Boli Cię pęcherz lub cewka moczowa? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc

Boli Cię pęcherz lub cewka moczowa? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc

Nieprzyjemne bóle w dole brzucha oraz pieczenie i kłucie podczas oddawania moczu to typowe objawy zapalenia pęcherza lub cewki moczowej. Dolegliwości mogą się nasilać, więc najlepiej udać się do lekarza, jednak w początkowej fazie choroby możesz złagodzić ból. Jak to zrobić?

U 80% chorych osób przyczyną zapalenia pęcherza są bakterie Escherichia coli. Do ich zwalczania stosuje się preparaty czynne, takie jak Urofuraginum – lek, który dostaniesz bez recepty. Już w ciągu kilkudziesięciu minut od zażycia złagodzi dolegliwości bólowe i pieczenie. Ponadto warto wzmocnić działanie tego preparatu z furaginą dodatkowymi sposobami. 

Nasiadówki – przynoszą ukojenie, kiedy piecze

To nic innego, jak siedzenie w wannie, wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem 2 szklanek odpowiednich ziół. Kojąco przy takich dolegliwościach działa rumianek, ponieważ ma działanie ściągające, dlatego łagodzi zapalenie pęcherza i dróg moczowych. Rumianek zawiera flawonoidy, terpeny, kumaryny, kwasy organiczne i olejki eteryczne, które wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i rozkurczowe.

Rozgrzewające i odkażające jest także sosnowe igliwie. Olejki eteryczne zawarte w igliwiu działają przeciwzapalnie, co pomaga w łagodzeniu bólu, ale też odświeżająco i antybakteryjnie, zwalczając bakterie odpowiedzialne za wywołanie zapaleń cewki moczowej i pęcherza. Takie nasiadówki najlepiej przygotowywać dwa razy dziennie po 15 minut.

Zioła do picia pomocne w chorobach pęcherza i cewki moczowej

Napary z ziół pomogą Ci w „oczyszczeniu od środka”. W tym celu sprawdzi się ziele skrzypu, gdyż działa moczopędnie i wzmacniająco na układ moczowy. Zawarta w nim witamina C zakwasza mocz, a krzemionka w połączeniu z potasem i flawonoidami wypłukuje toksyny i szkodliwe drobnoustroje. Podobne działanie mają liście brzozy i owoce jałowca, które ponadto dodatkowo odkażają i odtruwają układ krwionośny. Moczopędne właściwości ma również wywar warzywny z selera i pietruszki.

Żurawina – pogromca bakterii E. coli

Owoc zawiera substancje o właściwościach antybakteryjnych, zwłaszcza proantocyjanidyny (PAC), które uniemożliwiają namnażanie się i przyleganie bakterii E. coli do ścian pęcherza i układu moczowego. Poza tym obniżają pH moczu, co czyni środowisko mniej przyjaznym dla rozwoju choroby. Owoce żurawiny są bogate w witaminę C, która wzmacnia odporność organizmu. Mogą być spożywane na wiele sposobów, na przykład w postaci soku, kapsułek lub jako suszony owoc. Włączenie żurawiny do menu osób skłonnych do infekcji pęcherza moczowego pomaga w zapobieganiu nawrotom choroby.

Nie zapominaj o nawadnianiu, ponieważ jedną z przyczyn infekcji dróg moczowych jest zbyt mała ilość oddawanego moczu. W czasie choroby pij około 2 litrów wody dziennie, ale oczyszczonej i przefiltrowanej. Zwiększysz ilość moczu, co pomoże usunąć chorobotwórcze bakterie będące przyczyną infekcji.

Dodaj komentarz