawozów przed sadzeniem i ewentualne uzupełnianie nawozami zrównoważonymi w trakcie sezonu wegetacyjnego.
  •   Jest odporna na większość szkodników i chorób, a niektóre odmiany są także odporne na przymrozki.

Zbiory… i co dalej?

O ile uprawa lawendy się uda, a zbiory będą obfite, pozostaje odpowiedź na ważne pytanie: gdzie znaleźć rynek zbytu? Rozwiązania są co najmniej dwa: sprzedaż suszu na rynek krajowy lub zagraniczny albo przetwórstwo własne.

Tę drugą ścieżkę wybrała bohaterka inspirującego artykułu https://agronomist.pl/artykuly/lawendowy-biznes. Poza wyrobami z dodatkiem lawendy, organizowane są warsztaty, w czasie których lawendę można poznać dosłownie wszystkimi zmysłami.

Warto zatem przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu uprawy wykonać analizę opłacalności przedsięwzięcia i określić rynki zbytu.

Dodaj komentarz