DZIEŃ PRAW KOBIET W ARTE.TV

DZIEŃ PRAW KOBIET W ARTE.TV

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet. Święto to, obchodzone od 1910 roku, od początku służyć ma krzewieniu idei praw kobiet, walce o równouprawnienie i sprzeciwianie się dyskryminacji ze względu na płeć.  W tym dniu przypominamy o sile, niezależności i równości kobiet oraz wracamy do historii ich walki o swoje prawa i potrzeby. Święto to może być również pobudką do refleksji nad zmaganiami kobiet z nierównością społeczną, dyskryminacją, cielesnością czy przemocą. Chcąc przybliżyć codzienne życie, problemy i potrzeby kobiet, bezpłatna platforma streamingowa ARTE.TV przygotowała poruszający dokument „Co mnie nie zabije – historie gwałtów”, serię „Siłaczki” oraz krótki serial animowany pt. „Niezależne!”.

Poruszający i empatyczny film „Co mnie nie zabije – historie gwałtów” przedstawia złożone historie zgwałconych kobiet, które próbują odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Czternaście wybranych przez reżysera postaci, w tym dwanaście kobiet, opowiada własne przeżycia budowane na przestrzeni lat. Słowo „gwałt” pada stosunkowo późno w filmie, co pozwala widzowi utożsamić się z całą drogą opartą na cielesności, seksualności, zaspokajaniu ludzkich potrzeb i kompozycji wewnętrznych rozterek ofiar. Historia głównej bohaterki Ady, która po 10 latach wątpliwości i strachu postanowiła złożyć skargę i ogłosić, że została zgwałcona, jest tylko i aż czubkiem góry lodowej wszystkich historii bohaterek, próbujących przezwyciężyć lęk przed ujawnieniem swojej traumy, pozostawiającej piętno na całe życie. „Zamiast wskazywać i nazywać własne pragnienia, toczona jest walka z własnymi demonami” – słowa uczestniczki dokumentu, obrazujące rangę problemu. Film „Co mnie nie zabije – historie gwałtów” jest ważnym przypomnieniem o zjawisku molestowania i gwałcenia kobiet na całym świecie. Poza emocjonującymi relacjami samych ofiar dokument przedstawia również ekspertyzy w dziedzinie psychologii, prawa  i seksualności kobiet. Film, prezentujący realne skutki przemocy seksualnej można zobaczyć bezpłatnie pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/098430-000-A/co-mnie-nie-zabije/ do 08 sierpnia 2023 roku.

Z okazji Dnia Praw Kobiet ARTE.tv zaprasza również do obejrzenia serii filmów dokumentalnych „Siłaczki” ukazującej historie kobiet trenujących zawodowo sport, walczących z codziennymi przeciwnościami losu oraz zakorzenionymi w kulturze stereotypami. Seria w czterech odcinkach pozwala zobaczyć świat sportu oczami kobiety. Kobietom bowiem długo nie pozwalano uprawiać sportu, a gdy już wywalczyły do tego prawo, obwarowano ich aktywność przedziwnymi ograniczeniami. Spacer, ale nie bieg. Rzut młotem, ale w długiej sukience. Dziś wydaje się, że kobiety stoją w sporcie na równi z mężczyznami, ale czy na pewno?  Seria pokazuje determinację, upór i siłę walki kobiet chcących osiągać sukcesy w sporcie. Przełamuje tym samym konwenanse społeczne, zaznacza, że kobiety mają takie samo prawo do uprawiania sportu jak mężczyźni, a także próbuje udowodnić równość płci. Seria „Siłaczki” ma na celu podkreślić siłę oraz niezależność kobiet i tym samym zbić wizję kruchej, bezbronnej i zależnej od płci męskiej kobiety. Materiał jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022998/silaczki/ do 18 sierpnia 2025 roku.

Z kolei animowana seria „Niezależne!” w humorystyczny sposób porusza problematykę stereotypów na temat kobiet. Autorki Ovidie i Sophie-Marie Larrouy pokazują tematy tabu dotyczące seksualności
i zachęcają zarówno mężczyzn, jak i kobiety do refleksji nad zagadnieniami kobiecości, seksualności
i cielesności. 10 pierwszych odcinków można obejrzeć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020447/niezalezne/ do 22 stycznia 2024 roku, a już od 8 marca dostępnych będzie kolejnych 10 odcinków  serii. Do tematów przewodnich będą należeć punkt G, zmiana standardów piękna, antykoncepcja czy też molestowanie seksualne. W kontekście Dnia Praw Kobiet, warto zapoznać się z serią ukazującą akceptację wobec siebie, swojej fizyczności, pragnień, a także problemy i zagrożenia z jakimi muszą się zmierzać na co dzień kobiety.

POZOSTAŁE FILMY PRZYGOTOWANE NA DZIEŃ KOBIET:

Seria „H24 – 24 godziny z życia kobiety” to zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami filmowy manifest przeciwko seksizmowi i różnym formom przemocy, której kobiety doświadczają na co dzień. W serii wystąpiła m.in. Diane Kruger i Agnieszka Żulewska, a jeden odcinek napisany został przez polską pisarkę Grażynę Plebanek. Do zobaczenia do 22 października 2026 roku.

https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021432/h24/

„Nadal boję się wracać sama”. Dlaczego kobiety są nadal tak bardzo narażone na przemoc? Jak poprawić ich bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej? Reportaż dostępny do 04 października 2024 roku.

https://www.arte.tv/pl/videos/107194-006-A/arte-regards/

Należysz do mnie! Kobietobójstwa w Europie” Vanessa została poparzona kwasem przez swojego byłego chłopaka. Rebeccah zmarła od ciosów nożem zadanych przez jej partnera. Chahinez spłonęła, bo domagała się rozstania… Jakie mechanizmy działają u zabójców kobiet? Co mówią o naszych społeczeństwach? W dokumencie zadajemy te pytania prawnikom, działaczkom i bliskim ofiar. Dokument dostępny do 16 czerwca 2023 roku.

https://www.arte.tv/pl/videos/101915-000-A/nalezysz-do-mnie-kobietobojstwa-w-europie/

„Gimnastyka- gdzie się podziały artystki renesansu” Czy w czasach renesansu istniały znane, uzdolnione malarki? Oczywiście! Niestety historia o nich zapomniała. Od renesansu mężczyznom udawało się utrzymać kobiety z dala od malarstwa. Zabraniano im studiowania anatomii i aktów, a także sprzedaży dzieł i wstępu na zajęcia malarstwa. Linda Falcone stara się to zmienić. Program dostępne do 19 czerwca 2024 roku.

https://www.arte.tv/pl/videos/086962-024-A/gimnastyka/

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Źródło: NewSeria

Dodaj komentarz