Zlewozmywaki granitowe czy ceramiczne? Jaki wybrać zlew do kuchni w stylu prowansalskim?

Zlewozmywaki granitowe czy ceramiczne? Jaki wybrać zlew do kuchni w stylu prowansalskim?

Kuchnia to tętniące życiem serce domu — idealne miejsce do spożywania wspólnych posiłków z rodziną czy spotkań z przyjaciółką przy filiżance gorącej kawy. W tym magicznym pomieszczeniu możesz nie tylko rozwijać swoją kulinarną pasję, ale nawet zrelaksować się i odpocząć — pod warunkiem że będzie ono odpowiednio zaaranżowane. Doskonałym przykładem takiej aranżacji jest styl prowansalski. Czytaj dalej, a dowiesz się czym się charakteryzuje oraz jakie zlewozmywaki będą odpowiednim wyborem do kuchni w stylu prowansalskim!

Styl prowansalski — co to takiego?

Styl prowansalski wywodzi się z południowych wybrzeży Francji – Prowansji. Dzięki swej prostocie i naturalności, rozgościł się w całej Europie już w XIX wieku. Oprócz prostoty, wyróżnia go lekkość i wygoda, a także połączenie sielskości i elegancji. Urządzone w tym stylu pomieszczenia są jasne i przytulne, więc idealnie sprawdza się na niewielkich przestrzeniach.

Meble w kuchni prowansalskiej najczęściej są w naturalnych odcieniach z dużą ilością otwartych półek idealnych do przechowywania ziół i przypraw. Jeśli chodzi o ściany i dekoracje, przeważają jasne i pastelowe kolory. Mile widzianym akcentem są też kwiaty i naturalne, drewniane dekoracje oraz wykończenia.

Zlewy w kuchni prowansalskiej

Biorąc pod uwagę charakterystyczne elementy stylu prowansalskiego, pierwszym wyborem, jaki się nasuwa na myśl jest zlew farmerski (wiejski), czyli po prostu zlewozmywak z fartuchem. Najczęściej spotykane zlewy z fartuchem to zlewozmywaki ceramiczne. Biel tych zlewów doskonale współgra z naturalnymi odcieniami mebli prowansalskich, a lśniąca powierzchnia nadaje całości elegancji. Dzięki temu, że materiał, z którego są wykonane jest gładki, brud nie przywiera, więc utrzymanie zlewów ceramicznych w czystości nie sprawia kłopotów.

Chociaż krążą nieprzychylne plotki, zlewozmywaki ceramiczne są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale ich dużą wadą jest ciężar, który może sprawić kłopoty zarówno podczas transportu, jak i montażu. Również cena tego rodzaju zlewów jest dość wysoka.

Jeśli ciężar lub cena ceramiki Cię przeraża, nie martw się, w ofertach sklepów takich jak np. https://comitor.pl znajdziesz zlewy granitowe — z fartuchem lub bez. Granitowe zlewy mogą doskonale zastąpić te ceramiczne w prowansalskich kuchniach.

Oprócz bogatej oferty kolorystycznej (od bieli, przez kolory ziemi, aż po grafit i czerń), niewątpliwą zaletą tych zlewozmywaków jest ich duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także, tak samo jak zlewozmywaki stalowe, są odporne na wysokie temperatury. Również w ich przypadku pielęgnacja jest dziecinnie prosta pod warunkiem, że będzie ona wykonywana regularnie.

Diabeł tkwi w szczegółach

Założenie stylu rodem z francuskiej Prowansji jest dosyć proste. Zadbaj o to, by w Twojej kuchni nie zabrakło naturalnego kamienia, desek, cegieł, kutych elementów i kwiecistych detali. Jak ognia unikaj stali nierdzewnej i plastiku. Jeśli masz taką możliwość, nowoczesne sprzęty trzymaj w szafkach.

Stworzenie wnętrza w stylu prowansalskim nie jest trudne, chociaż w niektórych momentach konieczne będzie wykazanie się cierpliwością, tak aby wszystko ułożyć ze smakiem i zgodnie z kierunkiem stylistycznym. Jeśli Ci się to uda, Twoja kuchnia stanie się miejscem tak przytulnym, że aż nie będziesz miał ochoty jej opuszczać!

Dodaj komentarz