Dlaczego warto odwiedzać urologa, wykonać badanie PSA i co warto o nim wiedzieć?

Dlaczego warto odwiedzać urologa, wykonać badanie PSA i co warto o nim wiedzieć?

Badanie PSA to badanie związane z rozrostem prostaty. Każdy mężczyzna w stosownym wieku powinien takie badanie wykonywać by mieć pewność, że z jego prostatą jest wszystko w porządku.  Badanie PSA pozwala na ocenę stanu gruczołu krokowego oraz, w przypadku przekroczenia normy, na skierowanie do dalszych badań, by wykluczyć podejrzenie raka prostaty. Na badanie PSA mężczyznę kieruje lekarz urolog. Gdzie zatem znaleźć dobrego urologa by wykonać takie badanie?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak znaleźć dobrego urologa w Warszawie lub innym mieście
  • na czym polega badanie PSA i co warto o nim wiedzieć

Mężczyźni, podobnie jak kobiety powinni wykonywać regularne badania. W przypadku kobiet specjalistycznym badaniem będzie cytologia czy mammografia. Mężczyźni z kolei powinni regularnie wykonywać badanie PSA, które pozwala ocenić stan zdrowia męskiej prostaty.

Czym jest badanie PSA?

PSA całkowite to badanie z próbki krwi z żyły pacjenta pozwalające na stwierdzenie poziomu antygenu PSA wytwarzanego przez gruczoł krokowy.  Wyniki badania z reguły dostępne są w przeciągu 24 godzin. Badanie PSA jest badaniem wykonywanym profilaktyczni w celu wykrycia raka prostaty. Jak wiadomo, nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Co piąty zgon mężczyzny spowodowany jest właśnie tym nowotworem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu moczowego.

Badanie PSA zleca lekarz urolog. W zależności od wieku pacjenta jest ono zlecane z odpowiednią częstotliwością. Co ważne, w przypadku PSA norma zależna jest także od wieku mężczyzny. Inną normę przyjmuje się u pacjentów w wieku 40 lat a inną w wieku 60 lat. Dodatkowym badaniem jest badanie palpacyjne prostaty, wykonywane w trakcie wizyty u urologa.

Badanie PSA, a wizyta u urologa. Czy badanie to można wykonać na własną rękę?

Badanie PSA można wykonać bez skierowania, odpłatnie na własną rękę, jednak lepiej połączyć to z wizytą u urologa, który zajmuje się nie tylko prostatą, ale także układem moczowym. Udając się na wizytę do lekarza urologa uzyskamy także odpowiedni wywiad lekarski oraz profesjonalne badanie, w tym np. badanie USG oraz skierowanie na badania PSA. W przypadku nieprawidłowości w poziomie PSA lekarz może zlecić nam dalsze badania, takie jak wspomniane już wcześniej USG  układu moczowego czy rezonans magnetyczny, a także biopsję gruczołu krokowego. To standardowe badania wykonywane w procesie diagnozowania raka prostaty. Pamiętajmy, że urolog ma też o wiele szerszy zakres swoich kompetencji i pomoże nam nie tylko w kierunku diagnozowania raka prostaty, ale również w skierowaniu na leczenie w klinice nowotworów układu moczowego.

Urolog – lekarz zajmujący się chorobami układu moczowo-płciowego. 

Urolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozą, profilaktyką i leczeniem schorzeń układu moczowego. Obejmuje to choroby cewki moczowej, moczowodów, pęcherza, nerek, a także prostaty, jąder i prącia.

Do najważniejszych zadań urologa należy:

  • przeprowadzanie badań w celu rozpoznania lub kontroli oraz zweryfikowania stanu zdrowia chorego,
  • dokonywanie diagnostyki układu moczowo-płciowego,
  • kierowanie pacjentów na badania uzupełniające – pomocne w trafnym zdiagnozowaniu schorzenia urologicznego.

Dodatkową specjalizacją wśród lekarzy leczących choroby układu moczowo-płciowego jest urolog dziecięcy, zajmujący się najmłodszymi pacjentami.

Urolog w Warszawie o najlepszej reputacji. Jak znaleźć dobrego urologa?

Dobry urolog to lekarz wysoce pożądany przez pacjentów. Najlepiej jest wpisać w wyszukiwarkę Google np. frazę „urolog Warszawa”, „urolog Warszawa Bielany„, „dobry urolog prywatnie„, „PSA całkowity badanie” i w ten sposób znaleźć lekarza w naszej okolicy lub centrum medyczne posiadające w swoim zespole lekarza urologa. Kierując się opiniami innych pacjentów wyszukamy urologa cieszącego się najlepszą opinią wśród osób korzystających z jego usług. Warto też pamiętać, by w wyszukiwaniu lekarza zwracać uwagę na jego specjalizację, np. czy szukamy zwykłego urologa czy np. urologa onkologa, który ma doświadczenie w leczeniu nowotworu prostaty. Specjalizacja ma znaczenie w związku z tym, na jakim etapie leczenia bądź diagnostyki jest dany pacjent. Konsultacja urologiczna u odpowiedniego specjalisty znacznie przyspieszy nam ewentualny proces leczenia i diagnostyki.

Jeśli udajemy się na prywatną wizytę do urologa warto też sprawdzić czy taki urolog prowadzi również praktykę w szpitalu. Będziemy wtedy wiedzieć, że ma on duże doświadczenie i w razie ewentualnej niekorzystnej diagnozy będzie w stanie pokierować nas do najlepszej placówki zdrowotnej o zaawansowanej diagnostyce oraz sposobach leczenia. Co ważne, pacjenci mogą także postarać się o wizytę u urologa na NFZ. Na taką wizytę musi skierować nas lekarz rodzinny wypisując odpowiednie skierowanie, a my możemy udać się do dowolnej placówki, gdzie przyjmuje urolog i zarezerwować sobie wizytę kontrolną.

Materiał zewnętrzny. Należy skonsultować się z odpowiednim fachowcem przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Dodaj komentarz