W dniach 18-19 listopada odbędzie się VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge

W dniach 18-19 listopada odbędzie się VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu #FakeHunter Challenge, organizowanego przez PAP, jest „Wojna Informacyjna”, czyli dezinformacja obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.

FakeHunter Challenge to cykliczny konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową (https://fakehunter.pap.pl), kierowany do wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. W szczególności adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów i społeczności ukraińskiej. Przed przystąpieniem do udziału w konkursie należy się zarejestrować na stronie https://fakehunter.pap.pl.

Recepta na wygraną jest prosta – im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów.

Dla chętnych, chcących włączyć się do walki z fake newsami, dostępne są trzy konkurencje. W pierwszych dwóch mogą brać udział zespoły liczące od 1 do 5 członków. Do trzeciej kategorii mogą przystąpić zespoły klasowe szkół średnich, zgłaszane przez nauczycieli, wychowawców, opiekunów. 

Pierwsza konkurencja pod nazwą „Polowanie na fake newsy”, polega na wyłapywaniu w sieci nieprawdziwych informacji. Nagroda za I miejsce to 8 tys. zł, za drugie – 6 tys. zł, a za III miejsce – 3 tys. zł.

W drugiej konkurencji pt. #FakeHunter BrainStorm – liczy się kreatywność, otwartość na nowe rozwiązania i perspektywiczne myślenie. Organizator czeka na pomysły, które mogłyby wzbogacić i udoskonalić factcheckingowy serwis PAP pod kątem merytorycznym, funkcjonalnym czy technicznym. Nagroda za najciekawszy pomysł to iPad.

Trzecia konkurencja „#FakeHunter – Edu Masters” to propozycja dla młodzieży ze szkół średnich. Zadaniem zespołów klasowych (nie ma limitu osób zaangażowanych w projekt) będzie przygotowanie i przesłanie prezentacji w formie elektronicznej pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”. Praca zespołowa powinna skupiać się m.in. na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, prezentacji własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi oraz na prewencji, by nie stać się ofiarą fake newsa. Nagrodami dla trzech zespołów klasowych są warsztaty z projektowania 3D, przeprowadzone przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.

Dodatkowo dla pierwszych dwudziestu zgłoszonych szkół odbędą się bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. 

Zwycięzców konkursu poznamy 25 listopada o godz. 12.00.

Konkursowi #FakeHunter Challenge towarzyszy cykl interesujących rozmów i debat, transmitowanych live. Wśród rozmówców będą: dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy i eksperci, zajmujący się sprawami międzynarodowymi oraz weryfikacją informacji. Przekażą swoje opinie na temat m.in.: dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, propagandzie rosyjskich władz, skierowanej do swoich obywateli, aktualnym stanie działań wojennych w Ukrainie i spodziewanym przełomie w tej wojnie.

Informacje, rejestracja i transmisje live będą dostępne na https://fakehunter.pap.pl 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz