Andrzej Stasiuk: wiek, wzrost, waga, życiorys

Andrzej Stasiuk urodził się 25 września 1960 w Warszawie, jest jednym z odnoszących największe sukcesy i cieszących się międzynarodowym uznaniem współczesnych polskich pisarzy, dziennikarzy i krytyków literackich. Najbardziej znany jest z literatury podróżniczej i esejów opisujących rzeczywistość Europy Wschodniej i jej relacji z Zachodem.

Andrzej Stasiuk: wiek

Ile lat ma Andrzej Stasiuk? W 2022 roku skończył 62 lata

Andrzej Stasiuk: wzrost

Ile wzrostu ma Andrzej Stasiuk? brak informacji

Andrzej Stasiuk: waga

Ile waży Andrzej Stasiuk? brak informacji

Andrzej Stasiuk: media społecznościowe

Andrzej Stasiuk : instagram.com

Andrzej Stasiuk : facebook.com

Andrzej Stasiuk: biografia, kariera

Po wydaleniu z liceum zawodowego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, autor zaangażował się w działalność Ruchu Wolność i Pokój na początku lat 80. Zdezerterował z wojska i spędził półtora roku w więzieniu, gdzie napisał broszurę pt. „Prison is Hell”. W 1986 roku opuścił Warszawę i zamieszkał w Czarnem, a następnie w Wołowcu w Beskidzie Niskim.

Jest autorem felietonów prasowych, które publikuje w takich gazetach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza”, „Tytuł”, „Ozon”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” oraz innych czasopismach. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na białoruski, angielski, fiński, francuski, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, norweski, szwedzki, ukraiński, węgierski, włoski, czeski i rumuński.

Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, które specjalizuje się w literaturze środkowoeuropejskiej.

Stasiuk wystąpił w filmie „Gnoje” (1995) Jerzego Zalewskiego, który jest adaptacją „Białego kruka”.

W 26 stycznia 2018 roku ukazał się album studyjny pt. „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”, nagrany wspólnie z ukraińskim zespołem Haydamaky. Na tym albumie Stasiuk towarzyszy zespołowi, melorecytując polskie teksty utworów Adama Mickiewicza, a wokalista zespołu, Ołeksandr Jarmoła, śpiewa ukraińskie tłumaczenia poezji Mickiewicza. Album zajął 12. miejsce na polskiej liście sprzedaży OLiS.

Dodaj komentarz