Wystawa „Smog groźniejszy niż smok” w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień

Wystawa „Smog groźniejszy niż smok” w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za około 1 proc. wszystkich przypadków nowotworów w Europie i za około 2 proc. zgonów w wyniku choroby nowotworowej. Zarówno krótko, jak i długoterminowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do wielu różnych chorób, w tym udaru mózgu, choroby płuc, raka tchawicy, oskrzeli i płuc, zaostrzenia astmy i infekcji dolnych dróg oddechowych.

O rodzajach zanieczyszczeń powietrza i ich wpływie na nasze zdrowie będzie można dowiedzieć się zwiedzając wystawę „Smog groźniejszy niż smok”, która będzie dostępna od 12 stycznia do 28 lutego br. w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Wybrzeżu Puckim 1 w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy na wykład inaugurujący wystawę w dniu 12 stycznia o godzinie 17.00. Prelekcję wygłosi dr Artur Szkop, fizyk z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN, który w swojej pracy badawczej skupia się na wieloprzyrządowym podejściu do pomiarów aerozoli atmosferycznych.

Podczas spotkania będzie można usłyszeć, czym jest smog i dlaczego tak negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak odróżnić dwa główne typy smogu – londyński i Los Angeles – oraz jak z nimi walczyć. Zostanie również zaprezentowany wątek, jak pogodzić walkę z zanieczyszczeniami w atmosferze z działaniami przeciwko globalnemu ociepleniu poprzez pokazanie wpływu aerozoli na światło słoneczne i ewolucję chmur.

Z racji tego, że temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest stale aktualny, naukowcy poszukują rozwiązań, które zmniejszałyby jego negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Jednym z nich jest beton antysmogowy. Powstał w wyniku pilotażowego projektu badawczego, w którym wzięli udział naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Instytutu Geofizyki PAN. Partnerem przemysłowym była firma Skanska.

Pierwszy antysmogowy chodnik wykonany ze wspomnianego materiału w Warszawie położono przy rondzie Daszyńskiego. Ma powierzchnię 350 m2. Prowadzono na nim pilotażowe badania, które wykazały, że pozwala zredukować z powietrza ok. 30 proc. szkodliwych tlenków azotu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się przez formularz: https://forms.gle/b1CGKvjRGgnL3QmA6.

Dodatkowo w sobotę 14 stycznia odbędą się rodzinne warsztaty smogowe w Kamieniu. Organizatorzy pokażą jak zrobić smog w słoiku, opowiedzą o różnych zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na nasze zdrowie i klimat. Sprawdzą z uczestnikami z czego zbudowana jest chmura i opowiedzą jak działa beton, który zjada smog. 

Aby zapisać się na warsztaty wystarczy wysłać zgłoszenie pod adres gozdzik@igf.edu.pl

Wystawa „Smog groźniejszy niż smok” oraz warsztaty smogowe są realizowane w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”, a wykład inaugurujący jako część projektu „Fascynująca Ziemia”. Oba są prowadzone przez Instytut Geofizyki PAN i finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programów „Społeczna odpowiedzialność nauki” oraz „Nauka dla Społeczeństwa”. Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia zrealizowane będą w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1, wybudowanym w ramach projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Projekt został dofinansowany z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KONTAKT: 
e-mail: gozdzik@igf.edu.pl 
tel.: (22) 691 56 50.

Źródło informacji: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz