Zamrożenie cen energii elektrycznej – co trzeba wiedzieć?

Zamrożenie cen energii elektrycznej – co trzeba wiedzieć?

Współcześnie, w życiu codziennym, prąd elektryczny jest niezwykle istotny i niezastąpiony w wielu dziedzinach. Prąd elektryczny jest używany do zasilania oświetlenia w naszych domach, biurach, ulicach i miejscach publicznych. Zapewnia nam widoczność i bezpieczeństwo w ciemności. Pąd elektryczny jest wykorzystywany do zasilania kuchenek elektrycznych, piekarników, mikrofalówek i innych urządzeń kuchennych. Bez prądu byłoby trudno gotować, podgrzewać jedzenie czy przygotowywać napoje. Klimatyzatory, lodówki, zamrażarki, piece elektryczne i podgrzewacze wody to tylko kilka przykładów urządzeń, które potrzebują prądu do działania. Zapewniają one nam komfortowe warunki termiczne w domu i w pracy. Problemem w ostatnim czasie okazały się niestety stale rosnące ceny energii elektrycznej. Sytuacja byłaby naprawdę niepokojącą, gdyby nie zamrożenie cen prądu, czyli Rządowa Tarcza Solidarnościowa. Co warto na ten temat wiedzieć?

Stała cena prądu, czyli Rządowa Tarcza Solidarnościowa

Ceny energii elektrycznej zaczęły niepokojąco rosnąć i zagrażać stabilnemu funkcjonowaniu polskich rodzin.

Szybko i intensywnie rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 zaczęły przekładać się na ceny energii elektrycznej. W dalszej kolejności sytuacja ta bezpośrednio już wpływała na rachunki za prąd dla gospodarstw domowych i firm. Ta sytuacja doprowadziła do zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia w wysokości 2 000 kWh/rok. Stała cena prądu dotyczy klientów z grup taryfowych G oraz tych, którzy budują dom jednorodzinny. Z niższej ceny energii elektrycznej mogą korzystać osoby zużywające ją na potrzeby: gospodarstw domowych, lokali o charakterze zbiorowego mieszkania pod warunkiem, że nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza oraz pomieszczeń gospodarczych, czy mieszkań rotacyjnych. Stałe ceny prądu dedykowane są pracownikom placówek dyplomatycznych i pracownikom zagranicznych przedstawicielstw, osobom korzystające z domków letniskowych, kempingowych i altan działkowych w rodzinnych ogródkach działkowych. Zamrożenie cen prądu ma pomóc w oświetleniu w budynków mieszkalnych, zasilaniu wind oraz garaży.

Kogo dotyczą dodatkowe i zwiększone limity na energię elektryczną?

W niektórych gospodarstwach, w których zużycie prądu jest większe, rodziny mogą liczyć na zwiększone limity. Kogo dotyczy taka sytuacja i co należy wtedy zrobić? Warunkiem skorzystania ze zwiększonych limitów na energie elektryczną jest posiadanie gospodarstwa z kartą dużej rodziny, prowadzenie gospodarstwa, w skład którego wchodzi minimum jedna osoba niepełnosprawna. Na preferencyjne traktowanie mogą również liczyćseniorzy z co najmniej trojgiem dzieci i rolnicy. Zamrożenie ceny prądu i zwiększenie limitów będzie możliwe, jeśli wpłynie stosowne oświadczenie odbiorcy uprawnionego do korzystania ze zwiększonych limitów. Odbiorcy uprawnieni muszą pobrać oświadczenie, wypełnić elektroniczny druk i wysłać do za pomocą komunikacji elektronicznej lub podpisać własnoręcznie i przesłać pocztą.

Dodaj komentarz