Agnieszka Radwańska: wiek, wzrost, waga, życiorys

Agnieszka Roma Radwańska urodziła się 6 marca 1989roku, to polska zawodowa tenisistka. Zdobyła 20 tytułów WTA Tour w grze pojedynczej, dwa tytuły w grze podwójnej i 9 lipca 2012 r. Zdobyła 2-gie miejsce w światowym rankingu singli. Jej osiągnięcia obejmują zwycięstwo w finałach WTA 2015 kończących sezon, Women’s Tennis Association (WTA) Nagroda Fan Favourite Award sześć razy, pięć razy Shot of the Year i regularnie Shot of the Month – Strzał Roku i regularne Strzały Miesiąca.

Agnieszka Radwańska: wiek

Ile lat ma Agnieszka Radwańska? w 2022 roku skończyła 34 lata

Agnieszka Radwańska: wzrost

Ile ma wzrostu Agnieszka Radwańska? 173cm

Agnieszka Radwańska: waga

Ile waży Agnieszka Radwańska? 56kg

Agnieszka Radwańska: media społecznościowe

Agnieszka Radwańska: instagram.com/aradwanska/

Agnieszka Radwańska: facebook.com/AgnieszkaRadwanska1/

Agnieszka Radwańska: biografia, kariera

Jest potomkiem sportowej rodziny, jej dziadek Władysław (zm. 2013) był hokeistą i trenerem Cracovii, a ojciec i były trener i manager Robert Radwański był tenisistą KS Nadwiślan Kraków i uprawiał łyżwiarstwo figurowe w KS Krakowianka. Jej matka, Marta (z domu Pietrzykowska), pochodziła także ze sportowej rodziny i zajmowała się finansami córek. Jej młodsza siostra, Urszula Radwańska, również gra w tenisa. Rodzina spędziła pierwsze lata życia w Niemczech, gdzie ojciec był trenerem klubu Grün-Gold Gronau, w którym Agnieszka zaczęła grać w tenisa, a następnie wróciła do Polski w 1995 roku. Agnieszka ukończyła Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie i podjęła studia na kierunku turystyka i rekreacja na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie w 2009 roku. W 2013 roku uczestniczyła w sesji zdjęciowej „The Body Issue” magazynu „ESPN The Magazine”, która promowała zdrowy i sportowy styl życia. Agnieszka jest związana z Dawidem Celtem, swoim sparingpartnerem i trenerem z WKT Mera, z którym wzięła ślub w 2017 roku. Mają syna Jakuba, który urodził się w 2020 roku. Agnieszka jest nazywana pieszczotliwie Isią przez rodzinę i przyjaciół, a także w mediach.

W wieku 6 lat odniosła swoje pierwsze zwycięstwo na dziecięcym turnieju tenisowym w Gronau w Niemczech. Przez kolejne lata regularnie trenowała pod okiem swojego ojca oraz brała udział w juniorskich zawodach w Polsce i za granicą. W sierpniu 2003 roku zagrała w pierwszym finale juniorskiego turnieju w Zabrzu, gdzie przegrała z Magdaléną Rybárikovą 4:6, 4:6.

W 2004 roku wygrała dwa juniorskie turnieje singlowe – jeden w Gdyni, a drugi w Zabrzu. W parze ze swoją siostrą Urszulą triumfowała także w czterech juniorskich turniejach deblowych: w Bergheim, Gdyni, Zabrzu i Pradze.

W 2012 roku awansowała do finału wielkoszlemowego turnieju Wimbledonu, gdzie przegrała z Sereną Williams. Rok później zdobyła mistrzostwo turnieju WTA Finals, a w 2014 roku awansowała do finału wielkoszlemowego turnieju Australian Open, gdzie przegrała z Li Na.

Agnieszka Radwańska była także ważną postacią w reprezentacji Polski w Pucharze Federacji, gdzie odniosła wiele zwycięstw i była kluczową postacią zespołu. W 2018 roku ogłosiła zakończenie swojej kariery zawodowej, zostawiając po sobie wiele wspaniałych osiągnięć i inspirując kolejne pokolenia polskich tenisistek.

Po zakończeniu swojej kariery tenisowej, Agnieszka Radwańska postanowiła skupić się na tworzeniu sieci swoich apartamentów w największych miastach Polski. W połowie 2018 roku otworzyła pierwszy apartamentowiec – AGA Tenis Apartments w Krakowie, gdzie dostępne są 10 apartamentów, z każdym nawiązującym stylem do lokalizacji, w których osiągnęła największe sukcesy tenisowe, takie jak Wimbledon, Dubaj, Miami, Tiencin, Pekin, Tokio, Sydney, Montreal, Stambuł i Singapur.

Ponadto, 9 stycznia 2019 roku została ambasadorem dobrej woli UNICEF, zaangażowując się w wiele akcji charytatywnych.

Agnieszka Radwańska zdecydowała się również na udział w dziewiątej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, gdzie jej partnerem tanecznym był Stefano Terrazzino. Mimo, że zajęli szóste miejsce, to ich występy cieszyły się dużym uznaniem publiczności.

W lipcu 2022 roku, Agnieszka Radwańska pojawiając się na kortach Wimbledonu wzięła udział w turnieju legend w deblu, grając z Jeleną Janković. Choć ich zmagania skończyły się na fazie grupowej, to były one okazją do ponownego pokazania swojego talentu i pasji do tenisa.

Dodaj komentarz