Robert Lewandowski: wiek, wzrost, waga, życiorys

Robert „Lewy” Lewandowski (ur . 21 sierpnia 1988 w Warszawie ) – to polski piłkarz – napastnik. Po ośmiu latach spędzonych w FC Bayern Monachium od lipca 2022 związany jest kontraktem z FC Barceloną, a od 2014 roku jest kapitanem seniorskiej reprezentacji Polski, w której jest rekordzistą strzelców. Lewandowski jest uważany za jednego z najlepszych napastników swojego pokolenia.

Robert Lewandowski: wiek

Ile lat ma Robert Lewandowski? W 2022 roku skończył 34 lata

Robert Lewandowski: wzrost

Ile wzrostu ma Robert Lewandowski? 185 cm wzrostu

Robert Lewandowski: waga

Ile waży Robert Lewandowski? 81kg

Robert Lewandowski: media społecznościowe

Robert Lewandowski : instagram.com/_rl9/

Robert Lewandowski : facebook.com/rl9official/

Robert Lewandowski: biografia, kariera

Uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy swojego pokolenia na całym świecie, ten zawodnik zasłynął jako jeden z najwybitniejszych środkowych napastników w historii piłki nożnej. Jego rekord wynosi ponad 600 zdobytych bramek w seniorskich rozgrywkach klubowych i reprezentacyjnych. Po tym, jak został królem strzelców polskiej trzeciej i drugiej ligi w 2008 roku, przeniósł się do Lecha Poznań, gdzie zdobył mistrzostwo Polski oraz tytuł króla strzelców Ekstraklasy. W 2010 roku podpisał kontrakt z Borussią Dortmund, gdzie zdobył dwa krajowe tytuły, koronę króla strzelców Bundesligi i osiągnął finał Ligi Mistrzów UEFA. W 2014 roku przeszedł do Bayernu Monachium, z którym wygrał mistrzostwo Niemiec we wszystkich ośmiu sezonach, w których występował. Jest również sześciokrotnym najlepszym strzelcem ligi oraz rekordzistą pod względem goli zdobytych w jednym sezonie Bundesligi (41 bramek). W 2020 roku osiągnął potrójną koronę z Bayernem, wygrywając mistrzostwo, puchar Niemiec oraz Ligę Mistrzów UEFA. Został również królem strzelców wszystkich rozgrywek, w których grał. W 2021 roku z Bayernem wygrał Klubowe Mistrzostwo Świata, a on sam został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Jest drugim najlepszym strzelcem w historii Bundesligi, najlepszym zagranicznym strzelcem w Bundeslidze i trzecim najlepszym strzelcem w historii Ligi Mistrzów UEFA. W 2022 roku za kwotę 45 milionów euro został zawodnikiem FC Barcelony jako najdroższy polski piłkarz w historii. W 2023 roku zdobył z klubem Superpuchar Hiszpanii, zostając najlepszym strzelcem turnieju i zdobywając bramkę oraz asystując w finale El Clásico przeciwko Realowi Madryt.

Od 2008 roku Robert Lewandowski jest graczem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Kapitanem drużyny narodowej został w 2014 roku. Jego umiejętności sprawiają, że uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii, a także za jednego z najlepszych środkowych napastników na świecie. Lewandowski jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta, a także rekordzistą pod względem liczby występów w reprezentacji Polski i jej najlepszym strzelcem w historii. Z dorobkiem 78 goli jest jednym z najlepszych strzelców w historii reprezentacji narodowych.

Robert Lewandowski reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata 2018 i 2022, a także na Mistrzostwach Europy w 2012, 2016 i 2020 roku. Jest jedynym polskim piłkarzem, który zdobył bramki na trzech turniejach finałowych mistrzostw Europy. Dodatkowo, Lewandowski został wybrany do najlepszej drużyny stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Na początku swojej kariery, wynagrodzenie piłkarza było raczej skromne: za grę w klubie Delta Warszawa otrzymywał nieco ponad 1 tysiąc złotych miesięcznie. Gdy występował w III-lidze Legii Warszawa, zarabiał 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, a jako zawodnik Znicza Pruszków – 1,8 tysiąca złotych. Kiedy podpisał kontrakt z Lechem Poznań, jego zarobki już przekraczały kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Od momentu przeprowadzki do Niemiec, jego pensja była liczona w milionach. Po dołączeniu do drużyny Borussii w 2010 roku, ustalił swoje wynagrodzenie na poziomie 1,5 miliona euro miesięcznie. Został uwzględniony na liście najlepiej opłacanych piłkarzy w 2020 roku według magazynu „Forbes” (szacuje się, że zarobił 28 milionów dolarów – 24 miliony z kontraktu oraz 4 miliony z umów reklamowych).

W 2018 roku, majątek piłkarza i jego żony został wyceniony na 353 miliony złotych, co pozwoliło im zająć 94. miejsce w rankingu 100 najbogatszych Polaków, przygotowanym przez tygodnik „Wprost”. Rok później, z majątkiem w wysokości 450 milionów złotych, para awansowała na 88. miejsce. W 2020 roku zajęli 80. pozycję, a ich łączny majątek wyniósł pół miliarda złotych.

Dodaj komentarz